Отримати громадянство простіше, ніж у Євросоюзі – українець розповів, як відкрив бізнес у Грузії

1140

52-річний Михайло Скороход,почав працювати програмістом у 46, а рік тому переїхав до Грузії. Він розповідає про життя, роботу та бізнес за кордоном.

Про це пише Газета.юа.

Першу роботу в якості PHP-програміста я знайшов в Інтернеті та працював з дому. Я був зеленим-зеленим джуном. Зазвичай після завершення проекту я шукав нову роботу.

Коли я вже мав 3 роки досвіду, мені запропонували роботу в офісі з релокацією в Латвію. Три місяці зайняло оформлення документів. А пропрацював півроку. Це проблема роботи в Євросоюзі: треба купа часу, сил, грошей для того, щоб просто оформити дозвіл на працю. А потім проект закривається. Тобі кажуть: “Протягом 5 днів залиште нашу країну”. А ти тут вже зібрався жити, у тебе налагоджений побут…

Автор: dou.ua

Оформив бізнес у Грузії за годину

Мені пощастило: нова робота знайшлася одразу. Теж у Латвії, але знову два місяці витратив на документи. Знову пропрацював півроку, і мене звільнили. У фірмі усі розмовляли на латишській мові. Я не міг нормально брати участь у нарадах. Я її не знав. Сидиш і нічого не розумієш. Після цього я вирішив, що я, мабуть, не працюватиму в офісі.

Коли ти сидиш з хлопцями та дівчатами, яким від 22 до 28 років, а тобі “полтинник”… Тебе сприймають як людину, яка має знати ліпше за них. Але ти не можеш знати ліпше. У них сучасна освіта, у них навіть досвіду може бути більше. До того ж у 20 років мозок працює швидше, ніж у 50. Тобі навпаки треба битись, щоб вийти на ту позицію, яка їм дається легко.

Я звернув увагу, що якщо працюєш віддалено, ніхто різниці у віці взагалі не помічає. Тому що спілкуєшся або голосом, або письмово через чат, і тебе просто ніхто не бачить. Ніхто навіть не здогадується, скільки тобі років.

Як потрапив до Грузії

Кавказ не чужий для мене. У молодості я прожив декілька років в Азербайджані. Бував і в Тбілісі. Потім я не приїжджав на Кавказ 22 роки. Але цікавився грузинськими реформами та хотів побачити зміни на власні очі.

Автор: dou.ua
У Грузії мало місцевих програмістів, бо пропонують зарплати у 300 євро, коли хочуть близько 2 000

Минулого року я вирішив переїхати до Грузії, щоб займатися там IT-бізнесом. Це країна з поки що найбільш ліберальним міграційним законодавством. І хорошим бізнес-кліматом. Просто набридло отримувати дозволи.

У жовтні 2017 ми з дружиною приземлилися в Кутаїсі. Спочатку оселилися в Кобулеті біля моря, але незабаром переїхали до Тбілісі. Ми зареєстрували тут фірму. Прийшли, хотіли просто дізнатися, як це зробити. Через годину вийшли із зареєстрованою фірмою.

У Грузії дозволено жити 365 днів на рік без посвідки на проживання. Це єдина країна, де тебе ніхто не запитує, чому ти тут живеш.

Про бізнес

У Грузії майже немає своїх програмістів. Тут особливо ніхто не рветься бути програмістом. Уся Грузія сидить на туризмі, плюс торгівля. Я можу назвати лише кілька IT-компаній з реальними офісами в Грузії: Itera Research та Noxtton. Обидві мають менше 50 співробітників. Від зарплат, що їх пропонують програмістам на сайтах вакансій, стає сумно: це може бути 300 євро. Звичайно, хтось може отримувати і 2 000, але коли немає компаній, ринку праці теж не буде.

Автор: dou.ua
Деякі молоді люди у Грузії не знають ні російської, ні англійської.

Податковий режим заохочує реєструвати компанії в Грузії. Але потім ці компанії відкривають фізичні офіси, наприклад, в Україні, тому що в Грузії вони не можуть знайти спеціалістів. Грузинські офіси існують лише на папері.

Крім того, про Грузію просто ніхто не знає. Можливо, зареєструвати бізнес у Грузії було би вигідно багатьом підприємцям з усього світу. Але потрібна масштабна рекламна кампанія, щоб вони про це дізналися.

Про мову

Був час, коли російську перестали вчити. Але те, що їй на заміну прийшла англійська — це міф. Просто деякі молоді люди не знають ні російської, ні англійської. Хоча російську серед молоді все одно розуміє кожен другий. А от з англійською все гірше. Працюючи із замовниками з Британії, я вийшов на рівень C1. На жаль, це мало допомагає мені в Грузії. Мене розуміють лише частково.

Автор: dou.ua
Дорога медицина та не ефективна медична страховка. З 1500 євро повертають лише 100

Медицина у Грузії

Є абсолютно різні медичні заклади: від радянських до суперклінік з найновішим американським обладнанням. Усі медичні заклади в країні було приватизовано. Таким чином, у “радянській” лікарні ціни можуть бути вищими, ніж у сучасній. Але навіть найбільш демократична ціна в Тбілісі буде вдвічі вищою за ціни приватних клінік Києва.

Медицина нібито страхова: є державне, корпоративне та індивідуальне страхування. У нас з дружиною індивідуальне. Але в реальності воно не покриває дороге лікування. Якщо ти заплатив 1500 євро, тобі в кращому випадку повертають 100, і це не вигадані цифри.

Транспорт, житло та інше

Дуже зручно, що в муніципальному транспорті Тбілісі можна сплачувати за проїзд банківською карткою. Заходиш, прикладаєш картку і все. Рухомий склад зараз масово замінюється. При Саакашвілі закупили дуже багато богданів. Зараз їх міняють на комфортабельні автобуси MAN.

Автор: dou.ua
У ІТ сферу пішов працювати в 46 років

Між містами найбільш комфортно пересуватися залізницею. Поїзди дуже хороші. Цікаво, що вони вироблені в Білорусі.

Я винаймаю квартиру в районі, який є аналогом Борщагівки в Києві. Плачу 150 євро за 2-кімнатну квартиру. В центрі Тбілісі ціна була би більшою в рази, тому що там квартиру можна подобово здавати туристам.

Наш район мені подобається тим, що знаходиться на висоті 700 метрів. Тут чисте повітря, тоді як в центрі нижче і багато машин. Продукти в Грузії в півтора рази дорожчі, ніж в Україні, окрім місцевих фруктів та овочів.