“Я ставлю йому четвірку!” – Кравчук про перемоги та провали Зеленського за рік

Кравчук

Про досягнення та помилки Володимира Зеленського за рік президенства, – в ексклюзивному інтерв’ю у програмі “Перехресний допит” розповів перший президент України Леонід Кравчук.

Ще однією темою розмови з першим президентом в ефірі 24 каналу стало ймовірне призначення на посаду віцепрем’єра з реформ Міхеїла Саакашвілі

Про досягнення Зеленського

Яку оцінку за 5-бальною шкалою ви б поставили Володимиру Зеленському за його 1 рік президентства?

Особисто я б йому поставив 4. Його команді – нижчу оцінку. Верховній Раді, або тій частині депутатів “Слуги народу”, які припинили думати, що вони служать народові – поставив би 2. Я не можу сказати, що є одна оцінка.

Щодо самого президента Зеленського, то він незвичний для української аудиторії. До цього в нас були президенти надуті, пихаті, мордовороти. Вони почували себе вождями, тому люди звикли саме до таких президентів. Зеленський зовсім інший. Він щира людина, говорить те, що думає, у нього є сумніви. Він нормальна людина.

4 – досить висока оцінка. Ви б могли назвати кілька речей, які можна вважати беззаперечними досягненнями Зеленського?

Чому висока оцінка? Тому що він одержав дуже поганий спадок. Я не пам’ятаю, щоб Україна була найбіднішою в Європі, найбільш корумпованою, щоб в Україні йшла війна і вона втратила територіальну цілісність. Власне кажучи, анексія Криму, війна на Донбасі – це ті речі, які отримав в спадок від попередньої влади Зеленський. Вони катастрофічні. В цих умовах знайти правильні рішення дуже непросто.

Він поставив завдання перебудувати Україну, модернізувати її – він почав це робити, для цього треба мати мужність, сміливість і бажання. Я не думаю, що це міг зробити хтось інший – з іншою філософією, баченням. А Зеленський почав, ось чому я ставлю йому 4.

Однак президент – це вся держава: економіка, соціальна сфера, міжнародні та правові відносини. За кожний сегмент держави можна поставити особливу оцінку. Але я скажу так: я знаю, що є критики року (президентства – 24 канал), виступу Зеленського і фільму, який вчора йшов. Вони і далі будуть, бо не буває, щоб президента не критикували.

Однак я б попросив цих критиків змінити акценти. Не варто загалом говорити, а треба сказати, що саме не так. Конкретні цифри, конкретні факти. Якщо мені доведуть, що ціль не відповідає дійсності – тоді є підстава для критики. Деякі політичні сили ставлять трішки інші цілі. Вони ніяк не можуть змиритися з тим, що вони не при владі.

Про помилки чинного президента

Які помилки Зеленського за рік президентства можете назвати? Чого він не зробив?

По-перше, він не добився, щоб кадрова політика стала системою – це найголовніше. Якщо немає системи і людей, які вміють перетворювати завдання в життя, то це важко. Я жив трохи в іншій системі. Якщо колишній вождь, не будемо говорити прізвище, сказав якесь завдання, то ця система працює на виконання цього завдання.

В нас Зеленський формулює завдання, а система не працює, не виконує. Люди інші, кадри інші, система інша – не відпрацьована.

По-друге, я не погоджуюсь з деякими оцінками Зеленського. Він правильно каже, що люди хочуть від президента посадки корупціонерів і злодіїв у в’язниці. Він також цього хоче, але є люди, які це підтримують, а є ті, які проти. Я б тут зробив маленьке уточнення. Давайте ми не будемо вплутувати сюди людей і політичні сили. Політичних сил, а особливо їх керівників, – в нас мало. Приблизно 2 – 3%. А 97% – це люди, вони хочуть, щоб в Україні був порядок. Вони просять та вимагають. Обіцяв – наведи порядок.

Чи не кажуть Зеленському викликати до себе прокурора – хто це каже? Ті, які хочуть, щоб в Україні був безлад. Хочуть показати, що президент Зеленський не може справитись із завданням. Деякі вже кажуть відверто, що якби був Петро Олексійович, то він би домовився. Це цинізм високого ґатунку, коли зброєносці кажуть, що має бути їх вождь.

Я хочу попросити Володимира Зеленського, щоб він не звертав уваги на тих, хто це каже. Треба слухати народ, який голосує і хоче порядок. Ніхто не позбавляв президента конституційних повноважень та права контролю за виконанням рішень, зокрема й роботи правоохоронної системи. До речі, він вносить пропозиції на призначення людей, які на чолі системи. В нас є 3 гілки: президент, Верховна Рада і Кабінет Міністрів, які призначають та обирають усі основні посади в центрі та на місцях. Що ще треба?

Тобто за відсутність посадок навесні ми ставимо йому “незараховано”?

Я думаю, що не повинен президент Зеленський звертатись і пояснювати, чому він це не робить. Наголошую, у президента є всі конституційні повноваження, підтримка народу, воля більшості. Тому він повинен не оглядатись, а діяти. В нас немає часу нічого пояснювати, Україна в дуже важкому стані. На економічну кризу наклалася коронавірусна криза та інші питання. Війна на Донбасі продовжується. Проблем багато. Якщо ми не візьмемо ситуацію в руки сьогодні, керуючись законами, Конституцією і волею українського народу, то ми можемо потрапити у ще складнішу ситуацію.

Про призначення Саакашвілі

Як ви сприйняли новину про план Зеленського призначити Саакашвілі віцепрем’єром?

Якби я був президентом, я б його призначив.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини