Львів, якого уже немає. Площа Академічна

Сьогодні мова піде про площу, якої уже більш як півстоліття не має на планах Львова – площу Академічну. Колись вона знаходилась в кінці вулиці Академічної (проспект Шевченка) між сучасними вулицями Волошина, Драгоманова, Грушевського і Саксаганського.

Від середини ХІХ ст. площа мала назву Святого Яна, а від 1871 року – площа Академічна.


Місток на площі Св. Яна (пр.Шевченка). Фото 1861-1871 рр.

Раніше біля місця, де зараз стоїть пам’ятник Грушевському потоки Пасіка та Сорока зливалися у річку Полтву. Через водойму був перекинутий місток із фігурою Св. Яна Непомука, створеною у 1796 р.


Площа Академічна, 1890 р. Фото М.Гольдберга

На світлині львівського фотографа М. Гольдберга можемо бачити вигляд Академічної площі близько 1890 року. На фото праворуч за парканом з афішною тумбою — палац славетного польського комедіографа Александра Фредра в оточенні саду.

У нижньому кутку зліва на передньому плані світлини можна побачити криницю. На цьому місці у 1897 р. встановлять пам’ятник Александру Фредру.


Площа Академічна, поч. ХХ ст.

Маєтності Фредра розташовувались на місці сучасних вулиць Фредра та Саксаганського. Його будиночок стояв серед великого саду. Звели споруду в 1840 р. в стилі бідермаєр для Шимона Сухоцького. Александр Фредро придбав цю садибу у 1847 р. У 1905-1906 р. його нащадки продали ділянку під парцеляцію і будинок розібрали. На цьому місці постали сучасні вулиці Герцена та Стецька, а також будинки на Фредра, 3-9.


Площа Академічна, поч.ХХ ст.

На поштівці 1910-х років можна побачити площу Академічну і кам’яниці на вулиці Академічній, 25 і 27, в яких працювали кав’ярні «Рома», де збиралися інтелігенція та офіцери, та «Шкоцька», куди ходили «на шахи і газети». В останній проводили свої наукові дискусії професори знаменитої математичної школи на чолі зі Стефаном Банахом та записували їх результати до не менш знаменитої «Шкоцької книги», яка згодом була презентована на математичних конгресах.


Площа Академічна, 1925 р.

Навпроти пам’ятника розташована вулиця Фредра. Під назвою Св. Миколая (оскільки вела до однойменного костелу) її можна бачити на планах Львова ХVІІІ ст. Ще за життя драматурга її, у 1871 р., перейменували на його честь.


Місце, де колись була площа Академічна, 2017 р.

У 1955 році площа Академічна увійшла до складу проспекту Шевченка. За радянських часів на місці пам’ятника Александру Фредру щороку оновлювали квітковий портрет Тараса Шевченка, а у 1994 році тут встановили пам’ятник Михайлу Грушевському.

Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини