У червні в Україні виявили перші випадки зараження штамом коронавірусу «Дельта», що більш відомий як «індійський».
Він вже викликав зростання захворюваності в країнах ЄС і таку ж ситуацію прогнозують в Україні та, зокрема на Львівщині, вже найближчим часом. Тож розповідаємо, що це за штам, чим він небезпечний, які має нові симптоми та на скільки ефективні проти нього covid-вакцини, – пише Львівський портал.
Звідки взялися штами «Дельта» і «Дельта+»?
У 2019 році виявили «уханський» штам коронавірусу, згодом він почав мутувати і таким чином з’явилися нові штами. «Альфа» – це британський варіант вірусу, «бета» – південно-африканський, «гамма» – бразильський і «дельта» – індійський.
«Дельта» – це штам коронавірусу, який вперше виявили в Індії в жовтні 2020 року, він також вже мутував і в березні 2021 року з’явився новий штам «Дельта плюс». За декілька місяців цей штам вже поширився у понад 100 країнах світу.
В РНБО назвали країни, через які «Дельта» може поширитися в Україні. Мова йде Росію, Румунію, Польщу, Словаччину, Індію, Велику Британію та Португалію, де зараз спостерігається циркуляція цього різновиду корнавірусу.
«Відбулися зміни в шипах коронавірусу, тобто в спайк-білку, який використовується для проникнення в клітини. Тепер вірус може швидше прикріплятися до клітин організму, тобто він більш заразний людини і саме тому ми так боїмось штаму «Дельта», – пояснює експертка департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з пульмонології Надія Рудницька.
Чим небезпечний штам «Дельта» та які нові симптоми?
За даними Національної академії наук України, штам «Дельта» у 1,6 раза заразніший, у 2,26 раза частіше призводить до госпіталізації та у 1,45 раза частіше – до реанімації.
Пульмонолог Надія Рудницька розповідає, що штам є набагато заразніший, ніж вихідний штам, виявлений в Ухані, тож підхопити його можна лише за 10 секунд спілкування з хворим.
Симптоми штаму «Дельта» дещо відрізняються від симптомів інших штамів.
Серед основних симптомів:
- головний біль,
- біль в горлі,
- нежить,
- лихоманка.
«Змінилися клінічні прояви цього захворювання. Якщо раніше був гострий початок захворювання, то зараз вірус маскується під ГРВІ, тобто з’являється чихання, нежить, біль в горлі та головний біль. І лише на четвертий день з’явялєтсья висока температура», – зазначає Надія Рудницька.
Окрім того, медик наголошує, що цим штамом частіше хворіє молодь до 30-35 років, а також підлітки та діти від 2 років.
Медики відзначають, що індійський штам вражає не тільки органи дихання, а й шлунково-кишковий тракт.
«Раніше ми вважали, що вірус передається лише повітряно-крапельним шляхом, а зараз є новий шлях передачі – через шлунково-кишковий тракт. Відтак більшість пацієнтів, які хворіють на «дельта-короанвірус» мають кишкові розлади у вигляд нудоти, зниження або втрати апетиту та болі в кишечнику», – пояснює пояснює експертка департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з пульмонології.
Відтак через те, що цей штам має новий шлях передачі – через шлунково-кишковий тракт, аби вберегтись від хвороби, медики радять носити не лише маски, а й рукавички.
На скільки ефективні вакцини проти «Дельта+»?
Наразі стійкість вакцин до «Дельта плюс» ще вивчають, але відомо, що вакцина не гарантує того, що людина не захворіє. Її мета – допомогти організму перенести захворювання без ускладнень.
За даними BBC, дослідження у Британії показали, що вакцина Pfizer мала ефективність 33% проти «Дельта» після однієї дози та 88% після двох доз. У випадку з вакциною AstraZeneca ефективність становила 33% після першої дози, але зростала до 60% після другої дози, зазначає Сonversation.
Європейське агентство з лікарських засобів наголошує, що дві дози вакцин, які воно затвердило, забезпечують захист від штаму «Дельта».
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!