Великий піст-2020: історія та основні правила

1777

Великодній піст — найсуворіший і важливий. Розпочинається Великий піст цьогоріч у понеділок, 2 березня, завершиться у суботу, 18 квітня. Великдень християни відзначатимуть 19 квітня.

Тривалість посту – 48 днів. Розпочинає його Чотиридесятниця (перші 40 днів. – Gazeta.ua), закінчує Страсна седмиця (останній тиждень перед Великоднем. – Gazeta.ua). Піст починається за 7 тижнів до Христового Воскресіння.

Великий піст корисний, щоб очиститися від гріхів і приготувати душу до світлого свята. Протягом посту людина має відмовитися від їжі в пам’ять про сорокаденний піст Ісуса.

Історія Великого посту

Церква встановила Великий піст у пам’ять про поневіряння пустелею Ісуса Христа, який протягом 40 днів, попри спокуси, відмовляв собі в їжі. Час Великого посту потрібен для роздумів.

Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею. У давнину цього тижня їли гриби, квашення, солонощі та рибу. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами майбутній вінчальний одяг.

Третій і четвертий тиждень посту називають Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста хрести з родзинками посередині.

П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицею. Шостий тиждень – Вербним, а субота у Вербний тиждень Великого посту називається Лазаревою суботою. Назвали цей день на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого воскресив з мертвих Ісус Христос.

Правила дотримання Великого посту

– Перед початком посту варто посповідатися і причаститися.

– Протягом 48 днів посту дотримуйтеся повної відмови від їжі тваринного походження та м’яса.

– Під час посту треба допомагати людям.

– Не влаштовуйте гучних вечірок.

– Обмежте свої шкідливі звички. У Великий піст забудьте про вживання спиртних напоїв і відмовтеся від куріння.

– Щонеділі йдіть до церкви на літургії та щодня присвячуйте час молитвам.

– Стримуйте себе в тілесних втіхах.

– Не конфліктуйте та не сваріться з колегами, друзями чи близькими.

– Не тримайте ні на кого злість і не думайте про погане.

– Позбудьтеся заздрощів і не брешіть. Будьте чесними з собою та людьми, які вас оточують.

У світле свято Христового Воскресіння можна вживати будь-які страви та продукти, однак до звичного раціону треба повертатися дуже обережно. Продукти рекомендується додавати поступово, невеликими порціями. Таким чином ви вбережете організм від переїдання і зробите піст корисним для фізичного здоров’я та духовного розвитку.