Українська вишиванка. Родина Грушевських

У продовження Всесвітнього дня вишиванки,публікуємо матеріал про видату особистостість, пов’язану з містом Лева та вишиванкою. Родина Грушевських, безперечно, належить до визначних постатей в історії Львова, але чи носили у сім’ї історика вишиванки?

Іван Труш. Портрет професора Михайла Грушевського. 1900 р. Полотно, олія. photo-lviv.in.ua

А розпочнемо ми з дружини Михайла Грушевського Марії з Вояковських, котра походила з Тернопілля. Народилася Іванна-Марія у 1868 році в селі Підгайчики Золочівського повіту (зараз Зборівський район) в родині місцевого пароха отця Сильвестра Вояковського.

Дівчинка рано осиротіла, тому опіку над нею взяв о. Александр-Костянтин Левицький – чоловік старшої сестри Олімпії.

У 1885-1887 рр. Марія навчалася в учительській семінарії у Львові, а після отримання свідоцтва була скерована на вчительську працю в містечко Скала над Збручем, де парохом місцевої церкви Святого Миколая був о.Александр Левицький.

Марія Вояковська (в заміжжі – Грушевська). Й. Едер. Станіславів,1890-ті рр. (Львівська національна наукова бібліотека України ім. В. Стефаника)photo-lviv.in.ua

За час свого перебування в містечку юна Марія цікавилася життям скалецької громади, допомагала в усіх зачинаннях о. Левицького. За її активної участі було відкрито при читальні «Просвіти» бібліотеку, також вона часто виступала на різних ювілейних вечорах, співала в місцевому, що свідчить про неабияку національну свідомість дівчини.

У Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника зберігається світлина, зроблена на початку 1890-х у Станиславові, на якій зображена молода Марія у національному строї.

У зв’язку з реорганізацією школи у Скалі в 1893 році, Марія переїздить до Львова, де починає працювати вчителькою в першій польській жіночій виділовій школі імені королеви Ядвіги.

У Львові дівчина знайомиться з молодим професором Львівського університету Михайлом Грушевським. У 1896 році вони одружуються. Вінчає їх о. Левицький у Скалі над Збручем.

В 1900 році в подружжя народжується донечка – Кулюня. Катрусю Грушевську безумовно можна назвати львів’янкою, адже народилася вона у нашому древньому місті.

Катерина Грушевська. Львів, [1907-1908] р. (Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові)photo-lviv.in.ua

У майбутньому, уже Катерина Михайлівна, стане самобутнім вченим, етнографом, фольклористом, дослідницею примітивної культури. Але у Львові – це маленька професорівна, «солодка потішечка» батька. Проте, уже в такому віці Катруся, перебуваючи на вакаціях у Криворівні спостерігає за колоритними гуцульськими обрядами, одягом та промислами, цікавиться місцевими легендами та міфологічними героями, що згодом вилилось в поважні наукові інтереси.
Від 1906 року Марія Грушевська з донькою щороку кілька осініх і зимових місяців жили у Києві. Особливо веселими були новорічні й різдвяні свята: Марія Сильвестрів з Катрусею ледве встигали відповідати на всі привітання і запрошення “на ялинки” до Черняхівських, Перетців, Стешенків, Лисенків.

Через це Катруся дуже стомлювалася, а першого січня, після святкування ялинки у Лисенків, захворіла остаточно й зустрічала перший день нового 1907 року в ліжку. Щоб звеселити дівчинку і зробити їй приємність, батьки у “Кустарному товаристві” купили для неї альбомчик, маленьку вишиванку й мережану краваточку, а пізніше в цьому вбранні її сфотографували [2].

Михайло та Марія Грушевські. Китаїв, 1928 р.Фото В.Павловського. МІК КВ-62609 Фо-11058.photo-lviv.in.ua

Що ж до Михайла Грушевського та вишиванки, то в Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського у Києві зберігається фото, зроблене в Китаєві у 1928 році, на якому зображено подружжя Грушевських. Михайло Сергійович на світлині у вишиванці.
Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини