Історія найдовшої битви україно-російської війни. Чому фільм “Кіборги” варто подивитися кожному

242 дні українські військові обороняли Міжнародний донецький аеропорт. За незламність та силу вороги прозвали їх “кіборгами”, а режисер Ахтем Сеїтаблаєв зняв однойменний фільм

У стрічці йдеться про найгарячіший момент у битві за Донецький аеропорт— бойове чергування у вересні 2014 року. На цей момент стратегічно важливий об’єкт оберігають вже 4 місяці. Тоді вперше сюди приїжджає добровольча група військових.

Серед них і доброволець із позивним “Мажор” — музикант та син багатіїв, який потайки втік на війну. Під час бою він намагається зрозуміти, яка його роль на цій війні, для чого війна відбувається та що буде після її закінчення. Разом з ним в Донецький аеропорт прибувають іще шестеро вояків. Історії у фільмі засновані на реальних розповідях оборонців аеропорту.

Хто такі українські “кіборги” і чому про них знімають фільм

Стрічка “Кіборги” — це художній фільм, та історії у ньому — взяті із життя українських військових, які брали безпосередню участь у боях за летовище.

Усе розпочалося у квітні 2014 року. Тоді сепаратисти спробувати взяти під контроль Донецький аеропорт імені Сергія Прокоф’єва. Це сталося на 10-ий день після того, як терористи проголосили так звану Донецьку народну республіку. Цього дня на територію аеропорту прибули від 70 до 200 бойовиків “ДНР” і вивісили над входом свої прапори. Та все ж українцям вдалось втримати контроль над аеропортом.

Пізніше, 26 травня російські бойовики спробували захопити територію. Вони висунулися в район аеропорту і зайняли позиції в Новому терміналі. Там вони розмістили свої гранатомети. Інші зайшли через підземні комунікації. Українці у відповідь відправили бойові гелікоптери та штурмовик.

До бою приєдналися підрозділи спецпризначенців 3-го кропивницького полку, а також десантники 25-ї бригади і офіцери спецрезерву ГУР: вони підтримали українську авіацію вогнем. Російські сили втратили багато людей, тому відступили.

Терористи поновили спроби штурму після того, як у вересні 2014 року були підписані “Мінські угоди”. Саме вони стали приводом до загострення протистояння.

Українські військові, які утримували аеропорт, знаходилися під постійними обстрілами, проте вони змогли взяти у полон 7 військовослужбовців російської армії, серед який опинився один офіцер-артилерист. Українські війська тримали оборону, витримуючи до 50 обстрілів щодня. За кілька тижнів протистоянь з українського боку загинули десятки бійців, і ще кілька сотень були поранені.

Наприкінці вересня 2014 року українські захисники аеропорту стали відомими як «кіборги». Уперше кіборгами їх назвав один із сепаратистів. Так він намагався пояснити, що українські бійці надто сильні, і російським бойовикам важко зломити опір тих, хто охороняє аеропорт.

Назва “кіборги” швидко розповсюдилася в українських інтернет-спільнотах, термін почали використовувати і ЗМІ. Пізніше слово “кіборги” стало словом року за версією словника сучасної української мови та сленгу “Мислово”.

Фільм “Кіборги” – не вигадка, а історія справжніх бійців

Автори стрічки прагнули, щоб усе, що є у фільмі, максимально перетиналося із реальними історіями. Сценарист фільму Наталія Ворожбит спеціально спілкувалася із захисниками Донецького аеропорту: бійці, які ділилися власними спогадами, стали консультантами для фільму і щодня були на знімальному майданчику. Деякі з них теж брали участь у зйомках.

Роль одного з головних героїв, “Мажора” виконує Макар Тихомиров. Разом із ним у стрічці знімаються Андрій Ісаєнко (“Субота”), Роман Ясіновський (“Гід”), В’ячеслав Довженко (“Серпень”) та Віктор Жданов (“Старий”). Актори грали не вигаданих героїв, а прототипів справжніх бійців. Серед них: Олександр Трепак із позивним “Редут”; Андрій Шараскін, позивний “Богема”; Євгеній Жуков, позивний “Маршал”; Кирило Недря, позивний “Доцент”; Євгеній Межевікін, позивний “Адам”.

Знімати стрічку почали у лютому 2017 року. У інтерв’ю виданню “Апостроф” режисер стрічки Ахтем Сеїтаблаєв розповів, що головними точками для зйомок був павільйон у Києві, аеродром у Чернігові та полігон під Десною.

“З 9 лютого ми знімали у павільйоні, де наш художник-постановник Шевкет Сейдаметов побудував четверту частину аеропорту. Після цього у нас було приблизно 10 днів перерви, під час якої наші художники побудували зовнішню частину аеропорту, її п’яту частину, на запасному аеродромі у Чернігові.

В березні ми почали там знімати на натурі. А ще було одне місце — це військовий полігон під Десною. Там ми знімали кілька епізодів з воєнною технікою, з вибухами, з переміщеннями у боях”, — поділився режисер.

Режисер “Кіборгів” хоче, щоб цей фільм побачили не лише українці, а й росіяни. Про це він сказав у інтерв’ю “Настоящему времени”.

“Я не вірю в те, що будь-який фільм, яким би потужним він не був, може змінити чиєсь світобачення або кардинально змінити чиїсь погляди на життя. Але якщо хоч якась кома – не константа мислення, раз і назавжди для себе прийнята, може виникнути після перегляду фільму, я вважаю, що це вже немало”, – сказав Ахтем.

Фільм про українських захисників підтримало Держкіно: стрічка стала одним з переможців 8-го конкурсного відбору. Стрічка отримала 50% потрібних коштів на зйомки стрічки, а це майже 24 мільйони гривень. Загалом зняти фільм “Кіборги” коштувало 48 млн. гривень. Прем’єра “Кіборгів” відбудеться 6 грудня у День Збройних Сил України.

Команда фільму “Кіборги” запустила ініціативу #ЯНебайдужий, щоб зберегти пам’ять про тих, хто захищав Донецький аеропорт. Щоб взяти у ній участь, потрібно купити квиток, зробити фото та виставити його у мережі із хештегами #Кіборги, #ЯНебайдужий та #7грудняукіно. Також можна додати, що для вас ознаєчає бути небайдужим та написати власну історію.

З кожного купленого квитка на фільм “Кіборги”, 5 гривень буде перераховано у фонд “Повернись живим” на допомогу сім’ям загиблих кіборгів!

Джерело: espreso.tv

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини