Від ікони йде сяйво: українка заснувала монастир

1173

Українська поміщиця Ганна Гойська з роду Козинських 14 листопада 1597-го підписала лист про заснування чоловічого монастиря у Почаєві. Подарувала лаврі чудотворну ікону Божої Матері.

Її в свою чергу, за народними легендами, отримала від грецького митрополита Неофіта. Той подорожував Волинню й збирав кошти на духовні потреби. Чоловік спинився у замку Ганни, де пробув декілька днів. За цей час шляхтичка зібрала велику пожертву, за що вдячний священик благословив її та залишив подарунок, – пише Газета.юа.

Пізніше слуги повідомляли Ганну, що від Ікони йде сяйво, яке та побачила на власні очі. Хворі люди, які молилися біля неї почали зцілюватись. Прозрів й рідний брат Ганни шляхтич Пилип, який був сліпим від народження. Тоді жінка вирішила не тримати вдома такий дар, а хотіла передати його до храму в Почаєві, щоб допомагав усім нужденним.

Того дня, 14 листопада, Ганна Гойська стала першою відомою фундаторкою монастиря. На урочистостях були присутні Луцький єпископ та багато ченців з Волині. Окрім ікони, вона подарувала лаврі великі земельні маєтки та обіцяла щорічно підносити їй дари.

За легендою Почаївську лавру заснували ченці Києво-Печерського монастиря, які втекли від нападу татар на Київ у 1240. Але перші писемні згадки про неї датуються 1527 роком. Монастир став потужним оплотом в боротьбі з польським окатоличенням. З 1713 до 1832 року належав до греко-католицької церкви, до Чину Святого Василія Великого. Тоді ж його розбудували найбільше.