7 локацій Львова, які впізнають не всі. Раритетні фото

8 листопада у світі відзначають день День урбанізму. Це свято приурочене розвитку містобудування, завдяки якому все більше і більше людей може отримати комфортний простір для життя.

Фотографиня на даху. Автор: Невідомий. Дата: 1960-1991 © lvivcenter.org
Фотографиня на даху. Автор: Невідомий. Дата: 1960-1991 © lvivcenter.org

День урбанізму почали відзначати у 1949 році. Його ідейним натхненником є професор Університету Буенос-Айреса Карлос Паолера. Щоб зацікавити суспільство професійним проектуванням різних міських споруд, він запровадив свято, яке зараз перейняли більше ніж 30 країн світу.
Пропонуємо переглянути 7 раритетних фото Львова, аби побачити, яких змін «наш дім» зазнав за кілька століть містобудування.

Парк культури імені Богдана Хмельницького та кінотеатр «Дружба»

Парк культури імені Богдана Хмельницького та кінотеатр «Дружба». Автор: Святослав Вдовенко Дата: 1965-1975 © lvivcenter.org
Парк культури імені Богдана Хмельницького та кінотеатр «Дружба». Автор: Святослав Вдовенко
Дата: 1965-1975 © lvivcenter.org

Сьогодні Парк культури імені Богдана Хмельницького є популярною локацією для відпочинку львів’ян, однак понад сто років тому він виглядав зовсім інакше.

Вулиця Городоцька

Вулиця Городоцька. Творець: Невідомий. 1955-1960 © lvivcenter.org
Вулиця Городоцька. Автор: Невідомий. 1955-1960 © lvivcenter.org

На зображенні перспектива вулиці Чапаєва – так до 1964 р. називалася початкова частина теперішньої вулиці Городоцької до костелу Святої Анни.
На першому плані фотографії – трамвайна зупинка біля костелу Святої Анни, де в той час були розташовані Каси попереднього продажу залізничних квитків. Зупинку ознаковує типовий тогочасний металевий стовпчик з горизонтальною табличкою із рельєфним написом «зупинка». Це неодмінний атрибут міського середовища, присутній на зупинках усіх львівських трамвайних маршрутів; ймовірно він походить ще з 1920-30-х років.

Обласна держадміністрація

Обласна держадміністрація. Автор: Невідомий. 1914-1915 © NAC
Обласна держадміністрація.
Автор: Невідомий. 1914-1915 © NAC

Обласна адміністрація, що на вулиці Винниченка, і понад століття тому виглядала ошатно.

Трамвайна зупинка на вул. Cталіна (тепер С. Бандери)

Трамвайна зупинка на вул. Cталіна (тепер С. Бандери) Автор: Невідомий. 1950-1955 рр.  © lvivcenter.org
Трамвайна зупинка на вул. Cталіна (тепер С. Бандери)
Автор: Невідомий. 1950-1955 рр.
© lvivcenter.org

Трамвайна зупинка на вулиці Сталіна (тепер вул. Ст. Бандери) навпроти головного корпусу Львівського політехнічного інституту, яку ознаковує металевий стовпчик із горизонтальною табличкою з написом «Зупинка». Фотографія надає чудову можливість побачити типову вуличну сценку 1950-х років – невідомих нам львів’ян, які очікують прибуття трамваю №1, що прямує до центру міста.

Книжковий кіоск за театром ім. Марії Заньковецької

Книжковий кіоск за театром ім. Марії Заньковецької Автор: Невідомий. 1964 р. © lvivcenter.org
Книжковий кіоск за театром ім. Марії Заньковецької
Автор: Невідомий. 1964 р. © lvivcenter.org

Доволі типове явище для Львова 1960-1980-тих років – вулична книжкова торгівля. На зображенні один з численних книжкових лотків на вулицях Львова, розташований у людному місці, біля транзитної трамвайної зупинки маршрутів № 6 та № 7 на площі 300-річчя Возз’єднання (тепер – площа Ярослава Осмомисла). Добре видно старі довоєнні трамваї саноцького виробництва, дещо модернізовані після війни, що обслуговували трамвайні маршрути до середини 1960-х років. Цікавий штрих да образу тогочасного міста – трамвайна зупинка-«острівець», вимушений «хід» Трамвайно-тролейбусного управління, що враховував збільшений рух транспорту на вузьких львівських вулицях.

Вулиця Діаманда (Підзамче)

Вулиця Діаманда (Підзамче). Автор: Невідомий. 1956-1957 рр. © lvivcenter.org
Вулиця Діаманда (Підзамче).
Автор: Невідомий. 1956-1957 рр. © lvivcenter.org

Більшість так званої «кращої» львівської публіки не знайома з особливостями передмістя Підзамче, розташованого відразу ж біля середмістя, а настільки для нього чужого. Відрізнялося воно і у старі часи.

Джерело: Твоє Місто

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини