Бібліотека з гідністю

У неділю, 10 вересня, відкрився Центр Митрополита Андрея Шептицького – новітній інформаційно-ресурсний центр та бібліотеку, що розташована на території студмістечка Українського католицького університету. Це – перша за часи незалежності будівля, збудована спеціально для бібліотеки.

Фото бібліотеки © Ірина Рєвунова/ ZAXID.NET

Як повідомляє zaxid.net будівництво п’ятиповерхової бібліотеки Українського католицького університету (яка є більше, ніж просто бібліотекою) тривало два роки. Проект Центру Шептицького розробила архітектурна фірма Behnisch Architekten. Його вартість склала 5,7 млн доларів.

Площа Центру Шептицького становить 6027 м2. Серцем простору є бібліотека, однак разом із нею тут є конференц-зал, навчальні аудиторії, адміністративні приміщення, кав’ярня, дитяча кімната та сувенірна крамничка.

«Я добре пам’ятаю, коли нас вперше запитали, чи зацікавить нас пропозиція збудувати бібліотеку для УКУ. Можна говорити про філософію архітектури, але хороший університет в першу чергу базується на ідеї, на концепції викладання. А архітектура може лише допомогти», – розповідає головний архітектор проекту Стефан Беніш.

У панорамних вікнах Центру з одного боку відображається Стрийський парк, з іншого – храм Святої Софії Премудрості Божої. Площа студентського містечка продумана так, що всі чотири будівлі (бібліотека, церква, академічний корпус та колегіум) взаємодіють між собою.

«Що ми казали архітекторам: наша естетика є делікатна, філігранова. У нас яєчка помальовані, ми – у вишивках. І ви подивіться на цей фасад: це є відповідь Стефана Беніша на наш дух», – вважає владика о. Борис Ґудзяк.

Краєвид на студмістечко з тераси на другому поверсі бібліотеки © Ірина Рєвунова/ ZAXID.NET

«Я добре пам’ятаю, як ще шість, сім чи вісім років тому отець Борис Гудзяк, водячи наших гостей чи працівників десь на краєчку цього пустиря, з тим страшним недобудованим будинком, з купами каміння і сміття, і козами, які блукали, він розказував, випробовуючи межі нашої уяви, віри і довіри. Він описував те, що ми зараз з такою легкістю бачимо, відчуваємо і спостерігаємо навколо себе», – згадує Володимир Турчиновський, декан факультету суспільних наук УКУ.

Студмістечко УКУ, розташоване між вулицями Козельницька та Стрийська, почали будувати у 2010 році. У 2012-му тут відкрився студентський колегіум, через рік запрацював новий академічний корпус. Минулого року освятили університетський храм Святої Софії Премудрості Божої. Нарешті у 2017 році запрацювала бібліотека.

Користуватись інноваційною бібліотекою зможуть всі львів’яни © прес-службa ЛМР

Як наголосив почесний президент УКУ та його колишній ректор владика Борис Ґудзяк, університет може стати справжнім інтелектуальним центром для всієї Західної України, а нова будівля Центру Шептицького – його штаб-квартирою.

«У цьому місці, звідки мала йти комуністична пропаганда і контроль, мало постати щось дуже людське. У дусі Львова – але з ХХІ століття. І в країні, де ми не довіряємо один одному, навіть чверть століття після краху комунізму, ми хотіли, щоби довіра росла, також через архітектуру. Це – гуманне містечко, яке відновлює Богом дану людську гідність», – каже владика Борис.

Будівлю вартістю понад 5 млн доларів університет не міг звести самотужки. Тому необхідно було залучати жертводавців та донорів з усього світу. Як раніше розповідала директорка Львівської бізнес-школи Софія Опацька, збір коштів на будівництво Центру Шептицького був частиною великої промоційної кампанії УКУ, яка тривала 7 років. Загалом на розбудову студмістечка та відкриття нових навчальних програм було зібрано 67 млн доларів.

Головним жертводавцем став Костянтин Джеймс Темертей – громадянин Канади родом з Донеччини, один з найбільших меценатів серед української діаспори. Темертей є засновником та власником кількох компаній, що займаються програмним забезпеченням та енергозберігаючими ресурсами. Він є доволі скромною особою та уникає публічності, коли мова йде про його діяльність. Однак, дякуючи за внесок у розбудову бібліотеки, Борис Гудзяк подарував Темертею символічний ключ від Центру Шептицького.

Джеймс Темертей та о. Борис Ґудзяк © ЛМР

«Це неймовірний день і це велика честь – бути тут на відкритті Центру митрополита Андрея Шептицького. Що може бути більшим, ніж те, що моє ім’я, ім’я моєї дружини та родини назавжди асоціюватиметься з великим українцем, митрополитом Андреєм Шептицьким? Це велика честь для нашої родини. Я був тут зі своєю дружиною Луїзою кілька місяців тому, і я трошки боявся – що я тут зустріну? І коли я підійшов, то сказав: Луїзо, це ж краще, ніж на малюнках!

Мені приходять українські газети, і в одному журналі було інтерв’ю з архітектором цієї будівлі, Стефаном Бенішем. Він казав, що університет – це не лише будівля, це духовна ідентичність. Це – ідея. 25 років тому владика Борис Гудзяк мав ідею збудувати університет, який був би відкритим для спілкування, сучасним і залученим до змін. Я думаю, дух цієї ідеї втілився у цій прекрасній будівлі», – розповів Джеймс Темертей.

Подякував архітекторові і міський голова Львова Андрій Садовий. Мер вручив Стефану Бенішу «Золотий герб міста Львова», додавши жартома, що таких гербів має ще багато – і тому хотів би бачити більше таких красивих будівель у місті.

Вид на сходи Центру © Олена Тверда

Новозбудована бібліотека є не лише науковим, навчальним чи культурним центром. Її творці обіцяють слідкувати за соціальною складовою цього проекту: зокрема, простір Центру є безбар’єрним, а заходи, що тут відбуватимуться, мають бути доступними для людей з вадами зору.

На першому поверсі Центру Шептицького працює кав’ярня. Її обслуговує львівське соціальне підприємство «Горіховий дім». Підприємство працює у Львові ще з 2012 року і фінансує Центр для жінок, що опинилися у кризових ситуаціях. Увесь прибуток буде скерований на фінансування потреб Центру, а також на іншу діяльність благодійної організації «Фонд Горіховий дім».

Кав’ярня розташована на першому поверсі бібліотеки © Катерина Гладка

До речі, у 2017 році УКУ святкує своє символічне 25-річчя. У вересні 1992 року відбулося перше засідання групи, яка займалась відновленням Львівської богословської академії та перенесенням УКУ з Риму до України.

З нагоди відкриття нової будівлі 11, 12 та 13 вересня в університеті відбудеться низка публічних лекцій та дискусій. Із розкладом можна ознайомитись на сайті університету.

***

Користуватись інноваційною бібліотекою зможуть не тільки студенти і працівники Українського католицького університету, але й будь-хто охочий. Щоби оформити читацький квиток, треба подати паспорт, студентський квиток або інше посвідчення особи. Вартість абонементів: місячний квиток – 100 грн, семестровий – 250 грн, квиток на добу – 15 грн. У Центрі обіцяють почати оформлювати абонементи з 15 вересня.

Центр Шептицького працюватиме з 9:00 по 22:00 у будні дні та у суботу з 10:00 по 17:00 і у неділю з 11:00 до 17:00.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини