Віталій Козубський зацікавився горами майже у 40 років. На українській Говерлі чоловік досі не був. Поза горами Козубський – директор комунального підприємства. Та він переконаний: у старості згадуватиме не роботу.
Тепер йому 44, і він зійшов на найвищу гору світу у вишиванці. Навіщо він це зробив, скільки це коштувало та як до його захоплення ставляться чотири доньки і дружина, Віталій розповів BBC News Україна.
Є життя до і після Евересту. Це така сама зарубка в біографії, як і створення сім’ї. Хоча для мене це не подвиг і не підкорення гори.
Подивіться на Еверест і на мене. Як я можу цю гору підкорити? Це якби блоха сіла на слона і підкорила слона.
Я зійшов у вишиванці і хотів донести, що ми – українці, і ми ходимо на Еверест.
Про смерть
Коли йдеш у такий похід, допускаєш дуже далеку імовірність, що може статися форс-мажор. Але він не більший, ніж коли ми їдемо автомобілем у довгу подорож.
Більшість людей, які там залишилися, просто не підготувалися – ні фізично, ні морально. Я не дуже люблю говорити “померли” чи “загинули”, вони там залишилися. Адже вони і досі там.
Я бачив сімох. Мені розповіли, що ось це шерпа (Народність в Непалі, представники якої часто працюють провідниками. – Ред.) із минулого року, а оце клієнт… років чотири тому. Десь показували – ось років 20 тому. Він там далі.
Переступати через них не доводилося, але на одного я випадково мало не сів.
У тому місці я замінював кисневий балон. Ми йшли вузьким виступом уночі, я побачив на шляху розширення і сів під цю “поличку”. Коли шерпа посвітив мені ліхтариком, я побачив, що сиджу за 30 сантиметрів від минулорічного шерпи, який… Мені пояснили, що він ішов на спуск, сів тут відпочити – і все. Виснаження.
Я на Евересті напружився двічі. Один раз – коли на мені три рази замерзала киснева маска, і я не міг вдихнути.
Доводилося знімати її, чистити, бути без маски, потім вона знову замерзала і я знову її чистив. Це було на висоті приблизно 8600 м. Там на 70% менше кисню, ніж унизу. Дихаєш, як риба на березі. Три-п’ять хвилин без маски – і тебе вже веде.
Ще один момент був на сніговій піраміді перед вершиною. Мене трошки повело, і я відчув себе на межі втрати свідомості. Я злякався, що знепритомнію.
А якщо ти сам не переставляєш ноги, то залишаєшся там. Тобі дадуть максимум кисню, енергетик, зроблять адреналіновий укол, візьмуть під руки – приводитимуть до тями стільки, скільки зможуть. Але ніхто не візьме тебе на руки і не спустить із гори, тому що це фізично неможливо.
Я додав собі кисню, привів себе до тями, зрозумів, що я живчик і прокинувся. Одразу ж про цей страх і забув.
От кажуть, що про сім’ю не думав. Там точно не думав. Там не було жодних думок. Ти не можеш ні співпереживати особливо, ні радіти. У мене так завжди у високих горах, коли організм на межі. Про сім’ю можна думати нижче, коли ти вже розслаблений.
Про життя
У мене чотири доньки. Їм від трьох до 21-го року. Три роки, 12 років, 13 років і 21 рік. Під час прощання я обійняв і поцілував родину. Старша донька відвезла мене в аеропорт.
Дівчата вже звикли, напевно, що я їду і повертаюся. Ширшій родині казав, що їду в Гімалаї, прогуляюся. У мене взагалі не було думок, що я там помру, тож я не нагнітав.
Я вирішив іти з північного, тібетського боку, бо він безпечніший, хоч і не такий мальовничий і не такий популярний. Я був налаштований, що якщо мені вже біля вершини стане погано, я розвертаюсь і шурую вниз. Жодна гора не варта навіть обморожених пальців.
Я не сприймав цього як ризик життям і не вважаю це подвигом. Який подвиг? На фронті – це подвиг, це я розумію. А тут просто сходження на найвищу гору.
Я би хотів, звичайно, щоб і мої діти побачили цю красу. Але вони не особливо бажають іти в гори. Дружина взагалі каже: готова, якщо буде номер із гарячим душем. А у мене немає проблеми жити в наметі місяць-півтора.
Дівчата більш до цього чутливі. Ми виїжджаємо на Десну з наметами, і вже другого дня починається: все, давайте нам гарячий душ, ліжко. Це нормально. Чому вони мають поділяти зі мною – моє?
Похід на Еверест коштує від 30-ти тисяч доларів. У цю суму входять речі, без яких неможливо обійтися: дозвіл на сходження (трохи більше 11 тисяч), послуги провідника (ще 10-12 тисяч). Ще необхідно платити за базові табори, де ти зупинятимешся: до них прокладена дорога і проведене світло, є туалети. Ще потрібні чотири-п’ять балонів кисню.
Звичайно, дехто замовляє особистого масажиста і свіжі овочі на вечерю – тоді ця сума може збільшуватися у рази. Але у мене цього не було.
Ми поспілкувалися в сім’ї, я сказав, що от стільки виділимо з бюджету, і погодили це. Доходи дозволяють. Ніхто не став заощаджувати на обідах чи не їхати на море через те, що тато вирішив сходити на Еверест.
Про вишиванку
Я родом із села Буряківка, Заліщицький район Тернопільської області. Звідти й моя вишиванка. Тітка вишила її для мене років 15 тому. Цей орнамент ще моя мама вишивала, а то був повтор орнаменту, який дід носив. Це наша родинна річ.
Вишивка зроблена по льону, а сама сорочка бавовняна. На мені було два шари термобілизни, флісова кофта, легенький, тоненький пуховичок, далі вишиванка, і тоді вже основна “пуховка”, яка захищає від екстремальних морозів. Вишиванку надягнув уже на висоті 8300 м, де була наша остання стоянка перед штурмом вершини.
Я її носив періодично, а в гори вперше взяв у 2016-му році, коли ішов на Айленд-Пік у Гімалаях. Відтоді я вирішив, що у цьому є свій прикол. Зазвичай піднімався з українським прапором – наприклад, на першу свою гору, Кіліманджаро.
Якщо прапор – це символ держави, то вишиванка – символ української душі. Мені воно якесь ніжне і своє. Тож після Кіліманджаро я почав тягати цю вишиванку всюди: на Аконкагуа, Ельбрус та Еверест.
Мені хотілося донести, що ми – українці, що ми змогли, щоб про нас не забували. Коли спілкувалися там в інтернаціональній групі, то тут індус, тут тайванець… А мене питають: “Where are you from, from Russia?” (Звідки ви – з Росії? – Ред.) То я відповідаю: “No, from Ukraine”. (Ні, з України. – Ред.) Я це виправляв та ідентифікував. Ось, що хотілося донести.
Не сказав би, що значення мого сходження зменшилось би, якби я не зміг винести вишиванку нагору. Напевно, якби щось сталося з вишиванкою (порвав би чи загубив), то Еверест все одно був би того вартий. Є Еверест, і є інші гори.
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!