35-річну молоду маму львівські лікарі рятували у новорічну ніч

Кардіохірурги переконалися: у новорічну ніч справді відбуваються дива
Лікарі ніколи напевне не знають, де вони зустрінуть Новий рік: у родинному колі чи за операційним столом. Випадків, коли замість келиха шампанського вони тримали в руках скальпель, чимало. Були вони і у практиці кардіохірурга, керівника клініки хірургії серця Львівського національного медуніверситету ім. Д. Галицького, професора Любомира Кулика, пише zaxid.net.

35-річну жінку з Жидачівського району до Львівської обласної клінічної лікарні привезли 31 грудня прямо з пологового будинку. Два дні тому вона народила дитину. І за кілька годин до Нового року у пацієнтки виникли серйозні проблеми з серцем – її терміново треба було оперувати. Без операції вона могла Нового року й не зустріти.

Кардіохірургу Любомиру Кулику колеги з кардіохірургічного відділення зателефонували 31 грудня приблизно о 17.00, коли він встановлював у квартирі ялинку. Закріпити її так і не встиг, за нього це зробили рідні. Він входив до складу операційної бригади, яку терміново чекали у лікарні. Сюди госпіталізували молоду жінку, в якої діагностували гострий інфекційний ендокардит (запалення аортального клапану серця). Врятувати її могла лише термінова операція. І що швидше її проведуть, то кращим мав би бути результат.

«Ургентних бригад, які б цілодобово чергували у відділенні, у нас нема. Та є чітко визначені кардіохірурги, анестезіолог, перфузіолог, молодший медичний персонал, які за потреби можуть створити операційну бригаду у будь-який час . Доволі часто важкі хворі до нас поступають уночі, у вихідні чи святкові дні. І операції посеред ночі чи під ранок не є для нас щось унікальне, ми проводили їх не один раз. Але у новорічну ніч оперували вперше. Чи не нарікаємо? Хвороба не вибирає ні часу, ні місця. І ми рятуємо людей тоді, коли без нашої допомоги їм не обійтися, у будь-яку годину доби, у вихідні і святкові дні також. Знаєте, інколи спрацьовує ніби закон підлості – хвороба атакує людину в найнезручніший, найнеочікуваніший момент», – розповів кардіохірург Любомир Кулик.

До складу операційної бригади, яка мала оперувати Рузю (так звали пацієнтку) входило сім медпрацівників. Ті, що жили у Львові, добралися до лікарні швидше. Поки доїжджав медперсонал, що мешкає за межами міста, пацієнтку ретельно обстежували. Близько 20.00 вона була в операційній.

Хронічна інфекція, що тривалий час була в організмі жінки, за словами лікарів, добряче зруйнувала аортальний клапан серця. На стулках клапана утворилися нарости, які практично роз’їли його. А це призвело до серцевої недостатності, серце переповнилося кров’ю, кров накопичилася і в легенях, виникла задишка і пацієнтка могла дуже швидко померти. Їй терміново треба було замінити аортальний клапан.

Операція тривала майже п’ять годин. Коли уже все найскладніше було зроблено й операція практично закінчувалася, хтось з медсестер глянув на годинник: була 12.00. В Україні били куранти, до нас прийшов Новий рік.

«Ми за операційним столом привітали всіх з Новим роком і побажали один одному найважливішого в роботі операційної бригади: аби впродовж року всі операції закінчувалися так вдало, як оця. Життя молодої мами було врятовано», – згадує Любомир Кулик.

Цієї операції, як каже професор Любомир Кулик, він не забуде ніколи, хоч вона відбулася кілька років тому. І запам’яталася вона йому не своєю складністю.

«Після операції ми почали з’ясовувати, чому у зовсім молодої жінки виникло таке серйозне захворювання. Мене настільки потрясла причина, яка призвела до інфекційного ендокардиту, що я досі не можу забути обличчя цієї пацієнтки. За два дні до операції вона народила другу дитину, тож двоє дітей могли залишитися сиротами. А знаєте через що? Жінка мала 30 карієсних зубів, які були джерелом хронічної інфекції в організмі. Саме ця інфекція зруйнувала її аортальний кланан. Тож як тільки вона одужала після операції на серці, їй видалили всі 30 хворих зубів», – каже Любомир Кулик.

Кардіохірурги, як каже Любомир Кулик, ніколи достеменно не знають, де і як зустрінуть Новий рік. Хочеться вдома, у колі родині, але обставини не рідко різко змінюють плани буквально за кілька годин до свята. Через деякий час після випадку з Рузею, 31 грудня, до кардіохірургічного відділення з гострою серцевою недостатністю, викликаною запаленням аортального клапана, термінового госпіталізували 30-річну жінку з Закарпаття. Її терміново треба було оперувати.

Під час обстеження кардіохірурги зрозуміли, що операція буде надскладна. У пацієнтки виявили три фактори, які робили оперативне втручання на серці дуже ризикованим. Перший: жінка була на 32 тижні вагітності, тож під час операції могла постраждати дитина. Другий: у неї діагностували важку анемію, при якій дуже ризиковано проводити операцію. І третій: за релігійними переконаннями пацієнтка категорично заборонила лікарям використовувати препарати крові і їх похідні, а без них при операціях на серці нерідко просто неможливо обійтися.

Відкласти операцію було неможливо, жінка і дитина могли померти. Оперувати за таких обставин дуже ризиковано, якщо щось піде не так, неприємностей не минути.

Як бути? Операційна бригада пішла на ризик і вже після операції в ординаторській пила шампанське, бо кардіохірургічній бригаді вдалося здійснити новорічне диво: і жінка, і дитина залишилися живими.

«Не повірите, але причиною хронічного джерела інфекції в організмі, яка призвела до запалення аортального клапана, у цієї молодої жінки також були карієсні зуби», – каже професор Любомир Кулик.

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!