Чи можливе відродження Полтви?

Про те, що Львову не вистачає води, не знає лише гебес (львівський жаргон – йолоп), а не говорить лише лінивий… Ну, немає у нас Дніпра, як у Києві, чи Дунаю, як у Відні!.. Що ж тут вдієш?.. Так вже заснував наше місто король Данило на головному Європейському водорозділі, на Розточчі, що тут в принципі не може бути великих рік, а лише самі витоки.

Так виглядав пр. Свободи у 18 ст. коли по ньому текла р. Полтва. © NAC

Але ж вони є! Відомий у Львові борець за відродження Полтви Олесь Дзиндра нарахував понад дві сотні джерельних струмків, що стікають з львівських пагорбів. Загальна довжина потічків в межах міста складає понад 50 км. Ви не повірите, але загальна кількість води, що продукують львівські джерела за добу (тобто їх дебет), приблизно дорівнює об’єму добового споживання питної води сучасним (!), майже мільйонним Львовом.

Роботи з будівництва тонелю Полтви на сучасній пл. Міцкевича © NAC

То хіба не мають рації ті, хто називає злочинним рішення від 1884р. тодішньої колоніальної айстро-угорської влади про закриття Полтви в підземному колекторі?! Чому не шукали інших, більш гуманістичних шляхів приборкання норовливої ріки, і одночасно боротьби за чистоту міста, ніж каналізувати Полтву?

Сучасна Полтва © vk.com

Що з того вийшло, нам відомо. Львів фактично втратив так необхідну йому ріку, хоча в свій час цілком серйозно розглядалась навіть перспектива зробити його важливим портом на водному шляху від Балтійського до Чорного моря. А європейські експерти буквально волають: «Сьогодні колись повноводна і чиста Полтва на 60% складається з каналізаційних вод». Можна безкінечно заявляти про свої європейські устремління і при цьому безсоромно забруднювати європейські ріки (Західний Буг, Віслу) басейну Європейського Балтійського моря органічними відходами, фосфатами, нітратами, аміаком та іншою гидотою.

Сучасна Полтва © vk.com

Чи можна змінити цю небезпечну вже сьогодні, а ще небезпечнішу – в перспективі ситуацію? Не тільки можна, але і вкрай необхідно! Хай будуть для нас орієнтиром і спонукальним чинником приклади Дрездена, де визволяють з бетону річку Васеріц, Лейпціга, в якому дають друге життя річці Пляйсе, або найближчого до нас Лодзі, де вирішують амбітну задачу повернути місту всі 18 річок та річечок, що через нього протікали.

Сучасна Полтва © vk.com

Підготував: Олександр Терлецький
Джерело: TravelLviv

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини