Те, що потрібно знати про Чистий четвер (прикмети, традиції)

Що варто, а чого не варто робити у цей день


Кожен день напередодні Великодня – особливий. Проте, саме із Чистим четвергом пов’язано чимало прикмет і особливих звичаїв та традицій. Подейкують, що дотримуючись їх, весь наступний рік буде вдалим, а доля може змінитися на краще.


З давних давен люди вірили, що в Чистий четвер, до схід сонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року.

Люди купалися, часом навіть вночі — «поки ворон дітей не купає», щоб очиститись від хвороби. Наголошується на необхідності скупатися саме до сходу сонця. Вважається, що вода у Чистий четвер особлива – може змити усі негаразди, які накопичилися за рік.

Також у цей день у ємність з водою необхідно було занурити будь-який срібний предмет, аби він у воді «переночував». А вже зранку у Страсну п’ятницю цієї водою слід умитися. У такий спосіб себе можна захистити від нечистої сили. Особливо показане таке вмивання маленьким дітлахам, які ніяк не можуть себе захистити.

У Чистий четвер стригли дітей, вважалося, що після стрижки саме у цей день, вони матимуть гарне волосся.

Особливо відповідально наші пращури ставилися до прибирання домівки у Чистий четвер. Вони вірили, що під час прибирання саме у цей день вдома можна знайти речі, які вважалися давно втраченими.

Будь-яка дрібничка, прикраса або такий важливий колись документ – усе поветається на свої місця під час прибирання.

Недарма вважалося, що результатом такого прибирання має стати радість, яка супроводжуватиме дім впродовж року. Крім того, вважається, що в оселі не слід прибирати шість наступних днів після Чистого четверга.

Чимало прикмет пов’язаних зі статками, добробутом і грошима. Примножити їх господар може просто перерахувавши тричі за день.

Усі гроші, які є вдома, необхідно перерахувати зранку, в обід і ввечері, коли сідає сонце. При цьому, сповіщати про таку процедуру нікого з знайомих і навіть рідних не слід. Перераховувати гроші треба наодинці, і тільки у такому разі вони примножаться.

Іще одне цікаве повір’я пов’язане з грошима і прибиранням.

Аби привабити у домівку матеріальне благополуччя, вікна і двері слід вимити водою, у яку покладені копійки. А в момент, коли у воду будете опускати копійки, слід ще й промовляти такі слова: «Грошики, водіться – не переводіться, ростіть – множтеся, ворогові не діставайтесь!».

Але це ще не все! Після прибирання копійки з води слід вийняти і покласти у найбільш віддалений куток вашого помешкання – нехай пролежать там впродовж тижня. А от брудну воду необхідно вилити на вулицю під дерево.

Виготовляли у цей день і особливу сіль для великоднього столу. У давнину у клаптику ганчірки її обсмажували у печі або просили у друзів чи сусідів трошки солі – у трьох. Її просто змішували в одній посудині і вживали. Кажуть, така сіль допомагає у лікуванні навіть важкохворим людям. Таку сіль пропонують худобі, якщо вона прихворіла.

За іншим способом сіль обсмажують у сковороді. При цьому вважається, якщо сіль дуже сильно тріскає на пательні – на цей дім «наговорено» чи по іншому наведено порчу. І подолати таку «порчу» можна висмаживши сіль до стану, коли вона зовсім перестане тріскати і при цьому весь час треба читати про себе молитву.

Є і деякі інші рецепти виготовлення солі з додаванням борошна. Але головне – це сіль обсмажити, помішуючи за годинниковою стрілкою.

Ввечері в церкві відправляється служба, під час якої зачитується 12 Євангелій. Люди у церкві після кожного Євангелія гасили свої свічкі, а після того, як зачитають 12-те – свічку не гасили. І цей вогонь кожен ніс додому.

Раніше у містах і селах, люди в цей час намагалися зберігати урочистий спокій і додержувати тиші: ні сміху, ні співів, і навіть утримувалися від голосних розмов на вулицях в час, коли в церкві читалися Євангеліє.

А от коли всі справи зроблено, особливо що стосується прибирання – господині можуть приступати до випікання паски. Зазвичай, випікати паски і фарбувати яйця починають тільки тоді, коли вдома вже повний порядок і чистота. Кажуть, інакше паски вийдуть кривобокі.

Джерело: radiotrek.rv.ua

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!