Автор скандального пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту Себастьян Швайкерт переконаний – скульптуру не потрібно розуміти і вона не повинна пристосовуватися до очікувань публіки.
Про це він розповів у інтерв’ю Zaxid.net, – повідомляє Про Львів.
«Ця скульптура не вважає, що для мистецтва повинен існувати якась священна зала чи то музей. Вона наважується вийти назовні, на цю площу. З досвіду роботи зі скульптурами, й про це також говорять мої друзі – скульптура не має пристосовуватися до очікувань публіки, її не потрібно розуміти.
З моїх спостережень, коли підходять молоді люди, наприклад кур’єр піци, який каже, не маючи жодного уявлення кому ця скульптура і хто такий Франс Ксавер Моцарт: «Цей пам’ятник мені подобається. Крутяк». Можливо вважає, що це репер чи ще якийсь музикант.
Мені здається, що нерідко митцям вдається випередити час, показати речі, які стануть звичними за десять чи двадцять років. «Ми саме так і уявляємо мобі сина Моцарта, який був настільки задавлений славою свого батька, що горбиться під його важкою перукою». Ось так я собі це й уявляю, що ми повільно почнемо розуміти цю фігуру, звикнемо до неї. А тим часом будемо пояснювати – для цього розробляємо застосунок для телефону», – зазначив скульптор.
Австрієць також пояснив, чому у його пам’ятника дві ліві ноги:
«Скульптура стоїть на округлому постаменті, біля ніг ми бачимо начебто багнюку, з якої фігура виростає. А внизу ми справді бачимо дві ліві ноги. Одна літня пані запитала мене, коли я тут був з перекладачкою «А що, Франц Ксавер справді мав дві ліві ноги?». Я зрозумів, що вона цілком серйозно вирішила, що я десь розвідав, що син Моцарта мав дві ліві ноги. Я тоді відповів їй, бо бачив, що пані не жартує, «Та ж ні, слава Богу, у нього були такі ж ноги, як і у всіх. Жодних дефектів – одна права, друга ліва. Але у листах до своїх друзів він часто писав, що почувається так, наче має дві ліві ноги і навіть дві ліві руки, бо змушений йти важкою дорогою свого батька.
Бути сином видатного Вольфганга Амадеуса Моцарта складно, наче крокуєш двома лівими, – він мав бути диригентом, який виконує батьківські опери, завжди на другому плані. Звідси ця аналогія з двома лівими ногами. А оскільки скульптури не розмовляють, я таким чином це передав, виглядає наче скульптура стоїть невпевнено», – розповів автор.
Швайкерт спростував звинувачення щодо висоти його творіння. Він зазначив, що на висоту скульптури не вплинула стеля майстерні.
«Часу на скульптуру у мене було достатньо, та й майстерня у мене простора. Мабуть, цей закид виник через те, що на самому початку я показав одне фото – мовляв, ну прошу дуже, дивіться як я працюю. Фото було зроблено давно, коли скульптура була змонтована у куті ательє і практично торкалась стелі.
Згодом я переніс скульптуру в інше приміщення і продовжив роботу. А ця приопущена голова є тому, що це не є пам”ятник у звичному нашому уявленні. Франс Ксавер стоїть босий на одному рівні з усіма мешканцями Львова і скеровує свій погляд до них, до людей на площі», – наголосив скульптор.
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇
☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!