Як створювалося радіо і телебачення в Україні
День радіо та телебачення та зв’язку в Україні відзначається щорічно вже 22 роки поспіль. Це свято було затверджене в 1994 році указом президента Леоніда Кучми. Професіонали своєї справи, завдяки яким прості українці оперативно дізнаються новини з усього світу і в будь-який момент мають доступ до необхідної інформації, приймають вітання 16 листопада.
Історія розвитку радіомовлення на території України
Не випадково відзначати День українських працівників зв’язку було вирішено саме 16 листопада. У цей день в 1924 році в радіоприймачах громадян УРСР вперше зазвучало Всесоюзне радіо, а також була запущена перша радіостанція “Українське радіо”. Перші слова з гучномовців в місті Харків прозвучали о 19:00. “Алло! Говорить Харків! Усім, усім, усім! Працює перша в Україні радіотелефонна станція!”, – з цього радіоповідомлення почалася історія радіо в Україні.
Через 9 років був створений Комітет радіомовлення Української РСР, а ще через 20 років республіканське Міністерство культури оголосило про запуск Радіоуправління УРСР. У 1953 році Радіоуправління почало і телемовлення каналу “Українське телебачення”. На початку 60-х на території сучасної України радіослухачі могли вибрати одну з декількох програм: перша програма Всесоюзного радіо, друга програма (пізніше радіо “Маяк”), а на ультракоротких і середніх хвилях ловили третю програму ( “Юність”).
Після розпаду СРСР головне радіоуправління незалежної України отримало назву Державна телерадіокомпанія України, яка трохи пізніше була розділена на Національну телекомранію і Національну радіокомпанію. На частотах 1-й програми всесоюзного радіо зазвучало УР-1, на частоті “Маяка” з’явилося УР-2 ( “Промінь”), ще однією української радіопрограмою стало УР-3 ( “Культура”). Крім цього, до складу Національної радіокомпанії України входить Міжнародна радіостанція, яка почала свою роботу ще в 1950 році. Радіомовлення для діаспори українців ведеться англійською, німецькою, румунською мовами.
День радіо – свято, яке відзначають у всьому сучасному світі. Однак дати святкування в різних країнах відрізняються. Наприклад, 13 лютого з ініціативи ЮНЕСКО проходить Міжнародний день радіо, в честь заснування в 1946 році радіо ООН. А в Росії дата свята збігається з подією першого сеансу радіозв’язку, який відбувся завдяки фізику Олександру Попову 7 травня 1895 року.
Як створювалося українське телебачення: цікаві факти про національне ТБ
Історія українського телебачення почалася в середині ХХ століття. Перший прямий ефір спробували провести ще в 1939 році, коли в київській студії відбулася сорокахвилинна трансляція, на протязі якої на екранах телевізорів можна було побачити портрет Серго Орджонікідзе.
Через події Другої світової війни українське ТБ з’явилося в ефірі тільки в листопаді 1951 року. Глядачам продемонстрували фільм “Велике зарево” і заходи до річниці святкування Жовтневої революції. На території Союзу в ті роки працювало кілька телецентрів: Московський, Ленінградський, а також третім з 1953 року став Київський. З нього здійснювалася ретрансляція першої програм и Центрального союзного телебачення і було виділено час для республіканських передач (декілька годин на день в ефірі з’являлися українські художні і документальні фільми).
У радянські роки вибір каналів в українських телеглядачів був невеликий: два канали Центрального ТБ СРСР, і канал “Українське телебачення”, який почав повноцінну роботу з середини 60-х. Протягом 12 років у вечірньому ефірі українського телебачення щодня виходила новинна програма “Актуальна камера”. Саме в цій передачі 12 травня 1986-го вперше детально розповіли про аварію на Чорнобильській атомній станції. Також популярною в 90-і роки на українському телебаченні була передача для дітей “Вечірня казка”.
Комерційне телебачення в Україні почало з’являтися після “перебудови”. Так, в кінці 1989 року мовлення почав перший приватний канал “Тоніс”. На початку 90-х було три версії каналу: в столиці, Миколаєві та Харкові. Потім київський “Тоніс” став самостійним каналом ТЕТ. Державні телеканали України з 1991 року отримали назву УТ-1 і УТ-2. Аж до 1996 року українські телеглядачі також дивилися і передачі Громадського російського телебачення. Мовлення “ОРТ” на території України було припинено 20 жовтня 1996. Однак, на який з’явився каналі “Інтер” деякий час продовжували транслювати передачі російського ТВ. В ефірі другого українського телеканалу спільно з УТ-2 виходили передачі приватного “1+1”, а з 2004 року УТ-2 припинило існування.
Канал Національної телекомпанії України носить назву “UA: Перший” і з квітня 2015 року є суспільним. На його рахунку більше 50 авторських програм, каналу належать права на транслювання різних спортивних змагань світового рівня (футольние матчі Ліги Європи та Ліги Європи, Євро, Олімпіади), а також музичного конкурсу Євробачення.
До речі, як і українське професійне свято працівників інформаційних комунікацій, Всесвітній день телебачення і радіомовлення відзначається в листопаді, тільки на тиждень пізніше, 21 числа. З 2016-му році відбудеться святкування 20-ї річниці Всесвітнього телевізійного форуму.
Джерело: poshtivka.org
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!