Будинок із химерами або Кам’яниця під совами. Невідомий Львів

Не тільки у Києві, а й у Львові є “Будинок із химерами”.


Вулиця Кадетська


Іполіт Слівінський

Його появою на вулиці Героїв Майдану завдячуємо архітекторові та політику, організатору польського незалежницького руху у Галичині перед I світовою війною Іполіту Слівінському (1876-1932). Саме за його проектом у 1902 році і звели кам’яницю у стилі модернізованої неоготики, із багатим скульптурним оздобленням. Будинком із химерами вона стала через скульптури ґарґулей і грифонів. А через скульптури сов його також називають “Кам’яницею під совами”. Ав­то­ром цьо­го скуль­птур­но­го де­ко­ру був Ан­то­ній По­пель (1865-1910) – творець пам’ятника Адамові Міцкевичу у Львові.

У 1908-1914 роках у бу­дин­ку жив про­від­ник Стрі­лець­ко­го со­ю­зу Юзеф Піл­судсь­кий (1867-1935), май­бут­ній війсь­ко­вий і дер­жав­ний про­від­ник Поль­щі. Вшанували його перебування тут, встановивши у 1933 році над брамою пам­’ят­ну таб­ли­цю. У лип­ні 1944 року у кам­’я­ни­ці був місь­кий штаб поль­ської Ар­мії Кра­йо­вої.

Неоготична брама приховує розмальований у манері пізнього середньовіччя коридор. На стіни нанесені літери, але достеменно невідомо, чи приховують вони таємний код. На противагу коридору сходова клітка будинку неоздоблена.

Перейменування вулиці Героїв Майдану:

1895–1901 — Паркґассе (оскільки проходила повз лісисту територію теперішнього парку культури ім. Богдана Хмельницького)

1901–1938 — Кадетська, оскільки вела до Школи кадетів (тепер – Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного)

1938 — Пеовякув на честь польської військової організації (POW — пол. Polska Organizacja Wojskowa), яка брала участь в українсько-польській війні 1918–1919

1940 — вулиця Ернста Тельмана, німецького комуніста

1941 — Бескіденштрассе, на честь Бескидів — гірського масиву у Східних Карпатах

1944 — Гвардійська

від 10 квітня 2014 року — Героїв Майдану

Адреса “Кам’яниці під совами” – вулиця Героїв Майдану, 6.

Джерело: Фотографії старого Львова

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!