Двоє українських журналістів розслідували перевезення на російсько-польському кордоні. Їх затримали та депортували, забравши техніку.
Інцидент трапився 7 березня у польському місті Бранєво. Мовиться про оператора та журналіста інформаційного агентства “Район.ін.юа”, – пише 24 канал.
Що відомо про затримання журналістів у Польщі
Редакція розповіла, що у Польщі затримали двох їхніх працівників:
- редактора Юрія Конкевича;
- відеооператора Олександра Пілюка.
Затримання відбулось якраз тоді, коли вони фіксували перетин кордону вантажними потягами та автомобілями між Калінінградською областю Росії та Польщею.
Станом на вечір 9 березня прикордонники привезли журналістів на пункт пропуску Дорогуськ – Ягодин.
Журналісти мали дослідити тему вантажних перевезень, оцінити вантажопотік і з’ясувати, який транспорт використовується для перетину кордону – польський чи російський. Також, планувалося поспілкуватися з очевидцями та експертами для оцінки масштабів такої торгівлі, – розповіло видання.
Проте журналістів орієнтовно о 13:10 7 березня затримали 5 – 6 працівників поліції. Українцям не дозволили зателефонувати консулу, редакції чи родичам. Причин цього вчинку не пояснили. Окрім того, польська поліція:
- обшукали автомобіль без згоди журналістів;
- з рюкзака, який був в автомобілі, вилучили редакційний ноутбук, три мікрофони, навушники, обладнання для світла та інші особисті речі.
“Причиною затримання працівники поліції назвали те, що журналісти занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме – російські вагони скрапленого газу”, – розповіло інформагентство.
Водночас вони почали оскаржувати депортацію журналістів, яка забороняє їм відвідувати країни Шенгенської зони протягом 5 років.
“Але ми звертаємося до міжнародних журналістських організацій за підтримкою, адже така реакція польських правоохоронців загрожує свободі слова не тільки щодо українських журналістів. Також ми вимагаємо повернути майно, яке є коштовним й становить матеріальну цінність. Відсутність техніки значною мірою блокує діяльність Інформаційного агентства “Район.ін.юа”, – заявив директор Ігор Денисевич.
Редакція звернулась до органів державної влади України та Польщі з проханням належно відреагувати на інцидент.
Як відреагувала Національна спілка журналістів
У Національній спілці журналістів України (НСЖУ) пригадали, що це вже другий випадок, коли польські правоохоронці затримують журналістів, які висвітлюють тему торгівлі між Польщею та Білоруссю – Росією.
Адже раніше польські силовики затримали розслідувачів “Української правди” Михайла Ткача та Ярослава Бондаренка.
НСЖУ висловлює свою солідарність із колегами та звертається із закликом втрутитися і захистити права українських журналістів до Асоціації польських журналістів (SDP) та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів, – сказали у НСЖУ.
Журналісти розповіли, що встигли зафіксувати
Редактор Юрій Конкевич розповів, що на Півночі Польщі, а саме – на кордоні з російською Калінінградською областю, вони не побачили жодного блокпоста польських фермерів.
Натомість побачили вагони РЖД — “Русской железной дороги”… Поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консула, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та депортувала, – розповів Юрій Конкевич.
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!