Вежа пам’яті – височезна дерев’яна дзвіниця на Львівщині, аналогів якій немає ніде в Європі

У Львівській області у серпні 2017 року на вершині гори Діл, що біля села Недільна Старосамбірського району, відкрили та освятили так звану “Вежу пам’яті”. Наразі споруда ще не увійшла у топ туристичних принад Львівщини, однак має для цього щонайменше дві підстави.

Фото: Юрко Назарук

По-перше, стоїть вона на честь Героїв-повстанців, які пoлягли у нерівному бoю з гiтлepiвцями. По-друге, сама вежа є рекордсменкою – вищих дерев’яних веж у Європі просто не існує. Вежу пам’яті вінчає хрест, розташований на висоті 907 метрів над рівнем моря. Цей рекорд зафіксували у Книзі рекордів України. Сама ж споруда має 43 метри. Це символічна висота, адже у бою з німцями біля гори Діл зaгинyлo 43 повстанця. Дзвіниця може стати культовим об’єктом історичного туризму.

Фото: danyloid / Instagram

Піднявшись на оглядовий майданчик вежі, можна вповні насолодитися довколишніми красотами і проникнутися унікальним духом місцевості. Адже Недільна розташована між двома гірськими хребтами з вершинами Виділок (862 м), Кільчин Горб (819 м) і Крулики (812 м), Гострий Верх (777 м). і простягається вздовж річки Недільнянки.

Фото: Юрко Назарук

До речі, ідея будівництва вежі належить уродженцю села Недільна Ігорю Піхоцькому, а втілення задуму в життя стало можливим завдяки львівському архітектору Олесю Дзиндрі, який розробив проект унікальної споруди. Будувати її почали ще у 2009 році на пожертвувані людьми гроші. Споруджували вежу із модрини та сосни місцеві бойківські умільці, чиїм умінням працювати на висоті захоплювалися всі, хто спостерігав за процесом зведення.

Місцина, про яку йдеться, відома своїм героїчним духом. Під час Другої світової у повстанському середовищі цю територію називали «Київ», зважаючи на значення, яке вона мала у національно-визвольній боротьбі. В часи німецької oкyпaцiї тут діяла підпільна підстаршинська школа УПА. У 1943 році на горі Діл відбувся запeклий бiй між 105-ма бійцями ОУН-УПА та 3000 німецьких зaгapбникiв. Під час цього бою зaгинyлo 43 українські патріоти. Втpaти oкyпaнтів були значно більшими – 256 чоловік. Воїнам УПА на місці битви насипали братську мoгилy.

11-15 липня 1944 року неподалік від Недільної, на межі з сусідньою Спринею під охороною відділів УПА відбулися Установчі збори Української Головної Визвольної Ради. Збір прийняв Платформу і Тимчасовий устрій УГВР, Універсал до українського народу, а також присягу воїнів Української Повстанської Армії.

На повстанський дух бойків і активну партизанську боротьбу не могла заплющити очі вже інша oкyпaцiйна влада – 1948 року ціле село було виселене у Сокальський район, де навіть запропонували кращу землю. Однак поступово бойки поверталися на свої терени. Нині населення Недільної складає трохи більше 200 осіб, хоча то вiйни тут жило майже тисяча селян. До речі, варто нагадати, що перша письмова згадка про Недільну датується ще 1552 роком.

Де вона знаходиться? Вежа-дзвіниця розташована на горі Діл у 4 км на схід від села Недільна, Старосамбірського району. Відстань від Львова 115 км.

Автомобілем: Їхати трасою Львів-Самбір-Ужгород до села до села Верхній Лужок (15 км від Старого Самбора). За селом звернути наліво на Топільницю, там ще раз наліво на Недільну. Майже в кінець села і знову буде поворот ліворуч на підйом. Машину краще залишити перед підйомом, якщо не впевнені в своїх силах. Однак багато водіїв заїжджають під саму вежу.

Додавайте "Про Львів" у ваші джерела Google Новини