Невідома Україна: Азово-Сиваський природний заповідник (ФОТО)

На самому півдні нашої країни є один куточок, який багато років був прихований від погляду туристів, а сьогодні потроху приймає відпочиваючих. Сьогодні ми розповімо вам про острів з природним заповідником, званий «українським Балі».

Азово-Сиваський національний природний заповідник знаходиться в Азовському морі між Херсонською та Запорізькою областями. Заказник створений в 1993 році на острові Бирючий, за ним також закріплена частина острова Куюк-Тук. Відзначимо, що Бирючий не зовсім острів. Вузькою косою він з’єднаний з материком і стає островом під час припливів. Протяжність острова в довжину 20 км, а його максимальна ширина – 5 км. Площа острова складає 7232 га.

На острові колись жили скіфи, про що зараз нагадують кілька курганів і кам’яних статуй. За радянських часів на острові знаходилось два рибальські поселення, які затопило море. На початку 1960-х років з ініціативи генсека компартії СРСР та завзятого мисливця Микити Хрущова на тутешніх заповідних територіях було створено «заповідно-мисливське» господарство.

На острові збереглася і його дача, на якій він був лише один раз. Уже в 1990-х роках поруч з дачею була побудована одна з резиденцій українських президентів.

З цієї причини острів довгий час був закритий для туристів. Екскурсанти і відпочивальники стали приїжджати на Бирючий всього кілька років тому. Повітря тут цілюще з запахом солі і степових трав, а море кришталево чисте. Для відпочивальників є будиночки і передбачено три екскурсійні маршрути.

На найвищій точці острова знаходиться поселення, де проживають близько двадцяти працівників заповідника. Вони ведуть своє господарство, розводять тварин і самі випікають хліб. Під островом, на глибині понад 100 метрів є підземне прісне озеро, тому на поверхні б’є кілька джерел мінеральної води.

Потрапити на Бирючий острів можна двома шляхами – кораблем з Херсонської області і машиною із Запорізької.

Щоб побачити тутешніх рідкісних представників фауни, в заповідник радять приїжджати рано вранці або ввечері, оскільки вдень під час спеки тварини ховаються.

Флора і фауна заповідника

Острів Бирючий іноді називають «Ноєвим ковчегом», оскільки ця ділянка суші стала місцем порятунку багатьох видів тварин і птахів, які на материку зникли або знаходяться на межі зникнення.

Тварини тут живуть у природному відкритому середовищі. Деяких тварин, популяції яких швидко збільшуються, заповідник продає в зоопарки ближнього та далекого зарубіжжя.

Тут мешкають близько тисячі акліматизованих благородних оленів, близько 2500 ланей, 90 куланів привезених з Асканії-Нова, а також декілька десятків свійських коней та муфлонів – така концентрація копитних все рідше зустрічається навіть в африканській савані.

У заповіднику мешкає понад 5 тисяч видів тварин, з яких 250 – хребетних, з них 48 – представники Червоної книги України. Протягом року в прибережних районах заповідної зони фіксується близько 1 мільйона птахів двохсот видів, з них 30 занесені до національної Червоної книги. На острові вдалось акліматизувати фазанів.

Ландшафти лучні, прибережно-водні та піщано-степові, в яких переважають очеретяні, ситникові, куничникові, пирійні, колхідсько-осокові та покісницево-кермекові угруповання (флора півострова нараховує близько 700 видів судинних рослин). На площі 232 га у 70-80 рр ХХ ст. створені захисні лісонасадження з маслинки вузьколистої, в’язу гладкого, робінії звичайної, ясену звичайного.

Джерело: vsviti.com.ua

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!