У суботу, 17 липня, минає рівно 172 роки від дня, коли народилася Ольга Косач, більше відома як Олена Пчілка, – українська письменниця, перекладачка, етнограф, фольклорист і мати знаменитої поетеси Лесі Українки.
Жінка-академік, законодавиця мод і феміністка – свого часу вона була більш прославленою, ніж її донька, передає Обозреватель.
Творча спадщина
Олену Пчілку поважали не тільки як лідера великої зразкової сім’ї, а й за її публіцистику та переклади: знаючи не менше п’яти мов, вона перекладала на українську мову світову класику (Гюго, Пушкіна, Міцкевича, Гете, Андерсена тощо), а також написала велику кількість літературно-критичних статей про Старицького, Кропивницького, Гребінку, Лисенка.
Любов до вишиванок
Ольга Петрівна Косач любила гарний одяг і колекціонувала зразки українських вишивок. Вона вважається першим знавцем української вишивки, її авторству належить книга “Український народний орнамент”.
Перша українка, чий чоловік пішов у декретну відпустку
Після народження Лесі письменниця скаржилася на дуже погане самопочуття й лікарі прописали їй відпочинок на курорті. Поправляти здоров’я Олена Пчілка вирушила, залишивши дитину з чоловіком. Для цього Петро Косач, голова Луцько-Дубенського з’їзду мирових посередників, взяв відпустку на службі.
Відмова від русифікованої освіти
Освіту своїх шістьох дітей Пчілка не бажала довірити тодішній русифікованій школі. Разом з чоловіком вона організувала домашнє навчання, наймаючи приватних викладачів.
Діти Пчілки об’їздили чимало українських сіл, щоб, за словами самої письменниці, – “перейнятися там українським народним духом”. Для її обдарованої доньки Лесі це було початком шляху до “Лісової пісні”. Згодом Ольга Косач був першим цензором, критиком і організатором творчості Українки.
Нелюбов до більшовиків
Ольга Петрівна не визнавала комуністів, і вони їй відповідали їй тим же. 1920 року в Гадячі її заарештували, а 1929 року спробували притягнути до справи Спілки визволення України. Однак тоді 80-річна Пчілка вже не вставала з ліжка. Вона померла 4 жовтня 1930 року в Києві, на руках доньки, Ольги Косач-Кривенюк, на 17 років переживши Лесю.
Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr
А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!