Літати без повітряної кулі. Найцікавіші події фестивалю «Параджанов на Левандівці»

20 серпня у Львові стартує другий фестиваль «Параджанов на Левандівці». Впродовж тижня в культурно-мистецькому центрі «Супутник» та у Левандівському парку будуть проводити майстер-класи для дітей та дорослих та демонструвати фільми легендарного режисера. До школярів, які відвідують вокальну та театральну студії центру «Супутник», приїдуть ровесники з вірменського міста Діліжан.

Також організатори пообіцяли відвідувачам політати на повітряній кулі. У зв’язку з неабияким ажіотажем навколо цього організатори повідомляють, що ця атракція – тільки одна з низки пропозицій пізнавальної та направду насиченої програми міжнародного проекту.

Міжнародний Фестиваль Параджанова – це перш за все мистецька резиденція, цікаві знайомства, лекції, кіно, Ніч театру та майстер-класи, яких цього року справді багато.

Нагадаємо, що Левандівка у якості локації фестивалю вибрана невипадково, адже саме у цьому львівському районі з’явилась перша в Україні вулиця Сергія Параджанова. Хоча якщо замислишся, генієм якого місця є Параджанов, легко загубитися: Києва, Єревана, Тбілісі? Грузії, Вірменії, України? А може, він – геній самої Москви (найстрашнішого для режисера міста, звідки надходили укази про його арешт та знищення, адже зважати на негласні правила гри він не хотів)? Незрозуміло… Як і багато іншого.

Параджанов узагалі настільки космічний, що в жодне з відомих прокрустових лож його не помістиш. Параджанов – особистість епатажна, свободолюбна й поетична. Рідко з ким настільки беззастережно римується зазвичай суперечливий епітет «геній».

Параджанов – автор, можливо найкращої стрічки за всю історію українського кіно «Тіні забутих предків» за твором Михайла Коцюбинського. «Тіні» несподіваним чином синтезували в собі фольклорні мотиви, рішучий експериментальний режисерський стиль та прекрасну операторську пластику Юрія Іллєнка. «Тіні забутих предків» – перша ластівка та найвища вершина українського поетичного кіно. Цей фільм також покажуть під час фестивалю.

ZAXID.NET обрав 10 найцікавіших подій, які можна буде відвідати протягом фестивалю. Нагадаємо, що вхід на усі події – безкоштовний.

З 20 серпня – «Екотеатр» Влодка Кауфмана

Спеціально до фестивалю Влодко Кауфман відкриє свій шостий «Екотеатр». Багато хто пам’ятає у полях фестивалю Фортмісія, на вулиці Валовій у Львові біля Музею Ідей, а також у Любліні. Ще один «Екотеатр» Влодко Кауфман створив у Криму ще до окупації. Новий «Екотеатр» у Левандівському парку стане простором для лекторію на другому Фестивалі Параджанова, а вже пізніше місцем для творчих студій, зокрема для театральної та вокальної.

«Екотеатр» біля Музею Ідей

З 21 серпня – покази фільмів Сергія Параджанова

21.08, 21:00 Колір гранату, 1969. У роботі, що складається з декількох мініатюр, була зроблена спроба показати духовний світ середньовічного вірменського поета Саят-Нови, що писав вірменською, грузинською та азербайджанською мовами, історію його любові, його ставлення до релігії світської влади, народу. Фільм майже чотири роки лежав на полиці. І лише в 1973 році його випустили в прокат. Сьогодні існують дві версії фільму: авторська, яку майже ніхто не бачив і яка знаходиться в запасниках «Арменфільму», і фільм, змонтований режисером Юткевичем, який вийшов в прокат.

22.08, 21:00 Андрієш, 1954. «Андрієш» – дебютний художній фільм Сергія Параджанова за однойменною казкою Еміліана Букова. Казка про юного пастуха, який мріяв стати витязем, про чарівну сопілку, яку йому подарував богатир Вайнован, й про боротьбу зі злим чарівником Чорним Вихром, хто ненавидить все живе.

Дім-музей фільму «Тіні забутих предків» у Верховині

23.08, 21:00 Тіні забутих предків, 1964. Можливо, кращий фільм коли-небудь знятий в Україні. Екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Десятки років ворогували два гуцульських роди – Палійчуки та Гутенюки. Але сталось так, що покохав Іван Палійчук красуню із ворожого роду – Марічку, якій судилося прожити коротке, але щасливе життя…

Концерт до Дня Незалежності

24 серпня, 16:00

Уже традиційно 24 серпня на День Незалежності у парку Левандівському відбудеться великий концерт за участю вихованців КМЦ «Супутник» та Народного дому Левандівки. Хедлайнерами цього року стануть гурти «Sisters Voice», «Lemko Blue Grass Band» та запальні «Гуцул Каліпсо».

Театральний перформанс

24 серпня, 18:00

На Фестиваль Параджанова на Левандівці у Супутник приїдуть юні гості з вірменського міста Діліжан в рамках проекту Parajanov exchange. Разом із вихованцями театральної та вокальної студій КМЦ «Супутник» під керівництвом режисера Вагана Бадаляна вони підготують перформанс «IMAGINARIUM».

Кураторська екскурсія Вікторії Данелян та Сармена Бегляряна

25 серпня, 13:00

Особливістю цьогорічного Фестивалю стане міжнародна резиденція, куди на основі відкритого конкурсу були запрошені митці з різних країн. Кураторами резиденції стала Вікторія Данелян, яка курувала мистецьку частину першого фестивалю, та Сармен Бегларян, експерт з візуального мистецтва, який співпрацює з Інститутом Адама Міцкевича у Варшаві. Під час резиденції на Левандівці митці працюватимуть з темами «параджанівської» свободи творчості, толерантності та міжкультурної синергії.

На Левандівці творитимуть: Матеуш Ковальчик (Польща), Мекі Гіоградзе (Грузія), Люсі Хагоутян (Грузія / Франція), Гжегож Козера (Польща), Марія Маголі (Україна), Ольга Салахеєва та Павло Нехаєв (Білорусь), Сергій Шабохін (Білорусь, Польща), Жанна Гладко (Білорусь), Ігор Стахієвич (Білорусь) та Настя Кулік (Україна).

Під час екскурсії можна буде побачити результати резиденції.

Зустріч із кінознавцем Сергієм Тримбачем «Параджанов – небезпечно вільна людина»

25 серпня, 17:00

Сергій Тримбач – український кінокритик, кінознавець, кіносценарист. Лауреат Державної премії України ім. О. Довженка (2008). Автор багатьох публікацій, присвячених історії та сучасності українського кіно. А також він є автором сценарію чудового анімаційного фільму Романа Ширмана про Сергія Параджанова «Небезпечно вільна людина» (2005).

У своєму документальному фільмі, присвяченому Сергію Параджанову, Роман Ширман, крім традиційної прямої мови, людей, які близько знали генія, включив несподівані анімаційні епізоди, що зобразили численні анекдоти і неймовірні бувальщини, пов’язані з Параджановим. У фільми зустрічаються враження про Параджанова не лише митців, а його співкамерників. Параджанова всі згадують людиною веселою і дуже вигадливою. Режисер Роман Ширман у свій час був сусідом Параджанова, коли той жив у будинку по бульвару Шевченка у Києві.

Фільм покажуть 25 серпня о 19:00. А наступного дня, 26 серпня о 15:00 Сергій Тримбач проведе майстер-клас «Поетика фільмів Сергія Параджанова».

«Ніч театру»

25, 26 серпня, 20:00

У рамках проекту «Ніч театру» на Левандівку завітають 9 альтернативних театрів зі всієї України.

25 серпня, 20.00 – 23.00: театр ЛюбАрт (Калуш), театр Дзеркало (Хмельницький), театр Живаго (Львів).

Театр «Склад 2.0», Львів

26 серпня, 19.00 – 23.00: театр Сонях (Рівне), театр Склад 2.0 (Львів), театр Domus (Львів).

Лекція Діани Клочко «Навіщо Параджанов творив ассамбляжі?»

26 серпня, 17:00

Діану Клочко, яка цього року поділиться з публікою своїми думками щодо ассамбляжів Великого режисера.

Лекція Романа Балаяна «Параджанов. Людина і міф»

27 серпня, 17:00

Найбільш очікуваним гостем цьогорічного Фестивалю стане учень Сергія Параджанова режисер і сценарист Роман Балаян, який покаже на Левандівці свою стрічку «Ніч в музеї Параджанова». Його покажуть 25 серпня о 18:30.

Ось таким Сергій Параджанов побачив космонавта Юрія Гагаріна. «Юрій, Юрій» (1985-1986), музей Параджанова

Роман Балаян вважає себе учнем Сергія Параджанова. Як режисер дебютував у 1973 році, поставивши фільм «Ефект Ромашкіна». Другий художній фільм Балаяна «Бірюк» був номінований в 1977 році на Берлінале на «Золотого Ведмедя». Його фільм «Польоти уві сні та наяву» в 1987 році став одним з найкасовіших хітів радянського кіно. Він приголомшливо узагальнив трагедію покоління, що жило в умовах глибоко абсурдних реалій режиму пізнього соціалізму. Після розпаду Радянського Союзу Балаян створює ряд фільмів, які мали великий глядацький успіх. Його художня драма «Два місяці, три сонця» була номінована в 1998 році на Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах на «Кришталевий Глобус». У створенні багатьох своїх фільмів режисер брав участь також і як сценарист.

Дискусія «Тінь свободи»

27 серпня, 19:30

Дискусія за участі Романа Балаяна, Вікторії Данелян, Сармена Бегляряна та учасників резиденції.

Фестиваль Параджанова є безкоштовним і вхід на усі заходи відповідно, теж. І, звичайно, також 24 серпня можна буде політати на повітряній кулі.

Джерело: zaxid.net/

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини