Сьогодні – Сорок святих: прикмети та традиції

Щорічно в березні християнами відзначається День Великомучеників Севастійських або ж День сорока мучеників. У народі ж свято називають “Сороки” і має воно ще дохристиянське коріння. Перш за все — це свято весни та птахів, які повертаються з теплих країв.

Історія виникнення свята

Одне із найважливіших свят в християнському календарі відзначається 22 березня. Його встановлено на честь римських воїнів, які прийняли християнську віру в часи, коли правив давньоримський імператор Ліциній, відомий своїм негативним ставленням до християн. За відмову зректись своєї віри, їх вбили у Севастійському озері. У пам’ять про мужніх воїнів в цей день навіть послаблюється суворий Великодній піст.

Для наших предків цей день здавна був святом птахів та настання весни. Він переплітається із весняним рівноденням, яке у 2019 році припало на 20 березня. Язичники випікали пташок із тіста, ворожили, слідкували за погодою, передбачаючи майбутній врожай. Оскільки птахи повертаються з “Вирію”, то цих створінь дуже шанували. Адже Вирій — це місце, де живуть померлі пращури, а птахи є зв’язковими між світами мертвих та живих.

Святкова випічка на “Сороки”

Господині в цей день пекли сорок пташок із тіста, робили їх у формі жайворонків, сорок, ластівок. Виліплювали крила, дзьоби, хвостики та робили очі з родзинок чи горіхів. Змащували зверху чаєм, жовтками чи медом, посипали маком чи цукром.
Цю випічку підвішували на деревах, їли, частували нею сусідів та дітей. Крихти віддавали худобі чи залишили у годівничках.

Забобони на свято Сороки

Хто в цей день працюватиме — той заробляє собі сорок болячок. Не можна прати, ремонтувати, працювати в полі. Все що зробиш із важкої роботи в день свята — заподіє шкоду або принесе збитки.

Якщо погода тепла — час сіяти горох, буде надзвичайно добрий врожай. А щоб підтвердити свої сподівання, в цей день варили горохову кашу, пекли пиріжки з горохом чи смажили горохвяники.

Кумедна прикмета — рахувати в цей день лисих чоловіків. Скільки їх всього у селі, стільки ж може ще бути морозних днів після свята Сороки.

Щоб поворожити на пташках, можна під час виліплювання їх з тіста, додати до деяких “передбачення”. В одну булку покласти сіль, в іншу ґудзик. Також кладуть: монету, обручку, цукор, мак тощо. По тому, який “сюрприз” дістався людині — вона визначала майбутнє на рік: швидке одруження, обновки, дальню дорогу чи багатство.

Джерело: Всвіті

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!