10 неповторних поштівок Палацу Мистецтв у Стрийському парку

У цьому приміщенні зараз займаються студенти кафедри фізичної культури Національного Університету «Львівська політехніка», хоча його було збудовано як Палац мистецтв ще у 1894 році на верхній терасі Стрийського парку.

Майже рік тому ми уже розповідали про історію і сьогодення цього розкішного Палацу мистецтв на сторінках нашого видання. А сьогодні, завдяки знаному львівському колекціонеру Юрію Завербному, ми пропонуємо вашій увазі 10 розкішних поштівок з зображенням цього Палацу мистецтв, кожна з яких може розповісти свою унікальну і неповторну історію.

Палац мистецтв було побудовано у 1894 році на верхній терасі Стрийського парку. Хоча, якщо бути більш точним, то верхньої тераси парку як такої ще не існувало.

Тоді парк збігався з сьогоднішньою нижньою терасою, а от на місті верхньої було облаштовано алеї Крайової виставки, яка відкрилася у зазначеному році.

Будівля палацу зведена у стилі неоренесансу. Над її спорудженням працювали такі знані архітектори як Григорій Пежанський та Міхал Лужецький, а безпосереднім керівником проекту був Франциск Сковрон.

Алегоричні антропоморфні скульптури в нішах на головному фасаді, що символізували собою Мистецтво і Скульптуру, були витвором Антона Попеля.

Рідний брат Антона Тадеуш Попель займався художнім оформленням будівлі. Скульптури на аттику були створені Юліаном Марковським.

На час Крайової виставки 1894 року в 15 залах палацу мистецтв експонувалося одразу три виставки: «Давні пам’ятки», «Ретроперспектива польського мистецтва (1764-1886)» та «Сучасне мистецтво (1887-1894)».

На відміну від більшості інших палаців та павільйонів Крайової виставки, палац мистецтв продовжував діяти і по її закінченні.

Аж до початку Першої світової війни тут відбувались регулярні мистецькі виставки проведенням яких займалось Товариство друзів мистецтва.

В міжвоєнний період на колишній площі Крайової виставки з 1922 року діяв ярмарок Східні Торги, тому палац мистецтв стали використовувати для потреб ярмарку, і лише влітку його орендували митці для проведення своїх виставок.

На спорткомплекс Львівської політехніки палац мистецтв було перетворено у 1950-1952 рр. Замість виставки творів мистецтва в будівлі розмістили басейн та зали для різних видів спорту. Таке призначення ця унікальна будівля зберігає і до сьогодні.

Ористарх БАНДРУК
Джерело: Фотографії старого Львова

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини