Масниця – історія та традиції

4112

Масниця у слов’ян відноситься до найдавніших свят. Саме завдяки Масниці до нас дійшли традиції і обряди язичницької культури.

У кожного значимого свята є «свої» страви, які обов’язково готуються до цього дня. В останній день Масниці в кожному будинку готуються різноманітні млинці і млинчики, а в деяких регіонах замість млинців варять вареники.

Язичницьке коріння Масниці

Незважаючи на язичницькі традиції, Масниця одне з небагатьох свят, визнаних православною церквою. Назва Масниця або «масляний тиждень» закріпилося тільки в 17 ст., після того, як було офіційно додано до списку церковних свят.
Раніше у свята була язичницька назва «Комоїдиця». Існує багато теорій про його походження. За однією з версій, в цю пору року ведмеді, яких в Стародавній Русі називали «ком», відчували в повітрі весну і прокидалися від зимової сплячки. Оскільки ведмеді вважалися господарями лісу, люди приносили їм млинцеві підношення, як спосіб вітати весну. Так що Комоїдицю можна інтерпретувати як «годування ведмедів».

Млинці — як символ


Звичайно ж, головним символом Масниці є млинці: круглі, рум’яні, апетитні, жовті.
Вони символізують собою відродження Сонця після довгої зими. Вважається, що поїдаючи млинці люди споживають сонячне тепло та енергію.
Раніше люди намагалися з’їсти якомога більше млинців, наїдаючись «про запас» перед наближенням семи тижнів Великого посту. Зараз зосереджуються на різноманітності:

 • млинці з пшеничного борошна на молоці,
 • дріжджові млинці,
 • млинці з гречаної, вівсяної або кукурудзяної муки,
 • млинці з солодкою сирною масою,
 • млинці з м’ясом запечені в духовці.

Це далеко не повний перелік того, як можна подати млинці на Масницю.

Кожен день має свій статус


У кожного дня млинцевого тижня є своє ім’я і особливі ритуали, але зараз їх рідко згадують.

 1. У понеділок всі вітали Масницю: співали і робили опудало з соломи, яке повинно було бути спалено в неділю.
 2. У вівторок молоді люди виходили на вулицю, грали в сніжки або інші зимові ігри, каталися на санях.
 3. В «солодкий день» середу люди балували себе млинцями і солодощами.
 4. Четвер був для спортивних змагань та інших фізичних навантажень.
 5. У п’ятницю люди відвідували родичів, зокрема, батьків дружини або чоловіка, звідси і пішло прислів’я «до тещі на млинці».
 6. Молоді жінки влаштовували вечірки в суботу.
 7. Кульмінацією всього цього була неділя – публічні гуляння, велика кількість їжі і спалювання опудала Зими.

Прощена неділя


Останній день Масниці – Прощена неділя. У цей день люди просять вибачення у тих, кого могли спеціально чи мимоволі образити протягом минулого року, прощають все зло, вчинене проти них самих, і з легким серцем насолоджуються останнім днем перед Великим постом.
Не дивно, що неділя — найвеселіший день масляного тижня. Поїздки на санах, ряджені,  феєрверки і цілі тонни смачної їжі!