Великий театр (Львівська Опера). Львів. Автор Станіслав Тондос.
7. Станіслав Тондос
Народився майбутній художник у 1854 році у Кракові. У 1869 – 1875 роках він навчався у краківській АкадеміЇ образотворчих мистецтв під керівництвом Яна Матейки та Владислава Людкевича, а пізніше – у Відні та Мюнхені. Перш за все він малював акварелі, також використовував техніку олії та пастелі. Найчастіше Тондос зображав міські пейзажі Кракова, але малював також і Варшаву, Познань, Вроцлав та Львів, виїжджав працювати до Венеції, Відня, Нюрнберга та Магдебурга.
Пам’ятник Яну Кілінському.Львів. Автор Станіслав Тондос.
Будинок Собецького на Площі Ринок. Львів. Автор Станіслав Тондос.
Пам’ятник Адамові Міцкевичу. Львів. Автор Станіслав Тондос.
Мистецтво Тондоса було популяризовано завдяки репродукціям у журналах та особливо на листівках. На основі акварелей Тондоса 25 міських пейзажів Львова були видані листівки у період 1899-1902 років, 1914-1915 років та у 1932 році. Ці роботи вирізняються не лише художньою, але й документальною цінністю. Вони чітко відображають життя та архітектуру Львова на початку ХХ століття. Помер Станіслав Тондос у 1917 році.
Групове фото студентів Краківської академії красних мистецтв з професором Владиславом Лущкевичем. Вгорі Тадеуш Рибковський (1870-1875)
8. Тадеуш Рибковський
Одним з художників, котрі малювали Львів на початку ХХ століття був польський ілюстратор Тадеуш Рибковський. Народився він 1848 року в Кельце. Навчається у Варшаві та Відні. У 1893 році художник переїжджає до Львова, де його було призначено професором декоративного малярства в Державній Промисловій Школі. Також у Львові відкриває приватну школу малярства для жінок. У 1894 році обіймає керівництво роботами над художніми декораціями до Виставки Крайової у Львові.
Тадеуш Рибковський. Ярмарок перед Пасхою, 1902 рік
Тадеуш Рибковський.Театр Скарбека
Тадеуш Рибковський. З Високого Замку, 1906 рік
Працює у різних областях декоративного мистецтва: проекти гобеленів до залу засідань і сходової клітки в дирекції залізниці, а також настінні малюнки, що прикрашають нововибудований Міський Театр. Неодноразово експонував майстер свої роботи в Кракові, Варшаві та, найчастіше, брав участь у виставках у Львові (часом по декілька разів у році).
Людвік Тирович. Святий Юр (“Piękny Lwów”), 1932 р.
9. Людвік Тирович
Одним з найяскравіших представників графіки 30-х років ХХ ст. був львівський художник Людвік Тирович (молодший) (1901–1958) . Навчався майбутній графік у Львові у Казимира Сіхульського, згодом в Академії красних мистецтв у Варшаві (1923-1926 рр.). Повернувшись до Львова з 1929 року викладає курси графічного мистецтва, у 1930-1939 читає лекції в Львівській Політехніці, а опісля з 1945 в Академії образотворчих мистецтв в Лодзі.
Людвік Тирович. Підвалля. Львів, 1933
Людвік Тирович. Львівська Ратуша (“Piękny Lwów”), 1932 р.
У 1934 році Людвік Тирович є одним з організаторів Львівської асоціації художників-графіків. У 1932 році у Львові побачив світ його альбом “Piękny Lwów”, містить літографії, які по новому інтерпретують традиційні мотиви львівської іконографії. З’являються акценти нового Львова, що контрастує з історичною архітектурою.
Ерно Ерб. Вид з Високого Замку
10. Ерно Ерб
Ерно Айзіґ (Ісак) Ерб (1878–1943) – відомий художник Львова, який народився на його передмісті – Знесінні. Ще у часи існування Австрійської імперії, до складу якої входив Львів, Е. Ерб закінчив відділення декоративного малярства цісарсько-королівської Державної промислової школи (1898 р.). Після закінчення навчання у Львові Ерб, з 1899 року, вивчає декоративний живопис і працює у театральних майстернях Відня.
Ерно Ерб. Будиночок садівника на Високому Замку, бл. 1924 року
Ерно Ерб. Будиночок садівника в парку Костюшка у Львові
Ерно Ерб. Костел Св. Войцеха у Львові
Повернувшись до Львова малює картини, костюми і декорації для театру, розписує синагоги. Створює міські пейзажі Львова. В міських краєвидах Ерно Ерба відчувається ніжна любов до Львова, його пам’яток архітектури та мешканців. У своїх творах майстер створив художній образ десятиліть, що передували Другій світовій війні. Загинув художник у Янівському концтаборі в липні 1943 р.
Джерело: Фотографії старого Львова
Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини