12 фактів про Собор святого Юра у Львові

Для багатьох українців Собор святого Юра у Львові є не просто храмом, а чимось значно більшим – архітектурною перлиною, сакральним місцем з багатовіковою історією.

Сайт 032.ua зібрав основну інформацію про собор та пропонує дізнатися, як виглядав храм упродовж століть.

Факт 1

Архикатедральний собор святого Юра УГКЦ розташований на Святоюрській горі та є перлиною української пізньої барокової архітектури. Завдяки розташуванню, його помітно з більшості оглядових майданчиків у Львові, як-то: Ратуша, Високий Замок, вежа церкви Ольги і Єлизавети.

Факт 2


Літографія Кароля Ауера, сер. 19 ст.
Наприкінці 90-х Собор Юра був внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО, разом з історичним центром Львова. Архітектурний комплекс храму включає в себе не лише собор та дзвіницю, а й Митрополичу палату, мури, Митрополичі сади, споруди капітули тощо.

Факт 3

За однією з версій істориків, у кінці 13 століття король Лев заклав у цьому місці дерев’яний храм, присвячений святому Юрієві. На цій території також була і є печера, де колись жили ченці.

Факт 4

Церкву на Святоюрській горі відновлювали, як мінімум, двічі. Уперше – після пожежі внаслідок нападу на Львів польського короля Казимира ІІІ у 1340-му році; і вдруге – з осені 1744 до 1780 року, з ініціативи митрополита Атанасія (Шептицького). Тоді ж Собор набув більш сучасного вигляду.

Факт 5

Собор Св. Юра © Ruslan Lytvyn
Над будівництвом нового храму у 18 столітті працювало багато відомих людей: родина Шептицьких, німецький архітектор Бернард Меретин і Мартин Урбанік, зодчий Клеменс Фесінґер, меценат Юзеф Потоцький.

Факт 6

Першою незаперечною історичною згадкою про церкву Юра вважають 1341 рік. Ця дата разом із написом “В літо 6849-те соліян бисть колокол сей святому Юрію при князі Димитрії ігуменом Євтимієм” збереглася на княжому дзвоні, що є у сучасній дзвіниці Собору.

Дзвін в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік
Дзвін-«сусід» М. Брилинського в храмі Святого Юра у Львові. Фото Тетяна Жернова, 2015 рік.

Факт 7

Із 17 століття на площі біля храму часто влаштовували січневі та травневі ярмарки. Зараз у Львові намагаються відновити цю традицію, поруч з організацією Різдвяних і Великодніх міських ярмарків.

Факт 8

ікона Пресвятої Богородиці з Теребовлі

Із 1673 року до Собору привезли чудотворну ікону Пресвятої Богородиці з Теребовлі, яку з ініціативи єпископа Йосипа Шумлянського помістили в нову на той час Покровську каплицю.

Факт 9

Сквер Святого Юра, створений А.Рерінгом. Листівка поч. XX ст.
У 17 столітті при монастирі діяли братська і кирилична друкарні. У останній видали такі важливі твори: “Метрики” і “Псалтир” (1688), а також “Ірмологіон” (1700) – це була перша книга в Україні, яку видали з використанням нотного шрифту.

Факт 10

Архітектурний ансамбль Собору багатий на скульптурні композиції. Так, Михайло Філевич свого часу створив постаті святих (символ Римської і Грецької церков), скульптури “Віри” та “Надії”.

Семен Стажевський розмістив свого святого Онуфрія в печері, а галицький майстер скульптури – Іоанн Пінзель – виготовив постаті митрополитів Атанасія і Лева і Юрія-Змієборця, що прикрашають фасади Собору.

Факт 11

Літографія: Кароль Ауер

Крипта храму слугує місцем поховання відомих постатей, зокрема, Патріарха Й.Сліпого, Митрополита А. Шептицького і Кардинала Любачівського.

Факт 12

Собору Св. Юра © mlodzinskiphoto.com
У 1990-х роках археологи знайшли у крипті Собору св. Юра унікальні речі, датовані 17 – 19 століттями, а також останки князя Ярослава Осмомисла. Згідно з історичними джерелами, їх таємно перевіз із Успенського собору у Крилосі доктор Ярослав Пастернак перед Другою світовою війною.

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!