Оксана Повякель: В Україні не їли “блінов”, їли налисники, млинці

В кінці зими українці традиційно святкують Масницю. Про давні українські традиції та звичаї цього свята в ексклюзивному коментарі “Українському інтересу” розповіла виконувачка обов’язків генерального директора Національного музею народної архітектури та побуту України “Пирогів” Оксана Повякель.

– Я категорично проти називання цього свята “Масляною”. Є свято Масляна, але воно не українське, а одного з північних народів. Воно гарне, але не наше. У нас, в Україні, це сиропусний тиждень. Це Колодій. Це Масниця. Це Запусти. А  Заговини (до речі,  ми всі говоримо “розговітися” на Великдень, але треба ж спершу заговітися. І це якраз і називається Заговини, – пише Український інтерес.

І в Україні ніхто не їв “блінов”, а їли налисники, млинці і вареники. Це основне, що їли на тижні. Бо за два тижні до великого посту треба було підготувати свій організм. Що вони робили: перший тиждень називався м’ясопусним, коли треба було добре наїстися м’яса. Це були м’ясниці, від слова м’ясо. А потім, наступний тиждень, називався сиропусний. Коли м’яса організмові вже не давали, але ще багато тваринного білка отримувалося з яєць і молочних продуктів. Тому вареники були з сиром, з картоплею та грибами, млинці також з сиром, з маком, з вишнею.  І ми цей тиждень називаємо масниця, бо все щедро змазувалось маслом.

А потім все завершувалось Прощеною неділею, коли всі просили один у одного прощення перед великим постом. Щоб увійти в піст очищеними. В нашому розумінні піст – це не їсти м’яса. Але піст має дуже серйозний сенс. Ми очищаємо наші думки. Можливо і ви помічали – коли який день не поїв – ввечері таке ясне мислення. Піст – це й очищення стосунків. Щоб до свята Христового воскресіння прийти очищеним. Душею, думками і тілом.

А Колодій – це ще цікавіше. Це називалося бабським тижнем, оцей сиропусний тиждень. Цілий тиждень, починаючи з понеділка, йде святкування: як колодка народжується, як її хрестять, і аж до останнього дня, коли колодка вмирає. Це все робили жінки, вони пили, їли. Теперішні традиції на кшталт тещі ноги мити, чи до тещі “на бліни” – це перекручені традиції.

А найкраще буде, якщо ви завітаєте до нас у музей на святкування Масниці, бо тоді матимете змогу побачити всі ці дійства на власні очі. Раді будемо вітати вас у нас в скансені!

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!