Парк «Знесіння» – зелена оаза нашого міста. Його місцезнаходження згрубша можна окреслити такими вулицями: на півдні – Личаківською та Миколи Лисенка, із заходу – Максима Кривоноса й Опришківською, на півночі – Новознесенською, а зі сходу – Богданівською і дорогою на Кривчиці. Околиці парку ближче до центру позначені горами Льва та Високого Замку, а закінчуються його пагорби горою Хомець, назву якої варто запам’ятати, адже вона стосується вірогідної теорії щодо першої писемної згадки про Львів. «Знесіння» – це 312га зеленої зони, 159 з яких – ландшафтний парк або заповідна зона. У підніжжі гори Лева, яку часто називають Лисою або Пісковою, археологами було знайдено відклади ще періоду мезозою».Три важливі періоди в історії парку: давній дохристиянський, християнство і Середньовіччя, XIX – початок ХХ століття.
Давній дохристиянський період (ІV-VI століття). «На території парку, майже в самому його центрі, є пам’ятка – давнє капище «Світовидове поле». Якщо йти по Чернечій горі в напрямку до Музею народної архітектури та побуту, то з лівого боку бачимо електропідстанцію, а навпроти зліва якраз знаходиться згаданий об’єкт. Біля гори Льва є гора св. Войцєха або св. Степана (писемні джерела вказують, що колись гора св. Войцєха носила назву Вовчої), де, як засвідчили археологічні знахідки, розташоване ще одне капище – не менш цінна для нас пам’ятка. З того краю парку, де є гора Хомець, біля її підніжжя знаходиться городище Рода. А на тому місці, де зараз стоїть церква Вознесіння, збудована на місці дерев’яного храму з XVI століття, в давні часи стояла фігура Баби, на пагорбі поруч – фігура Діда. Існує легенда, що коли Дід з Бабою сварилися, то над «Знесінням» падав дощ».

У документі, що є першою писемною згадкою про Львів, розповідається, що «окаянна баба підпалила хату, розгорілась пожежа, яку було видно з оборонних мурів граду Льва», горів Холм. «Літописці довго думали, як ж можна з мурів Львова побачити палаючу хату в місті, що знаходиться за десятки кілометрів на території Польщі. Але недаремно центр старого поселення Знесіння знаходиться навколо гори Хомець: якщо стояти на Високому Замку, а одночасно розпалити багаття на горі Хомець, його буде чудово видно, адже Високий Замок вищий від Хомця на 50-60м. Це вірогідна версія, бо вартовий, що чатував на мурах королівської фортеці, міг бачити пожежу, що лютувала на Знесінні. Звідти і виснувалась вже класична теорія, що заселення Львова формувалось ще з I-II століття нашої доби за руслом річки Полтви. Якщо згадати місце, де розташований тепер ринок «Добробут», у 2002-2003 роках, то тоді там здійснювались археологічні розкопки, які засвідчили системну забудову цієї території у ранньоримському періоді (І-ІІ ст.). Що означає термін «системна забудова»? Якщо архітектурний об’єкт внаслідок тієї чи іншої причини переставав існувати, його розбирали і на тому місці будували новий. І так безперестанку, формуючи культурні шари, які розкопали археологи на глибину 6м. Знайдені фрагменти зараз знаходяться у музеї під відкритим небом – Шевченківським гаєм».Що ж до «Світовидового поля», то його досліджувала група археологів у 1985-87рр. Розкопки не були завершені через трагічну загибель керівника експедиції Олександра Овчіннікова. Спершу науковці думали, що працюють на місці давнього городища, але у зв’язку з невеликою кількістю культурних пам’яток зробили висновок, що цей об’єкт – святилище, у якому проживала обмежена кількість людей. Пам’ятка мала форму яйця. Цікавим є те, що колись Чернеча гора носила назву Змієвої, а легенда розповідала, ніби на ній живе великий змій, що, як в казках, оберігав яйце.

У Середньовіччі (XIV-XVIIст.) у Львові від епідемій масово вмирає населення. Біля гори Лева було закладено цвинтар, де хоронили жертв хвороб, а також нехрещених дітей. У XIV-XV століттях (за свідченням археологів, фундамент міг бути закладений ще у ХІІІст.) поруч із цвинтарем зводять костел св. Войцєха, який є покровителем таких нещасних, а гору Вовчу перейменовують на гору св. Степана. У 1709 році, коли Карл ХІІ підійшов до Львова, в костелі було облаштовано його штаб-квартиру. До 1647 року історик Ісидор Шараневич у своїх працях підтверджує, що на горі Лева знаходився Камінь Лева, який щезає у XIX столітті. Під час Національно-Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького у 1648 році загони Максима Кривоноса штурмували і захопили Високий Замок з території Знесіння, яка була захищена міськими мурами. Пізніше в районі Кривчиць біля гори Хомець будують церкву Вознесіння на основі решток оборонної вежі XIV століття, що підтверджено розкопками археолога Миколи Бандрівського. Варто знати, що поетапних і планованих археологічних розкопок на території Знесіння не відбувалось, що пояснюється існуванням з 1950-х років на вул. Довбуша засекреченого об’єкту – прикордонної служби.
XIX-XX століття. У 1851 році до Львова приїхав Найясніший – цісар Франц Йосиф. В процесі масштабної підготовки до візиту в місті було закладено парк «Високий Замок», у ньому – чудовий дерев’яний ресторан із величезним оглядовим майданчиком, який дозволяв вповні насолодитись святковими феєрверкам. Хоч основною метою цісаря були відвідини не міста, а водолічниці «Кісєлькі», що рівнялася із німецьким містом Баден-Баденом – знаменитим курортом. Окрім бальнеологічних ванн, Францу Йосифу було призначено прогулянкову терапію парковою стежкою протяжністю 3000м. Після візиту цісаря Знесіння отримало назву «Кайзервальд», що з німецької означає «королівський ліс». До Львова Найясніший приїжджав двічі і кожного разу навідувався у «Кісєлькі».
У 1904 році біля гори Лева функціонував лунапарк, для потреб якого було проведено трамвайну лінію, де їздив маршрут №10 (піднімався по сьогоднішній вулиці Гуцульській).

В 1914-1915 роках внаслідок дуже холодної зими бургомістр дав дозвіл вирубувати на Знесінні дерева, що суттєво збіднило парк. Вже у радянський період у 1950-х роках проводилось заліснення території.
Джерело: Анастасія Патер via vk.com
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!