Що означав закон УРСР про статус української мови, який ухвалили 31 рік тому?

Рівно 31 рік тому, 28 жовтня 1989 року, Верховна Рада УРСР ухвалила закон “Про мови в Українській РСР”, який став першим серйозним досягненням українських національно-демократичних сил.

Цей закон продовжував діяти і в незалежній Україні, поки в 2012 році його не замінив так званий “закон Ківалова-Колесніченка”. У чому полягала суть історичного документа – пише OBOZREVATEL.

Закон УРСР 1989 року: значення для України

Закон УРСР “Про мови в Українській РСР” на той час вважався прогресивним. Так, на тлі тотальної русифікації українська мова проголошувалася державною. Водночас російська мова, як і мови інших етнічних меншин, згідно із законом отримувала право одночасного функціонування разом з українською.

Документ дозволяв користуватися українською, російською та іншими мовами у веденні документації, в судах, під час навчання, обслуговування. На вищому рівні акти могли ухвалюватися владою українською мовою, а публікуватися – будь-якою.

До посадової особи можна було звертатися будь-якою мовою, і за відмову прийняти і розглянути звернення чиновник міг понести відповідальність. А документи, що засвідчують особу, могли бути оформлені як російською, так і українською мовами.

Закон УРСР "Про мови в Українській РСР" проголошував українську мову державною

Доля закону про “Про мови в Українській РСР”

Закон УРСР діяв більше 20 років, поки в 2012 році його не замінив закон “Про засади мовної політики”, більш відомий, як “закон Ківалова-Колесніченка”. Останній істотно розширював функціонування регіональних (тобто російської) мов. 28 лютого 2018 року Конституційний суд України визнав документ неконституційним.

З 16 липня 2019 року в Україні діє новий закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Цим документом закріплюються позиції української мови в державному управлінні, сфері послуг, освіті, медійній сфері тощо Через три роки після прийняття закон передбачає відповідальність посадових осіб за незнання мови. Також введено посаду омбудсмена з мовних питань.

З 16 липня 2019 року в Україні діє закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!