15 фактів з історії Королівського арсеналу у Львові

Сьогодні мова піде про один із львівських арсеналів, що розташований по вулиці Підвальній, 13 і своїм бароковим фасадом милує око гостей та мешканців міста. 15 фактів з історії Королівського арсеналу у Львові.


Королівський арсенал на вул. Підвальній, 2018 р.

1. Будівля Королівського арсеналу є пам’яткою архітектури національного значення (охоронний № 335).

2. Почали його будувати у 1639 році за проектом інженера-фортифікатора, старшого над королівською артилерією Павла Гродзинського, з метою забезпечення постачання війська зброєю і забезпечення міста на випадок облоги.


Фрагмент босяцьких валів – зліва: висока стіна із Вежею мулярів, ливарна майстерня (Людвисарня) між стінами, Стіна низька, Королівський Арсенал, в глибині можемо побачити вежу Лимарів. Джерело: Panorama plastyczna dawnego Lwowa, 1938.

3. “Королівським” арсенал назвали тому, що значну частину коштів на його побудову надав король Владислав ІV. Інша назва споруди – арсенал Речі Посполитої.

4. Комплекс Королівського арсеналу складали три двоповерхові будівлі розміщені навколо внутрішнього двору. Головний корпус примикав до Високого муру.


Королівський арсенал у Львові. Перша третина ХХ ст. (з колекції Софії Легін)

5. Основою першого поверху головного корпусу арсеналу були мури Малого арсеналу (який існував вже 1575 р.) . Два менших корпуси арсеналу примиками до Низького муру і з‘єднувалися між собою неіснуючою сьогодні арочною галереєю. В мурах арсеналу поміж головним і бічними корпусами з двох сторін містилися брами.

6. В арсеналі були майстерні, де відливали гармати і церковні дзвони. У 1640 р. тут уже було 46 гармат.


Східний портал у внутрішньому подвір’ї королівського арсеналу. Гравюра 1891 р. (за книгою: Енциклопедія Львова. – Львів, 2007).

7. Над внутрішнім порталом арсеналу була встановлена скультурна композиція “Архангел Михаїл вражає сатану”, яку відлили в 1639 р. в майстерні К.Франке . У 1873 р. її перенесли на Гетьманські вали, а згодом, після того як хулігани обламали крила архангела – до Ратуші, а з 1970 р. вона екпонується в Музеї зброї “Арсенал”.

8. На місці, де стояла скульптура над порталом зараз можна бачити плиту з написом про рееставрацію з датуванням – MDCCCIX/XIV (1809/14).


Внутрішнє подвір’я Королівського арсеналу Фото кін. 19 ст.


Внутрішнє подвір’я Королівського арсеналу Фото кін. 19 ст.

9. Розбудова Королівского арсеналу тривала до 1649 р.

10. У 18 ст. арсенал втратив своє оборонне значення і у 1768 р. його придбав львівський староста Ян Кіцький. Австрійська влада перетворила арсенал на казарми і судилася з Кіцьким за право власності до 1796 р. Тож арсенал остаточно став власністю австрійського військового скарбу.


Королівський арсенал у Львові. Сер. ХХ ст. (з колекції Софії Легін)

11. Після того, як укріплення міста розібрали арсенал зазнав суттєвої перебудови: розібрано бічну арочну алею, з‘єднано старі будівлі двоповерховими корпусами, значних змін зазнав фасад, де залишилося лише барокове завершення центрального корупусу, лоджію було замуровано.


Королівський арсенал, 1976 р.Фото М.І.Жарких

12. Недалеко від арсеналу навпроти Успенської церкви ще в ХІХ ст. стояла стайня, де утримували коней, призначених для його обслуговування.

13. До 1835 р. в арсеналі розташовувалися артилерійські майстерні.


Королівський арсенал, 2018 р.

14. У 1929 році, під час ремонту, частково відновили колони лоджії, давній же її вигляд відтворили у 1950-х рр.

15. З 1922 р. у приміщенні арсеналу розташовувався військовий архів, а з 1939 р. – Державний архів Львівської області, що існує там до сьогодні.

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини