Великодній або Поливаний понеділок: як святкують

Другий день Великодніх свят має назву Обливаний, Поливаний, Волочильний.
Понеділок після Великодня супроводжують окремі, особливі обряди.Перше дійство – це відвідування сусідів, родичів, друзів, коли ходять у гості і «носять калачі». Це і дало назву «Волочильного понеділка».

Згідно обряду, у Великодній понеділок, люди відвідували один одного, при зустрічі христосувалися, обіймалися і обмінювалися писанками. Онуки відвідували бабусь, несли їм гостинці-пироги та крашанки. Хрещеники ходили в гостів до хресних батьків. Діти збирались у ватажки та несли калачі до родичів та сусідів. На хустинку клали калач та крашанки, зав’язували вузлом і віддавали хресним батькам чи іншим родичам. Приймаючи гостинця, дітям дякували і просили передати подяку батькам. У свою чергу, готували дітям вузлики з печивом та іншими смачними солодощами, які напередодні освячували в церкві. Також до дитячого вузлика могли покласти кільця ковбаски, крашанки, цукерки. Діти, радіючи, бігли додому і несли вузлики до рідної оселі, до батьків.

Другим дійством у Великодній понеділок, була традиція обливання водою. Це дало назву поливаного понеділка. Треба обливати-очищати себе та інших весняною водою. В цей понеділок хлопці приходили на подвір’я де мешкала дівчина, просили її батьків щоб вона вийшла і поливали її водою «очищаючи». Батьки раділи, що до них завітали і не обминули їх хату, а значить є можливість скорого весілля. Існували місцевості, де дівчата відкупались крашанками, щоб їх не обливали водою, тобто така собі варіація “гарбуза” у відповідь хлопцю, який їй не подобається. Досі зберігаються традиції на Західній Україні, коли дівчат, у Великодній понеділок, обливають водою або парфумами. Цей звичай існує по сьогоднішній день і у інших народів. Але що обливати водою всіх підряд – це неправильно.

Наприклад, серби у Великодню суботу обливають свої будинки і вірять, що так вони виганяють «нечисту силу». А в першу п’ятницю після свят вони обмиваються водою з-під млинового колеса. А Боснії люди купаються у джерельній воді, також, щоб “очиститись”.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини