Леопольд фон Захер-Мазох – австрійський письменник з українським корінням

Леопольд фон Захер-Мазох – відомий письменник, професор, викладач, редактор .

Народився майбутній письменник у Львові у сім’ї комісара поліції Леопольда фон Захера та дочки ректора Львівського університету Кароліни Мазох.

Дитячі роки та раннє юнацтво Леопольд провів в Україні. Навчався в одній із львівських гімназій.

А у 12-річному віці разом із сім’єю переїхав до Праги, оскільки батько отримав нову посаду.

Проживжи два роки у Чехії, сім’я майбутнього письменника переїхала до міста Ґрац. Леопольд навчався на історичному факультеті Університету Ґраца (сучасний Ґрацький університет імені Карла та Франца (нім. Karl-Franzens-Universität Graz), де вивчав юриспруденцію, математику та захоплювався історією. Після успішного завершення навчання у 19 років захистив дисертацію, отримав звання доктора історичних наук та залишився працювати викладачем. Майже 20 років прожив Захер-Мазох у столиці Штирії, де розпочалась та сформувалась не лише його академічна, а й письменницька кар’єри. У 22 роки літератор написав та видав анонімно свій перший роман «Одна галицька історія. Рік 1846».

Кілька років проживав у Зальцбурзі та Відні, працював у Віденському державному архіві.

Цікаві факти

• У творчій спадщині письменника близько 80 повістей, 100 оповідань та новел, 8 п’єс, безліч статей та есеїв для австрійських та німецьких видань.

• Роман «Дон Жуан з Коломиї», написаний французькою мовою, приніс європейське визнання та перший гонорар. Один із найвідоміших творів Леопольда фон Захер-Мазоха «Венера в хутрі» був екранізований декілька разів.

• Також публікувався під псевдонімами: Шарлотте Аранд (нім. Charlotte Arand) та Зое фон Роденбах (нім. Zoe Rodenbach).

• Першими вивченими мовами були польська та українська, і лише під час навчання у Празькій гімназії письменник оволодів німецькою.

• В автобіографії називав себе «українцем по матері» та у своїх мемуарах згадував годувальницю: «З її [Гандзі] молоком я всмоктав любов до українців, ввібрав у себе українську мову і любов до краю свого народження, до своєї вітчизни. Завдяки моїй годувальниці українська мова стала першою, якою я оволодів. Саме вона розповідала мені чарівні українські казки або співала, заколисуючи. Ті народні пісні запали в душу на все життя, залишивши слід у моєму житті, в моєму емоційному світі і у всіх пізніх творах».

• Дідусь наполіг на подвійному прізвищі онука, щоб прізвище Мазох не зникло назавжди.

• Працював редактором журналу «Віденське життя» (нім. Wiener Leben). Видавав власний часопис «Чорні пункти» (нім. Schwarze Punkte). Працював літературним критиком у «Новій баденській газеті» (нім. Neue Badischen Landeszeitung).

• Під час навчання товаришував із письменниками Емеріхом фон Штадіон та Емілем Маріо Вакано.

• Творчість Захер-Мазоха високо оцінювали Еміль Золя, Гюстав Флобер, Гі де Мопассан, Генріх Ібсен, Альфонс Доде та Олександр Дюма.

• На честь 25-ї річниці творчої діяльності письменника президент Франції Жуль Греві нагородив Леопольда Орденом Почесного легіону.

• Відомий у світі як «батько» мазохізму. Однак варто зазначити, що скандальною репутацією завдячує мемуарам колишньої дружини Аврори фон Рюмслін «Сповідь мого життя» (нім. «Meine Lebensbeichte»), в яких вона звинуватила чоловіка у зрадах. Термін «мазохізм» вперше вжив віденський психіатр та невролог Ріхард фон Крафт-Ебінґ. Леопольд був обурений тим, що дівочим прізвищем його матері була названа сексуальна патологія. Підтвердження його особистих патологій досі не знайдено.

• За мотивами роману «Венера в хутрі» написана пісня «Venus in Furs» нью-йоркської групи «The Velvet Underground». Басист та засновник британської групи «Siouxsie and the Banshees» Стівен Джон Бейлі обрав собі псевдонім на честь головного героя Северина фон Куземського.

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!