Світ вже не буде колишнім. Львів’яни згадують, яким був собор Паризької Богоматері до пожежі (фото)

15 квітня, у Парижі виникла масштабна пожежа під дахом собору Паризької Богоматері. Вогонь знищив галереї та шпиль церкви, який впав. Повідомляється, що церква була якраз на реконструкції, і причиною займання могли стати неправильні дії будівельників.

Львів’яни разом з усім світом сумують за втратою пам’ятки і згадують, якою встигли її побачити – пише Твоє місто

Так, ще 11 квітня, українські студенти в Парижі провели акцію на підтримку незаконно ув’язненого в Росії українського режисера Олега Сенцова. Після цього вони відвідали літургію в соборі, пише Ярема Дух.

Фото: Ярема Дух/Facebook

«Важко повірити та уявити, що Собор Паризької Богоматері у вогні… Із ним горить частина чогось цінного, особливого, частина усіх нас», – пише настоятель гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла отець Степан Сус.

«З надією на поверненя пережиття Таїнства у стінах Notre Dame de Paris», – коментує Роман Остап’юк.

Фото: Роман Остап’юк/Facebook

Світ вже ніколи не буде таким, як раніше, кажуть львів’яни.

«Вечір, коли відчуваєш себе людиною з минулого. Про яке будуть колись екскурсоводи розповідати: до 2019 року, до масштабної пожежі….», – пише журналістка Мар’яна П’єцух.

Фото: Мар’яна П’єцух/Facebook

«Є в житті такі місця, де ти залишаєш частинку себе, і потім асоціюєш себе з ними. Таким для мене був цей храм – незбагненним, далеким, і водночас дуже рідним, близьким. Якнайшвидше хочу повернутися до тексту Віктора Гюго і відтворити в пам’яті той шедевр», – каже Марта Більська.

Фото: Марта Більська/Facebook

Фото: Андріана Мальська/Facebook

Фото: Вікторія Романюк/Facebook

Фото Вадима Дмитріва/Facebook

Фото Катерини Івах/Facebook

Сьогодні, 16 квітня, з’явилась перша інформація про те, яких збитків зазнав собор після пожежі. Зазначається, що хоч дах і галереї згоріли, а вітражі у вікнах, яким було понад 800 років, поплавилися, проте вівтарний хрест зберігся, так само, як і нижня частина храму. Також із собору вдалось врятувати святині, що там зберігались, зокрема – терновий вінок, який у 1237 Луї IX привіз з Константинополя до Парижа.

Також французький мільярдер Франсуа-Анрі Піно повідомив, що пожертвує на відновлення храму 100 мільйонів євро.

Собор Паризької Богоматері спланований у ХІІ ст. Морісом де Сюллі. В 1163 році закладено перший камінь фундаменту. Будівництво тривало майже 200 років. За задумами, храм мав вмістити всіх мешканців тогочасного Парижа – 10 тисяч людей, але за час будівництва населення суттєво збільшилось.

Будівництво західного фасаду з його двома баштами почалося приблизно у 1200-му році. За період будівництва змінилося багато архітекторів, про що свідчать стилі, що відрізняються один від одного, а також різна висота західної сторони і башт. Башти були закінчені в 1245 році, а весь собор – у 1345 році.

Наприкінці 17-го століття вітражі були зруйновані, а після французької Революції, у 18-му столітті, багато скарбів храму розікрали або зруйнували, собор використовували як продовольчий склад.

У 1841 році почалась реставрація собору, що тривала 23 роки. Під час робіт відновили шпиль собору та створили галерею химер.

Нещодавно собор знову почали реставрувати, оскільки у ньому стали з’являтись тріщини.

Фото з Facebook