Кілька років тому вперше серед істориків почула, що ми часто тішимося/популяризуємо минуле. Це добре видно на прикладі туристичного Львова. Натомість, задали тоді питання: “Чи творимо ми зараз щось таке, що власне буде нашою візитівкою – візитівкою початку ХХІ ст. – для наступних поколінь?”
Через деякий час дізналася, що такі ж роздуми і дискусії провадяться не тільки в історичному середовищі, а й у середовищі архітекторів. Останні виступають проти історизму в будівництві: для чого копіювати уже наявні стилі, невже ми не можемо реалізовувати сучасні.
Львовом ХХІ ст. Борис Гудзяк назвав будівлю Центру Митрополита Андрея Шептицького. Але, ще одним “представником сьогодення” в архітектурі Львова вважається Церква Різдва Пресвятої Богородиці (на Сихові). Автором її проекту є Родослав Жук.
Від: iloveukraine.com.ua
Хоча він живе у Канаді (Монреаль), а працює і в Канаді, і в США, наша вікіпедія називає його українським архітектором. Родослав Жук родом з Лемківщини. У 40-х роках ХХ ст. разом з батьками емігрував до Австрії. Навчався у вишах Канади та США, де й викладає. З 2004 року є почесним професором Української академії мистецтв у Києві.
Родослав Жук цікавий тим, що творить сучасну архітектуру не житлових чи бізнес-будівель. Він проектує храми.
Українська Католицька Церква св. Степана Первомученика (Калгарі, Канада). Від: http://www.saintstephencalgary.ca/about.html
“Ми звикли до традиційності у храмовому будівництві. Бо що буває традиційнішим, ніж релігія? І де можна більш наочно виражати цю традицію, як не у храмовому будівництві?”
Такі думки були у моїй голові й неприйняття, коли побачила єдиний реалізований проект Родослава Жука в Україні – Церкву Різдва Пресвятої Богородиці у Львові.
Ще одним проектом цього архітектора в Україні мала бути церква св. Ольги та Володимира у Калуші. Проте, все завершилося тільки проектом і залитим під нього фундаментом. Тоді надали перевагу виділенню цих коштів на господарські потреби міста.
Українська Католицька Церква Пресвятої Родини (Вінніпег, Канада). Від: https://holyfamilychurch.wordpress.com
Ми любимо традиційну/стару, особливо храмову, архітектуру. Вона, направду, захоплює. Але її творили такі ж люди як ми, тому й зараз ми маємо право творити свої традиції храмового будівництва. Навпаки, добре, коли маєш наочне підтвердження підтримки Церквою сучасного мистецтва. Адже вона завжди наголошує, що треба жити зараз: не в минулому, а зараз.
Українська Католицька Церква Святого Йосафата (Рочестер, США). Від: http://www.stjosaphats.org
Цікаво, що храми Родослава Жука передбачають наявність тут великих приміщень для збору церковної громади поза Службою.
Українська Католицька Церква Пресвятої Євхаристії (Торонто, Канада). Від: http://www.hagiaeucharistia.com
Чесно, храми Родослава Жука дуже незвичні, але байдужими не залишать нікого. Особисто в мене вони зараз викликають дуже позитивні враження.
Українська Католицька Церква Воздвиження Чесного Хреста. Від: https://www.google.com.ua/maps
Відомо, що у старій церкві, яка стояла на місці нової Церкви Святої Трійці у Кергонсоні, розпочинав своє священиче служіння Блаженніший Любомир Гузар.
Українська Католицька Церква Святої Трійці (Кергонксон, США).
Джерело: dij.com.ua
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!