15 цікавих фактів про львівський “Ґранд-готель”

Сьогодні мова піде про готель, що на початку ХХ століття вважався найрозкішнішим готелем нашого міста і який до сьогодні виконує функцію задля якої його побудували. 15 фактів про “Ґранд-готель” – один з найстаріших готелів Львова, що знаходиться за адресою проспект Свободи, 13.

1. Раніше на місці готелю стояв двоповерховий будинок у стилі ампір, де у першій половині ХІХ ст. містилося управління львівської поліції, яке в 1836-1848 рр. очолював Леопольд фон Захер, батько письменника Леопольда фон Захер-Мазоха. Пізніше в будинку функціонувало касино Франца Вайґля.


“Гранд готель”. Фото кінця 19 ст.

2. Чотириповерховий “Ґранд-готель” було збудовано в 1892-1893 р. у необароковому стилі.

3. Будували його на замовлення Єфроніма Гаусмана за проектом архітектора Еразма Герматніка. Після смерті останнього в 1893 р. будівельні роботи продовжував архітектор Зиґмунт Кендзерський.

4. Скульптури атлантів над головним входом будівлі створив Леонард Марконі.


“Ґранд-готель”, 2018 р.

5. На першому поверсі готелю містилися крамниці, зокрема художній салон Яна Бромільського з меблями роботи Франциска Тенеровича. На верхніх поверхах розташовувалися 48 готельних номерів і ресторан.


“Ґранд-готель”, поч. ХХ ст. (https://polona.pl/)

6. У 1893-1895 рр. власник готелю Єфронім Гаусманн, збудував за готелем відкритий пасаж з виходами на вул. Сиктуську (тепер Дорошенка) та 3 Мая (тепер Січових Стрільців). Сьогодні колишні пасаж Гаусманна називається проїдом Крива Липа.


“Ґранд-готель”, поч. ХХ ст. (https://polona.pl/)

7. В 1893 р. готель отримав електричне освітлення

8. 25 листопада 1894 р. у приміщенні “Ґранд-готелю” львівські шахісти провели установчі збори, на яких створили Львівський шаховий клуб на чолі з графом Міхалом Мйончинським.


“Ґранд-готель”, поч. ХХ ст. (https://polona.pl/)

9. У 1910 р. фірмою Едмунда Жиховича було здійснено реконструкцію готелю. На другому поверсі влаштували кав’ярню “Сіті”.

10. У 1930-их рр. відбулося перепланування першого поверху готелю.


Гранд-готель на проспекті Свободи №13, сучасний вигляд

11. За радянських часів готель мав назву “Львів”, а з 1964 р. – “Верховина”.

12. У 1990-1992 рр. готель реконструювали з максимальним відтворенням його стану кінця ХІХ ст.

13. За радянських часів на першому поверсі працювало популярне кафе “Львів’янка”. Після останньої реконструкції кам’яниці вона стала частиною готельно-ресторанного комплексу “Ґранд-готель”.


“Ґранд-готель”, 2018 р.

14. Також на сьогодні готель об’єднаний з сусіднім будинком № 11 (для використанням першого поверху будинку під ресторан), зведеним у 1882–1884 рр. як готель “Центральний” (проект архітектора Еммануїла Галля).

15. Вестибюль готелю прикрашає вітраж “Галичина”, виконаний Григорієм Комським (1992 р.).

Джерело: Фотографії старого Львова

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!