Легенда музейної справи львів’янка Віра Бонь святкує 90-річчя

Без її праці не було би меморіальних музеїв Івана Франка у Львові, Нагуєвичах, Криворівні

Віра Бонь – найстарша музейна працівниця України, згадує свої враження від дому, де мешкав Іван Франко: «Уперше я прийшла у Львівський музей Івана Франка восени 1955 року. Мені тоді було 25 років».

Тоді її дуже здивувало те, що усі музейні кімнати займає лише книжкова заполітизована експозиція, розповідає ZAXID.NET.

«Із самого коридору, знаєте, що стояло? Погруддя Маркса, Енгельса, Леніна, Сталіна – з цього починалося. Потім ми то все помаленьку повикидали. Ми зрозуміли, що треба тут щось інакше, тут не може бути та літературщина», – розповіла Віра Бонь.

І саме Віра Лук’янівна з однодумцями почали відтворювати інтер’єр часів письменника.

«Тоді ще жив рідний син Франка Тарас. Він жив у Києві. От у нього ми взяли, потім у Львові найбільше ми взяли в родини Петра Франка. Потім до нас приїхала донька Франка – Анна і ми з нею ходили з магнітофоном і по кожному куточку вона нам пояснювала: отут крісло стояло, оце – тут, оце – тут. Усе так, як було у її дитинстві», – згадує Віра Бонь.

Так достеменно відтворили кожну кімнату з автентичними меблями і речами побуту. Пані Віра збирала раритети з усіх можливих джерел, а ще – спогади очевидців.

«Є дуже гарний спогад, як Франко сидів у їдальні, на плечах у нього сиділа кицька, він писав наукову статтю, а діти бурхливо бавилися біля нього в індіанців», – розповіла заслужена працівниця культури України Віра Бонь.

А ще музейниця ініціювала створення садиб Івана Франка в Нагуєвичах, Криворівні, а також – музею Соломії Крушельницької у Львові, якому передала понад 2 тисячі раритетів.

«Ціла низка львівських музеїв, зокрема меморіальних, не існували б, якби не її креативність, не її ініціативність і не її колосальний досвід. Ми всі, святкуючи дуже поважний ювілей Віри Лук’янівни, в захопленні від того, наскільки у ній струмить жива енергія і вона тією енергією заряджає всіх довкола себе», – каже директор Львівського музею Івана Франка Богдан Тихолоз.

Віра Лук’янівна досі працює. Більше того, весь час генерує свіжі ідеї, горить музейною справою. Тому не дивно, що її 90-річний ювілей відсвяткували не урочистостями, а авторською екскурсією домом Івана Франка, яку провела сама ювілярка.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини