Як побачити північне сяйво, потанцювати на вулиці сальсу і послухати співи тибетських монахів, які, до того ж, люблять джаз.
30 вересня Lviv Travel Club та Школа фотографії імені Дієґо Марадони провели у Парку культури імені Богдана Хмельницького благодійну «сушку» – виставку-продаж фотографій, привезених із подорожей. Виручені від продажу світлин кошти передали на благодійний проект «Каша для зайців» фонду «Крила надії» – спеціальне харчування для немовлят із вродженими вадами печінки. Частиною виставки стали лекції-розповіді львівських мандрівниць і мандрівників. Тvoemisto.tv занотувало найцікавіше з розповідей львівських мандрівників. У першій частині йшлося про Непал, Індонезію та Стенфордський університет. Сьогодні – друга.
Полювання на північне сяйво
Кілька років тому львів’янину Станіславу Ільківу здавалося, що побачити північне сяйво – це нереально. Він знав, що це явище залежить від одинадцятирічного сонячного циклу, й у наступні роки шансів побачити його буде дедалі менше. Проте Станіслав мав мрію – і вирушив до Норвегії.
На полювання за сяйвом – оптичним явищем, яке виникає, коли електрони і протони, потрапляючи в атмосферу, стикаються з атомами газу – зазвичай їдуть до Ісландії, Фінляндії, Швеції, Канади або Норвегії.
Летіти до Норвегії краще з Польщі. З Варшави є дешеві рейси до Осло. Але північне сяйво можна побачити там, де не заважає освітлення великого міста, тож ми подорожували до міста Тромсе, розташованого за полярним колом. Туди квитки дорожче: з лоукост-квитками подорож в обидва боки коштуватиме близько ста євро.
Норвегія – дорога країна. Якщо Осло вважається дорогим, то Тромсе виявилося ще дорожчим. Ціни на будь-яку їжу – не лише в ресторані, а й, наприклад, на канапку з ковбасою на заправці – починаються від десяти євро. Ми везли більшість харчів із собою, докуповували дещо в супермаркетах і готували. В котеджі, де ми жили, була кухня, тому можна було приготувати їжу на багатьох. Мінімальний хостел – щонайменше тридцять євро з людини. Влітку подорож обійдеться дешевше, адже можна пошукати кемпінги – території з дерев’яними будиночками.
Світло міста – ворог північного сяйва, тож, аби побачити це явище, варто їхати на природу. Громадський транспорт тут не допоможе, тому ми вирішили винайняти авто. Це було не надто легко. Орендувати авто в Норвегії можна від 130 євро на тиждень, але, якщо затягнути, ціна буде значно вища.
Ще один варіант – екскурсійний тур: організатори збирають людей і везуть за межі міста, перед тим, зваживши на погоду і сонячну активність, передбачивши, де буде менша хмарність. Мінімальна ціна таких турів – 50-100 євро з людини.
Щоб побачити сяйво, треба врахувати кілька чинників. Перший – сонячна активність: без неї сяйва не буває. Другий – ніч, тому влітку там нема чого робити: сонце не буде заходити, і ви нічого не побачите. Проблемою може стати також світло повного місяця та хмарність. Реальність, утім, не обов’язково виправдає ваші очікування. Фотоапарат можна поставити на витримку 30 секунд і зловити сяйво, а для вашого ока це буде миттєве блимання.
Колумбія: країна, де танцюють на вулицях
«Колумбія – одна з найнебезпечніших країн для подорожей, – каже мандрівниця Юлія Сіра. – І найбільша небезпека – те, що ви захочете там залишитися».
Перший крок на шляху на мандрівки в Колумбію – відкриття візи. В Україні є колумбійське консульство, але воно виключно для дипломатів. Простий смертний там візу не отримає. Найближче консульство – у Варшаві, тож ваш шлях у будь-якому разі почнеться не з України.
Колумбія – єдина південноамериканська країна, яка має вихід до двох океанів: Тихого та Атлантичного. Тут є багато цікавого для туристів: можна побувати в пустелі біля кордону з Венесуелою, полазити Андами, поніжитися під сонечком на березі Карибського моря. Колумбія також відома річкою, що забарвлена п’ятьма кольорами. На тихоокеанське узбережжя їздять переважно для того, щоб побачити китів. Випливають на човнику, а кити вистрибують із води – гарне шоу для туристів.
Колумбія лише двадцять років відкрита для туристів, і приїжджих тут небагато. За всю подорож я не зустріла жодного китайця або вихідця з пострадянських країн. Колумбійці не бачать у туристі мішок доларів. Іноземців вони впізнають через те, що всі ми, за їхніми мірками, зашвидко пересуваються.
Мене ж здивували пишні форми дівчат. Вони роблять собі пластику, аби бути більш повнотілими. У Колумбії цілком нормально, коли мама й тато складають не на навчання, а на операцію для дочки. Є різні теорії щодо походження цієї моди; найвірогідніша з них та, що Пабло Ескобар, легендарний колумбійський наркобарон, любив повнотілих дівчат.
Колумбійці дуже релігійні. Навіть у таксі ви побачите двадцять різних образочків і вервичок. Відпочивають колумбійці не в кафе та ресторанах, а в перукарнях і панадеріях – булочних. Перукарні на кожному кроці. Не знаю, де вони беруть гроші, але з ранку до вечора в перукарнях сидять дами й роблять собі манікюр, педикюр, зачіски. До булочних теж ходять по кілька разів на день.
У великих містах і маленьких селах біля кожної крамниці виставляють колонки й на повну гучність врубають сальсу. Не важливо, восьма ранка чи ніч – там усі танцюють. У сонячний день усі місцеві виходять надвір, сідають на кріселка, гріються на сонечку, вдають, що читають газетку і п’ють каву. А ще всі грають у лотерею, сподіваючись виграти мільйон – це мегапопулярно. Лотерейні кіоски на кожному розі, й часто можна побачити, як літні люди намагаються продати на вулиці лотерейні білети.
Богота – одна з найвисокогірніших столиць у світі. Її мешканці цілий рік ходять у чоботах із підкладкою та пуховичках. Удень спекотно, вночі – холодно. В місті є стара колоніальна архітектура, але є також небезпечні райони, де можуть пограбувати.
Медельїн – прекрасне місто з безліччю парків. Колумбійські науковці довели, що парки дуже добре впливають на психічний стан людини. У Медельїні, на відміну від Боготи, є метро; там також дуже багато ескалаторів, бо місто розташоване в котловині між гір. На цих ескалаторах можна їздити і споглядати на будинки, побудовані амфітеатром.
Безліч парків і в Картахені. Найпопулярніший з них – національний парк Тайрона, де орнітологи нарахували три тисячі видів пташок. Неподалік від Картахени розташований так званий кавовий трикутник. Колумбія – одна з трьох країн із найбільшою кількістю кавових плантацій, тамтешня кава дуже цінується у світі. Проте в самій країні доброї кави не купиш – її продають мало й за величезні гроші. Місцеві п’ють погану, а добра вся йде на експорт.
Їдять у Колумбії багато, їжа дуже жирна – ковбаски, емпанади (традиційні булки, засмажені в олії до стану підошви), великі порції картоплі, рису і м’яса. Фруктів у них стільки, скільки немає в жодній іншій країні. З голоду в Колумбії не помреш – можна ходити в ліс і їсти банани.
Наркотики пропонують на кожному кроці – цьому не треба дивуватись. Поліція дуже продажна й може підставити – зв’язуватися з нею не раджу.
Колумбійці, з якими я говорила, були впевнені, що українки їдуть до їхньої країни виключно для того, щоб знайти чоловіка. Я довго переконувала їх у протилежному. Водночас серед колумбійських чоловіків багато таких, що мріють знайти дружину з України.
Майже недосяжний Тибет
Львівські фотографи-мандрівники Наталія і Арсен Чистякови побували в Тибеті – одному із найбільш важкодоступних місць на землі. Проблема не стільки в тому, що Тибет далеко, скільки в суворому режимі в’їзду до цієї частини Китаю. «Треба бути готовим, що можуть вигнати в будь-який момент», – попереджає Наталя й розповідає, що для в’їзду в Тибет потрібен тур, заброньована машина з водієм і заброньований номер у спеціальному готелі для туристів. Такі поїздки коштують понад тисячу доларів на тиждень.
Щовесни Тибет на два місяці закривають для іноземців – потрапити до регіону не може жоден турист. Це пов’язано з релігійними фестивалями, які влада Китаю пов’язує з ризиком народних повстань. Іноземці в Тибеті завжди під наглядом і платять за все дорожче, ніж громадяни Китаю. Туристів там дуже мало. Я зрозуміла це коли до мене підійшла дівчинка і сказала, що я схожа на китаянку – адже я не така, як тибетки.
Розібратись, куди саме їхати в Тибеті, нелегко. Кожне місто має кілька назв – дві-три тибетські, дві-три китайські і якусь англійську. На мапі одне й те саме місто можна знайти в кількох місцях.
Ми хотіли якомога довше побути в Тибеті, і в нас був план доїхати до Гандзі. Та дорогою до цього місця виявилося сім блокпостів. На кожному потрібно було вийти з автобуса, сфотографувати паспорт, виписати всі його дані, сфотографуватись із ним – дуже довга процедура. Коли ми проїхали ці блокпости, нас посадили до поліцейської машини. На щастя, поліцейський говорив англійською. Він сказав нам негайно покинути регіон: наш автобус їхав лише в один бік, і ми не могли виконати його розпорядження. Так ми потрапили на допит до поліційного відділку, а потім – до шикарного готелю: чекати на ранковий рейс. Туди нас відвіз поліцейський, який побоювався, аби з туристами нічого не сталося. Дорогою він вислухав від нас усе, що ми думали про їхні заборони, і, напевно, наша сповідь його вразила. Тому він погодився показати нам місто і розповісти про нього.
У Гандзі, біля підніжжя гір-шеститисячників, розташований монастир, де живе вісімсот тибетських монахів. Ми потрапили туди перед заходом сонця, коли монахи готувалися до вечірньої молитви-медитації.
Спочатку зібралися малі монахи. Вони посідали один біля одного й почали по-дитячому молитися – дуже галасливо. Пройшовши вище, ми спостерігали за тим, як моляться старші монахи. Це було зовсім по-іншому. Це дуже захопливо – слухати, як люди співають серед гірської тиші.
Біля монастиря багато будиночків, де живуть монахи. Кожен будиночок має терасу, де вони моляться. З одного вікна ми почули гучний джаз і подумали, що монахи мають хороший смак.
Для жінок є окремі монастирі, куди чоловіки не можуть заходити. До речі, монашки також голять голову, тому іноді складно зрозуміти, хто перед вами – чоловік чи жінка.
Монахи – це не обов’язково дуже віддані релігії люди. Це тибетська традиція: перший син – спадкоємець, другий – монах, а якщо народжується третій, він житиме з першим і ділитиме з ним господарство.
У малонаселеній провінції Кхам живуть кочовики. Китайська влада примусово переселила їх до міст, але вони не звикли до міського життя, тому, якщо працюють, то хіба що водіями таксі. Ми побували в монастирі кхамців і побачили їхню молитву. Особливо цікаві жінки: в деяких заплетено багато маленьких косичок, скріплених золотою пряжкою. Довгі рукави в кхамського одягу свідчать про те, що чоловік досить заможний, аби не працювати руками.
У Тибеті збереглися дуже цікаві похоронні традиції. Людину після смерті розрубують на багато шматків і згодовують стерв’ятникам. На такому похороні повинні бути всі родичі – поки не збереться вся родина, людину не поховають. Є спеціальні будиночки на горі, де члени родини можуть пожити разом із тілом. На похоронах ніхто не оплакує померлих – усі сміються й радіють. Тибетці вважають, що, коли душа покинула тіло, оплакувати його не потрібно – це просто плоть.
Коли після стерв’ятників залишаються самі кістки, родичі подрібнюють їх, змішують із кашею і знов віддають стерв’ятникам. Дуже важливо, аби від тіла нічого не лишилося. Ця традиція дуже практична – на висоті чотири кілометри земля замерзла й кам’яниста, вирити могилу важко. Спалити теж не варіант – нема лісів. А стерв’ятники є завжди.
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!