28 жовтня – день, коли нечисть активізується, тому треба зловити і постригти мару

У цей день вшановують Юхима Благочестивого.

У церкві 28 жовтня вшановували пам’ять святого Евфімія (Юхима), який жив приблизно в IX столітті на території Палестини. При народженні отримав ім’я Микита і з’явився на світ у родині християн. Микита рано одружився, але у віці 18 років вирішив присвятити себе Богу, прийнявши постриг у монастирі на горі Олімп. Через деякий час отримав ім’я Евфімій після постригу, відправився в Афон, де жив там разом з відлюдником Йосипом. Згодом звістка про його сподвижництво стала поширюватися все більше. До Юхима згодом стали приходити паломники. Після того, як помер Йосип, Юхим заснував невелику чернечу громаду біля Салоників.

28 жовтня належало займатися обробкою льону. А ось шити і прати було не варто – це обіцяло нещастя. У народі говорили, що 28 жовтня разом із зимою також активізується і нечиста сила. Так, наприклад, мара може сісти за прядку і зіпсувати роботу. Якщо це відбудеться, слід було осяяти нечисть хресним знаменням і помолитися Юхиму. Селяни пам’ятали про це і не зупиняли своєї роботи: готували пряжу, льон, прибирали останні вулики в бджоляник і т.д. Мари-потвори, згідно з повір’ями, були душами померлих або викрадених нечистю дітей. Вони не виходять на вулицю, оскільки бояться, що їх віднесе вітром. Мара може виглядати як старенька чи жінка маленького зросту. Селяни вважали, що якщо мару зловити і вистригти у неї на голові хрест, то вона знову стане людиною. Але навіть у цьому випадку людина буде або негарною, або недоумкуватою.

Наречені перед весіллям зазвичай пряли нитку, що гарантувало захист від злих сил. Вважалося, що нитка, спрядена 28 жовтня, є прекрасним засобом від різних недуг.

Народні прикмети на 28 жовтня:

Якщо людина народилася 28 жовтня, то талісманом є камінь амазонит. Такі люди зазвичай повні енергії і мають відмінні організаторські здібності.

Увечері навколо місяця спостерігаються кола великого розміру, але саме небо залишається чистим – зовсім скоро вдарять морози. Червонуваті і розпливчасті кола, за прикметами, віщують сніг і вітер.

З’явилися комарі 28 жовтня – зима буде теплою.

Видно хмара над сонцем, що сходить – прикмета, що в найближчі дні буде негода.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини