Цього року Україна святкує 29-й рік своєї Незалежності: історія та традиції

24 серпня українці відзначають 29-й День Незалежності — річницю проголошення незалежності України Верховною Радою.

НВ розповідає про історію та традиції цього свята.

Як з’явилася незалежна Україна

Україна стала незалежною завдяки розпаду Радянського Союзу – для цього знадобилося близько двох років.

16 липня 1990 року, трохи більше ніж через місяць після прийняття Декларації про незалежність РРФСР, під тиском громадськості Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. В цей самий день український парламент прийняв постанову Про день проголошення незалежності України, який вирішили відзначати 16 липня.

У Верховну Раду вносять прапор незалежної України 24 серпня 1991 року

17 березня 1991 року провели єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з ним в Україні провели республіканське консультаційне опитування з питанням: «Чи згодні ви, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України?». Ініціатором опитування став Народний рух України. Позитивно відповіли 80% опитаних.

Референдум і опитування стали важливим кроком до незалежності.

18 червня 1991 року День Незалежності України 16 липня з’явився в переліку святкових днів внаслідок відповідних змін у Кодексі законів про працю УРСР.

А через місяць після цього стався Серпневий путч – невдала спроба так званого «Державного комітету з надзвичайного стану» позбавити влади Михайла Горбачова, щоб зберегти СРСР у колишньому вигляді.

В результаті 24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховної Ради було ухвалено Акт проголошення незалежності України, «виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв’язку з державним переворотом в СРСР» (з таких слів починається цей історичний документ – ред.). Тепер 24 серпня прийнято вважати датою появи незалежної держави Україна.

1 грудня 1991 року українці підтримали проголошення незалежності на референдумі. А 20 лютого 1992 року Верховна Рада перенесла святкування Дня Незалежності з 16 липня на 24 серпня – цей день є Днем Незалежності досі.

Традиції Дня Незалежності

Головні офіційні заходи на День Незалежності традиційно проходять у Києві.

В цей день президент України дає урочистий прийом, а всі перші особи держави покладають квіти до пам’ятників українцям, які зіграли важливу роль у становленні незалежної української держави.

Також президент та інші представники верхівки української влади часто беруть участь у молитві за Україну в Софії Київській (у 2019 році таку молитву перший раз за кілька років не проводили).

На День Незалежності часто проводять військові паради. Вони були у 1994, 1998, 1999, 2001, 2003, 2004, 2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 і 2018 роках.

У перші роки незалежності Україна не проводила військові паради, тому що позиціонувала себе як мирну позаблокову державу, яка відмовилася від ядерної зброї і не потребує демонстрації сили. Цієї позиції дотримувався перший президент України Леонід Кравчук.

У 2005-2007 роках в заходах на Хрещатику до Дня Незалежності не брали участь озброєні військовослужбовці та військова техніка – в центрі Києва марширували лише військові музиканти.

За часів президентства Віктора Януковича військові паради не проводилися, в тому числі на честь 20-ї річниці Незалежності у 2011 році. Пояснювалося це економією коштів.

На День Незалежності у 2019 році вперше відбулося два марші: офіційний, організований владою, і неофіційний Марш захисників України, організований ветеранськими організаціями.

Крім парадів, на День незалежності в Києві зазвичай проходять масштабні концерти та інші заходи, а ввечері свято відзначають салютом.

Втім, у 2020 році проведення масових заходів буде обмежене заходами безпеки у зв’язку з пандемією коронавірусу.

А маршів знову планується два – офіційна Хода ветеранів і неофіційний Марш захисників України, який, схоже, стає новою українською традицією.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини