Острів Хортиця – подорож в часи козацтва

Сотні тисяч людей щороку приїжджають на Хортицю, щоб побачити це унікальне історичне місце, а також помилуватися тутешньою природою.

Національний заповідник Хортиця – це не просто найбільший острів на Дніпрі, але і унікальний природний та історичний комплекс. Унікальність цього місця широко визнана, в 2007 році Хортиця була названа одним із “Семи див України”.

Природа острова вражає своєю красою. На порівняно невеликій його площі (довжина Хортиці становить 12 км, а ширина – в середньому 2,5 км) є свої степи, луки, дубові та хвойні ліси. Завдяки особливим мікрокліматичним умовам, які виникли через велику кількість сонця, прісної води і сухого повітря, флора острова істотно відрізняється від материкової.

Але найбільш цікава Хортиця саме з історичної точки зору, адже її історія овіяна легендами далекого минулого. Ця територія споконвіку була відома людині.

Перші мешканці з’явилися на острові вже в епоху палеоліту і мезоліту, а перші досліджені поселення належать до епохи бронзи (III-II тис. до н. е.), від яких залишилися численні поховання, городища та культові споруди. Збереглися на острові декілька стародавніх святилищ у вигляді кам’яних закладок, що датуються II тисячоліттям до нашої ери.


Facebook/Арсеній Яценюк
На Хортиці збереглися унікальні святилища ІІ тисячоліття до н.е. ©

З VII по III століття до н.е. на острові жили скіфи. Збереглося тут унікальне святилище у вигляді круглої кам’яної закладки в сосновому лісі недалеко від Чорної скелі, що датується V-IV ст. до нашої ери.

Нерозривно пов’язана історія Хортиці з Київською Руссю. За однією з версій, саме тут у 972 році загинув в бою з печенігами князь Святослав. Підтвердженням цьому можуть служити знайдені на острові при будівництві Дніпрогес давньоруські мечі X століття.

Але найяскравіші події в історії Хортиці пов’язані, безумовно, з запорізькими козаками, адже саме тут знаходилося славетне козацьке укріплення – Запорізька Січ.

Читайте також: Батурин – легендарна гетьманська столиця

Перші укріплення з’явилися тут ще в 1556 році. З цього часу протягом кількох століть Хортиця залишалася одним з головних центрів українських козаків. Дивно, але деякі з укріплень збереглися до наших днів і приваблюють щороку сотні тисяч туристів.


Facebook/Арсеній Яценюк
Запорізька Січ на Хортиці дозволяє доторкнутися до історії ©

Найпопулярнішим серед відвідувачів є історико-культурний комплекс “Запорізька Січ”, що відтворює образ козацької столиці й атмосферу часів козацтва. Тут зібрані воєдино найцікавіші елементи архітектури, культури, побуту і життя запорізьких козаків.

Січ на Хортиці побудована за образом справжньої Січі, тут присутні всі елементи Січей, які існували. Навколо комплексу розташовані захисні фортифікаційні укріплення: високий вал, глибокий рів і огорожа у вигляді дерев’яного частоколу.

Мандрівка у “Запорізьку Січ” дозволяє доторкнутися до славного минулого України, залишає незабутні враження завдяки унікальній атмосфері та історичному духу козацтва.

“Острів-музей – просто фантастика. Було враження, ніби я поринула в епоху і культуру, пов’язану з історією запорізького козацтва. Ще мене вразили ікони в церкві, виконані відомим запорізьким художником Валерієм Булатом. Від цих ікон йде божественне світло. Все-все на острові прекрасно”, – пише на одному з сайтів користувач під іменем Людмила, яка відвідала Хортицю.

Цікаво, що на острові є дев’ять селищ, в яких проживає майже дві тисячі людей. Але з них тільки три селища знаходяться на балансі міста Запоріжжя, інші юридично не належать нікому, а десятки гектарів острова зайняті незаконними забудовами.


Facebook/Арсеній Яценюк
Хортиця вабить красою своєї природи ©

Як дістатися?

Острів Хортиця знаходиться поруч з містом Запоріжжя. Тому краще всього добиратися до Запоріжжя поїздом або автобусом, а з міста на Хортицю регулярно ходить громадський транспорт – з залізничного вокзалу сюди можна доїхати маршрутками №№55 і 56. З автовокзалу на Хортицю можна дістатися маршрутними таксі з тими ж номерами.

Джерело: tsn.ua

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!