Давній Львів і торгові шляхи, через які він “проходив”

Люди сьогодні з радістю та захопленням обзивають давній Львів центром торгівлі. При цьому, мало хто може пояснити, чи дійсно місто таким було. Ще важче – якщо доведеться розказати чим і з ким тут торгували.

Затятим та наполегливим прибічникам цієї тези прийдуть на допомогу давні мандрівники та торговці. Вони ж не тільки закуповувались, або проїжджали місто – також придивлялися до нього, вивчали, описували. Звідси і означення у дусі, що Львів – це “альтана посеред раю”, або наче він розташований поруч з портом – надто велелюдним і мультинаціональним бачився Львів відвідувачам. Цікаві й живі образи торгівельного Львова знаходимо у художній літературі. Зокрема, у романі “Аптекар” Юрія Винничука. Перераховане “оживляє” сухі розповіді про право складу, ярмарки і маґдебурзьке право. Можливо для когось, у якості м’язів для кістяка, буде і інформація, яка розглядається у цій публікації.

Торгова площа. Фото з https://www.thinglink.com/scene/857822684199780352

У 1656 році у Львові побував турецький мандрівник Евлія Челебі. Йому видалося, що жителі міста мають багато одягу з шовку та інших коштовних тканин, який, до того ж, ще й оздоблений багатьма прикрасами. Гіпотетично, до його поля зору могли потрапити чоловічі і жіночі капелюхи з оксамиту і шовку, або червоні шаровари з турецького атласу чи жіночі адамашкові сарафани, ще фартухи і спідниці, жіночі і чоловічі пояси, килими, ковдри тощо. Може навіть потрапили дивовижні чоловічі шапки, виготовлені з шовкових тканин і прикрашені пір’ям птахів. У 1589 році тільки магнатові Миколаю Остророгу таких привезли 10 штук. Це все разом взяте, безперечно, могло вразити турецького мандрівника у Львові і його жителях.

Турецький мандрівник Евлія Челебі. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Евлія_Челебі

Але перераховане – насправді лише початок. Як зазначають дослідники, покликаючись на джерела, львівський купець у XVI – XVII столітті міг поїхати до Константинополя, купити там кілька возів шовку та інших коштовних товарів і відправити це все добро до Львова. Сам на цьому не зупинявся, а продовжував свій шлях. Скажімо, до Ангурії, тобто сучасної Анкари. До прикладу, у 1596 році Томан і Якуб Задиковичі послали в Ангурію своїх факторів Захаріаша Норсесовича і Стецька Армурасовича. Через якийсь час ті привезли до Львова 1320 літрів різнокольорового шовку.

Панорама Львова Гогенберга / Пассаротті. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Панорама_Гоґенберґа

У щось подібне може і складно повірити, адже відносини мешканців наших теренів з Османською імперією у той час ми сьогодні сприймаємо винятково “політично” і через призму конфліктів. Але рівень буденного демонструє, що зіткнення християнства та ісламу, побутування стереотипів одне про іншого, було радше на рівні політичних та релігійних трактатів. Хитрі ж купці завжди вміли знаходити спільну мову. Ще би – у XVI – XVII століттях світ розкоші та багатства було складно уявити без ісламських Османської імперії та Ірану. Торгівля шовком та іншими дорогоцінними тканинами й товарами відбувалась в основному саме на їхніх територіях. Вірмени, менше євреї, а потім і європейці – починаючи від англійців, були найбільше заангажовані у цю торгівлю. Торгували і львівські купці – у Константинополі, Бурсі, Адріанополі і ін.

Купці і ремісники. Фото з http://photo-lviv.in.ua/10-zapysiv-pro-zhyttya-lvivskoho-kuptsya-xvii-stolittya/

При цьому, теренами Османської імперії їхні “мандрівки” не обмежувалися. Львівські купці бували на теренах сучасного Ірану, в Індії тощо. Така мобільність пояснювалась тим, що у турецьких містах ціни на товари були суттєво завищеними. Якщо уникати турецьких посередників і виходити безпосередньо на іранські ринки, окремі товари можна було придбати за вигіднішою ціною. Відтак і заробити більше. У далекому 1613 році група львівських купців через Константинополь та Ангурію дісталась до Ірану. Члені цього об’єднання торгували у Тебрізі і Казвіні.

Ремісники. Майстерня. Фото з http://photo-lviv.in.ua/10-zapysiv-pro-zhyttya-lvivskoho-kuptsya-xvii-stolittya/

У такий спосіб шовк, атлас та багато інших дорогих та розкішних речей і потрапляли до Львова. А без них складно, адже весільний одяг, плащі, одяг для магнатів, патриціату і духовенства – все робили з цих матеріалів. Звичайно, що не кожен міг, але кожен хотів так, як єврей Давид Хаміс зі Львова, якому брат прислав з Константинополя 336 хусток. Шовкові вони були чи білі, прості, або вишиті шовком і золотом, але кількість є досить промовистою і вражаючою. Отже, попит був.

Владислав Лозинський. Фото з https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Владислав_Лозинський_(1843-1913).jpg

Характерно, що як львівські купці їздили далеко за товарами, так і турецькі купці з товарами приїжджали до Львова. Владислав Лозинський згадував про купця турецького султана Мустафу Челебі, який торгував у Львові. Львівський купець Еразм Хаз накупив у того дуже багато шовку. Були у Львові і дуже екзотичні купці – записані у документах як “перси”: Балі Гірагосович, Гевонт Кіркорович і ін. Як можна здогадатися з імен перерахованих, своїх “персів” у Львові також було достатньо. Львівська колонія “персів” навіть вважалась однією з найбільших у Європі на той час.

Машини зі сфери шовкової текстильної промисловості, Англія ХІХ століття. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Історія_шовку

Безперечно, що не всі привезені львівськими купцями дорогоцінні товари осідали у давньому Львові. Щось, може навіть і більшість, відправлялося ще далі – до чеських, польських та німецьких міст. Інколи свої тривалі і виснажливі авантюри торговці провертали власне не заради Львова – вони навіть не зупинялися вдома, а одразу ж їхали до Любліна, Ярослава і Кракова. У такому випадку, купці мусили рахувати з тим, коли у зазначених містах проходять ярмарки і цілеспрямовано везти товар під цю дату.

Етапи шовківництва і виготовлення шовку в Енциклопедії Дідро і д”Аламбера. Фото з https://uk.wikipedia.org/wiki/Історія_шовку

Описане виглядає манливо і видається легкою авантюрою, у якій хочеться взяти участь – не лише заради заробітку. Тим не менше, описане – це лиш вершина айсберга, адже насправді торгівля у ті часи – це важко, небезпечно і ризиковано. Виклик втрати, або прорахунку, виклик не встигнути, або образити клієнта – не найбільше зло, яке загрожувало купцям. Але для нас сьогодні ця тема – це ще один штрих для кращого розуміння Львова як торгового і транзитного центру. Штрих, який дозволяє по-іншому поглянути на відносини з мусульманським світом і на співіснування людей – поза стереотипами (чи з ними), у ділових і побутових умовах.

Євген ГУЛЮК

Використані джерела:

Ісаєвич Я. “Альтана посеред раю”: Львів у 1582 – 1602 // Карта Львова [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://map.lviv.ua/statti/isaevych2.html
Ісаєвич Я. Україна давня і нова. Народ, релігія, культура. – Львів, 1996. – С. 132 – 134.
Кривонос В. Торгівля левантійським шовком у Львові в XVI – середині XVII ст. // Україна в минулому. – Київ-Львів, 1996. – Випуск 8. – С. 117 – 135.
Лильо І. Ми пам’ятаємо. Корнякти // Zaxid.net, 2010 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zaxid.net/mi_pamyatayemo_kornyakti_n1101715

Фотографії старого Львова

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!