Більшість вагітностей не має жодних ускладнень та щасливо завершується народженням здорового малюка. Але іноді ускладнення зустрічаються, і краще зустрічати їх підготовленими. У період вагітності та пологів мама і дитина дуже вразливі, тому незаплановані ситуації можуть призводити до найтяжчих наслідків. Уникнути їх, вчасно розпізнати патологію та вжити заходів, покликане акушерське спостереження.
Дефіцит або надлишок амніотичної рідини
Амніотична рідина оточує плід у матці, вона створює для нього внутрішнє середовище. Нестача амніотичної рідини може бути ознакою вроджених дефектів, затримки росту плода, раннього розриву плодових оболонок та проблем із плацентою. Надлишок амніотичної рідини може призвести до задишки у матері, а також до раннього розриву плодових оболонок та передчасних пологів. Він зустрічається при діабеті матері, багатоплідній вагітності, інфекціях, резус-конфлікті та вроджених дефектів. Кількість амніотичної рідини визначають на УЗД плода.
Кровотеча
Кровотеча під час вагітності є ознакою ускладнень з боку плаценти, цервікальної та вагінальної інфекції, позаматкової вагітності, викидня, передчасних пологів. Тому про будь-яку вагінальну кровотечу потрібно негайно сповіщати свого акушера-гінеколога.
Позаматкова вагітність
Від 1% до 3% всіх вагітностей є позаматковими. Така вагітність не здатна розвиватися, вона завжди закінчується перериванням, а іноді й розривом маткової труби із сильною кровотечею. Ось чому її намагаються виявити якомога раніше та видалити, тоді ризики мінімальні. Діагностувати позаматкову вагітність дає змогу УЗД на ранньому терміні. УЗД вагітних у Львові, в одній із найкращих репродуктивних клінік України, гарантує високу точність дослідження.
Викидень
Викиднем називають переривання вагітності терміном до 20 тижнів. Переважна більшість відбувається до 12 тижнів, це є раннім викиднем. Встановлено, що причиною більшості викиднів на ранньому терміні є генетичні чи хромосомні аномалії плода. Ознаками викидня є вагінальна кровотеча й спастичний біль внизу живота. На стадії загрозливого викидня іноді ще можна врятувати вагітність, але якщо викидень вже почався, залишається лише вжити заходів щодо мінімізації наслідків для здоров’я матері. За допомогою УЗД оцінюють стан матки. Якщо в матці залишаються тканини плода, виконують вишкрібання.
До викидня часто призводить цервікальна недостатність, так називають слабкість шийки матки, нездатну втримати плід. Для її зміцнення лікар може використати серкляж — накладення шва на шийку матки, який видаляють перед пологами.
Відшарування плаценти
Плацента з’єднує матку з плодом, через неї плід отримує потрібні для росту та розвитку поживні речовини. Раннє відділення плаценти від матки називається відшаруванням. Це спричиняє кровотечу у жінки, а також призводить до нестачі кисню та поживних речовин для плода. Відшарування може бути повним або частковим. Після оцінки лікар приймає рішення щодо можливості подальшого розвитку вагітності або штучних пологів.
Передлежання плаценти
Передлежанням називається стан, коли плацента прикріплена близько до шийки матки або навіть перекриває цервікальний канал. Передлежання може стати причиною кровотеч та болю внизу живота. Цей стан небезпечний для пологів, він перешкоджає виходу дитини з матки, тому у разі діагностованого на УЗД передлежанні розродження відбувається шляхом кесаревого розтину.
Прееклампсія та еклампсія
Прееклампсія — розвивається на пізньому терміні вагітності, котрий іноді після пологів, характеризується підвищенням артеріального тиску, появою білка в сечі та порушенням зору. Якщо не вжити заходів, прееклампсія переходить в еклампсію із судомами та сплутаною свідомістю. Еклампсія може призвести до смерті чи інвалідності. Лікування залежить від терміну вагітності та тяжкості стану. Жінку госпіталізують, призначають постільний режим та препарати для зниження кров’яного тиску. Ведеться постійний контроль за нею та плодом, а у разі потреби проводять ранні пологи.
Автор: Поліщук Ольга Іванівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини