Десятинна церква – перший кам’яний православний храм Київської Русі

12 травня 996 року в Києві відбулося освячення першої в Русі кам’яної церкви – Десятинної. Пропонуємо Вам статтю про її історію.

Десятинна церква myplanet

Це був перший кам’яний православний храм Київської Русі, який називали мало не восьмим чудом світу. Як тільки Володимир хрестив в 988 році князівство, він тут же повелів будувати грунтовну церкву на честь Пресвятої Богородиці. Кажуть, це місце вибрали тому, що тут були колись замучені ранні християни Іоанн і Федір, принесені в жертву Перуну.

Десятинна церква myplanet

За іншою версією, головний християнський храм збудували там, де знаходилося центральне язичницьке капище. За легендою, поруч з місцем, де була споруджена Десятинна церква, стояла навіть дорогоцінна статуя бога Перуна, голова якого була зі срібла, а вуса – із золота.

Десятинна церква myplanet

Назву свою храм отримав тому, що за розпорядженням князя Володимира десята частина всіх княжих доходів йшла на потреби Десятинної. Так було в Візантії, релігійну естафету якої ми підхопили. Київська церква приводила в захоплення – фрески, мозаїки, майолікові підлоги, безліч ікон, мармурове облицювання, шиферні різьблені плитки, фігурні карнизи … При ній відкрили першу школу на Русі, яку увічнив у «Повісті минулих літ» Нестор-літописець. Навколо розташовувалися князівські палаци.
Зрозуміло, що на все це пишність знайшлися бажаючі. Андрій Боголюбський, половці, татари періодично грабували храм. Доконало ж його навала хана Батия. Десятинну церкву захищали сотні людей, стільки ж сховалося в її стінах від ворога. І стіни не витримали атаки, вони звалилися (за іншими даними стіни розвалили тараном монголи під час осади)…
У руїнах собор лежав 400 років! І тільки в XVII столітті митрополит Петро Могила розпорядився «викопати храм з мороку і відкрити денному світлу» і побудувати в одному з Десятинна церква вийшла настільки просторою, що її порівнювали з Небесами.

Десятинна церква myplanet

Більш-менш вцілілих прибудов церква Миколая. У своєму заповіті Могила залишив тисячу золотих на повне відновлення Десятинної.
Але через 100 років і його церковця, і залишки стародавнього храму були розібрані – тут розпочалися розкопки. Як стверджували очевидці, багато чого з знайденого було попросту вкрадено, оскільки майданчик ніким не охоронялася.
На початку XIX століття собор вирішили відновити. За основу був узятий проект петербуржця, одного з основоположників російського ампіру Василя Стасова. Відкрили дітище в 1842 році. І тут думки розділилися: одні кияни вважали вийшло творіння занадто громіздким, інші – хвалили і раділи його помпезності і величі. Спорам поклала кінець радянська влада: в 30-х роках XX століття храм був зруйнований. На пустирі перед Музеєм історії України залишилися тільки обриси фундаментів колишньої Десятинної церкви. Можливо, в XXI столітті її таки відновлять, а старовинну основу накриють склом і її можна буде побачити, увійшовши в новий храм.

Десятинна церква myplanet

До речі, саме в Десятинній зберігалися чудотворні нетлінні мощі святої княгині Ольги. Вони творили чудеса, зцілюючи і напоумляючи віруючих. Під час навали монголів їх сховали і, за легендою, саме Петро Могила розшукав їх, але в XVIII столітті мощі знову пропали і до цих пір невідомо, де знаходяться.
Зараз теж часто піднімається питання щодо відновлення цього храму. Ескіз одного з проектів-переможців відновлення Десятинної церкви під час прес-конференції з приводу результатів голосування за кращу концепцію відбудови церкви в Києві, ще в травні 2011 р. Переможцями оголошеного Київською міською держадміністрацією бліц-конкурсу з визначення кращої концепції відновлення Десятинної церкви оголошено два проекти, які набрали однакову кількість голосів журі. Одну з концепцій-переможниць представив архітектор Андрій Миргородський, за словами керівника профільної комісії Київради, передбачає музеєфікацію залишків історичного фундаменту, зведення скляного накриття над ним зі спорудженням каплички біля входу з боку Пейзажної алеї та відбудову ротонди за музеєм. Інша концепція-переможниця запропонована архітектором Ольгою Кругляк. Вона, як поінформував голова комісії Київради з питань культури та туризму, передбачає потужну забудову на місці Десятинної церкви, а саме зведення важкого храму-«панцирника» зразка Х століття на підмурках Десятинної церкви. У лютому 2011 р. було оголошено бліц-конкурс на визначення кращої містобудівної, культурної, архітектурної та мистецької концепції консервації та сучасної музеєфікації автентичних залишків церкви Богородиці (Десятинної), пам’ятки археології національного значення «Місто Володимира – дитинець стародавнього Києва з фундаментами Десятинної церкви» зі створенням архітектурного ансамблю з можливістю екскурсійного відвідування, відправлення релігійних потреб громадян та проведення протокольних заходів.

Десятинна церква myplanet

Джерело: myplanet.com.ua

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!