У Львові віднайшли втрачену картину “Бій під Крутами” Олександра Климка (фото)

3537
фото: Орест Круковський

В архівах Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника знайшли і відреставрували монументальну картину «Бій під Крутами» Олександра Климка, яку донедавна вважали втраченою.

Про це на своїй сторінці у Фейсбуку повідомив львівський фотограф та історик Орест Круковський.

Це справжня сенсація!

Друзі не можу не поділитися з Вами радісною звісткою. Нині на запрошення колег з бібліотеки Стефаника мав нагоду оглянути недавно віднайдену та реставровану картину Олександра Климка «Бій під Крутами». Це батальне полотно, розміром 3,2 м х1, 7 м., створено художником у 1936 р багато років вважалось безнадійно втраченим.

У 1938 р, ця картина була особисто передана до Музею історично-воєнних пам’яток у Львові майбутнім істориком Володимиром Трембіцьким і рік прикрашала експозицію Музею. Після окупації радянськими військами Галичини, музей був закритий як націоналістичний, а його збірки передали до фондів Львівського історичного музею. Після закінчення війни, ці пам’ятки, як антирадянські, були переміщені у спецфонд. На приналежність полотна до фондів історичногомузею також свідчить сигнатура виявлена у лівому нижньому куті на звороті полотна – Л І М. С Ф (Львівський історичний музей.

Спецфонд) У цей час бібліотеками, архівами та музеями Львова прокотилась хвиля більшовицьких ревізій. Вже жовтні 1948 р полотно О.Климка «Бій під Крутами», разом з низкою інших робіт відомих українських художників Куриласа, Іванця та інш. з’являються в описі облікових карток Львівського історичного музею, «як речі, що не мають музейної вартості та підлягають вилученню». Інвентарна картка та список була завірена підписами директора музею та наукового співробітника В.Купринця.

Львівський історик Володимир Бойко, який досліджував спадщину пам’яток історично-воєнного музею НТШ вважав їх втраченими, хоч, як він зазначав, актів на знищення виявлено не було. За нез’ясованих обставин полотно будо переміщено до бібліотеки Стефаника, і там невідомий патріот, приховав його від знищення. Адміністрація бібліотеки Стефаника планує 30 вересня, на день бібліотекара, урочисто відкрити віднайдену картину. Журналісти, не прогавте цей момент, оскільки подібних батальних полотен з 30-х років певно не має в жодному музеї України.”

До теми: Бій під Крутами

У Львові віднайшли втрачену картину "Бій під Крутами" Олександра Климка
Фрагмент полотна «Бій під Крутами» Олександра Климка фото: Орест Круковський

Це справжня сенсація!Друзі не можу не поділитися з Вами радісною звісткою. Нині на запрошення колег з бібліотеки…

Gepostet von Орест Круковський am Donnerstag, 12. September 2019