День стає дуже коротким, а вночі часом бувають заморозки.
1 листопада – день святого Садока, Іванов день. День був відомий проводами осені і зустріччю зими. У церкві відзначається перенесення мощей преподобного Іоанна Рильського – святого, якого вважають покровителем болгар. Слов’яни завжди молилися йому 1 листопада. Згідно з історичними відомостями, Іван Рильський проживав приблизно в IX столітті, і його батьки, благочестиві сільські жителі, дуже рано померли. Іоанну довелося заробляти на життя самостійно, і тривалий час він працював пастухом. Якось Іоанн втратив корову з телям, за що був сильно побитий своїм господарем. Тоді Іоанн звернувся до Бога і в молитві просив його допомогти знайти пропажу. Сталося диво: Іоанн побачив корову з телям на іншому кінці річки, а потім самостійно переніс їх через водойму і повернув господареві. Останній, побачивши це, щедро нагородив юнака.
Значно пізніше Іоанн став послушником в один з місцевих монастирів, де став навчатися з богословських книг, а потім прийняв чернечий постриг і усамітнився в лісі, побудувавши хатину з хмизу. Одного разу на Іоанна напали в лісі розбійники, після чого він змушений був переселитися в печеру, де прожив близько 12 років. Слава про благочестивого Івана поширилася по всьому світу, і до нього стали приходити інші люди, які шукали зцілення та допомоги. Правда, Іоанн вирішив через деякий час покинути людський світ і переселився в іншу печеру, де перебував сім років і весь цей час терпів спокуси з боку бісів. Однак і це місце перебування Іоанна також стало відомо. Навколо печери стали селитися численні паломники, що призвело до створення цілого монастиря. Спочатку всі ченці жили в хатинах, але потім спорудили келії і звели храм. Ігуменом цієї обителі, звичайно ж, призначили Іоанна. Перед смертю він призначив свого наступника, а сам пішов у печеру, де прожив останні 5 років.
Через 30 років після своєї кончини Іоанн з’явився ігумену Рильському і звелів перенести його мощі в Средец (нині це місто Софія). Коли відкрили могилу Іоанна, то виявили мощі нетлінними.
1 листопада селяни зазвичай давали собі відпочити і не навантажувалися ніякою роботою. Проводжали осінь і проводили різні обряди. Існувало повір’я, що в цей день домовик перебирає гриви коням і піднімає їх на диби. Прийнято було різати курей в цей день, а тому, на столі у селянина ввечері була смачна вечеря. Їли локшину на курячому бульйоні, спеціальні пироги під назвою курники.
Ще одна народна назва 1 листопада – Дмитрієв день або день святого Садока. Останній вважається небесним покровителем людей, які померли без покаяння. У католицькій церкві відзначають день всіх святих – один з найбільш таємничих і містичних свят. Кілька століть тому вважалося, що 1 листопада нечисть спускається на землю і починає лякати перехожих, відьми влаштовують шабаші. Люди хотіли відлякати злі сили, а тому, самі вбиралися страхітливими персонажами, влаштовували гучні ходи.
Народні прикмети на 1 листопада:
Морозний день 1 листопада видався – значить, 8 листопада (в день Дмитрія Солунського) буде відлига
Якщо людина народилася 1 листопада, то буде відрізнятися балакучістю, і талісманом є гранат
Не дати коню відпочити – до нещастя і бідності
Вночі випав сніг в невеликій кількості, але саме небо є зоряним – прикмета, що скоро вдарять сильні морози
Перелітні птахи 1 листопада високо летять – зима буде сніжною, і навпаки
Бруд на вулиці – снігопад буде тільки через 28 днів сира погода, але випав перший сніг не тане – навесні багато пролісків буде
Добре підмерзла земля перед снігопадом – чекай врожайного року
Холодно, йде сніг – весна буде похмурою і холодною
На вулиці тепло 1 листопада – весна буде теплою, а зима теж не стане відрізнятися сильними морозами
Сорока скаче біля будинку – за прикметами, чекай новин
Насипали корми сорокам. Якщо птаха прилетіла і спокійно клювала корм, то це означає, що домовик турбувати господарів не буде.
Джерело: zak.depo.ua
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!