10 прикмет на Старий Новий рік

У 1918 році православна церква, відмовившись прийняти новий Григоріанський календар, продовжила жити за старим стилем, за яким Новий рік треба було зустрічати 14 січня. Так у людей з’явилося аж два святкування Нового року. Старий Новий рік припадає на день св. Василя – розпал Новорічно-Різдвяних свят – цей період відомий своєю особливою таємничою атмосферою.

Є легенда, за якою Бог з радості, що Син народився, відчинив усі двері, і грань між світами стала істотно тоншою.

У день св. Василя є свої традиції: обряд посівання, варіння каші, походи в гості і галасливі вечірки. Оскільки Василь Великий був покровителем свинарів, в цей день було прийняти готувати страви зі свинини, а також пекти печиво у формі поросят та іншої домашньої худоби. У дівчат в день св. Василя популярні ворожіння, а сни з 13 на 14 січня вважаються віщими.

Повір’я і прикмети на Старий Новий рік

1. В давні часи селяни, в основному діти, ходили по домівках, розкидали зерно і насіння, складене в спеціальні рукавиці. Підходили до вікон, кричали колядки, господиня відкривала вікно або пускала дітей в будинок і ловила фартухом кидані зерна. Посівання супроводжувалося примовками такими як «На щастя!», «На здоров’я!». Зберігали зібрані зерна до посівної – це обіцяло хороший врожай.

Сьогодні звичай змінився, але не набагато. Замість колядників, яких зараз нечасто зустрінеш, із зернами вівса приходять гості і кидають в фартух господині з побажаннями щастя, здоров’я і багатого врожаю. Якщо вам дістанеться таке зерно, воно неодмінно принесе вашому дому благополуччя. Покладіть його в бавовняний мішечок і сховайте до наступного нового року. А якщо у вас є кури, погодуйте їх зібраним зерном, і вони будуть краще нестися. Прибравши зерно, господиня обов’язково повинна пригостити гостей-посівальників.

2. У цей день вранці до світанку варили спеціальну гречану кашу, за допомогою якої примічали, що чекає сім’ю цього року. Стежили за процесом варіння, почне втікати – погана прикмета. Якщо після того, як зняли пінку, каша яскрава, повна, це означало і щастя дому, і талановиту дочку. Дрібна, бліда, майже безбарвна каша не обіцяла нічого доброго. А вже якщо горщик тріснув, то його необхідно було позбутися, кашу виливали в річку, щоб витекли всі неприємності. Якщо ж каша вдалася, значить, попереду благополучний рік. Такий сніданок треба було весь з’їсти, щоб нічого не залишилося. І неодмінною умовою ще було, щоб кожен член родини покуштував цієї незвичайної каші.

3. У селах вранці кожен намагався прокинутися першим, збігати за водою і вмитися нею. Якщо вдалося, це означало, що весь рік будеш бадьорим і здоровим.

4. Садівники шанують Василя Великого за те, що він охороняє сади від шкідників. У цей день потрібно пройтися по саду і злегка потрясти дерева, щоб шкідники їх не нищили.

5. Щедро накритий стіл – прикмета вдалого року. У цей день для святкового застілля готують м’ясні страви. Найчастіше варять холодець, печуть пиріжки з начинкою зі свинини, запікають свинячу голову і ставлять на стіл.

Якщо 14 січня ліплять вареники, як правило, всією родиною, то обов’язково ховають у деякі з них сюрприз. Потім пророкують, кого що чекає в новому році, залежно від того, з чим дістанеться вареник. Наприклад, монетка – до хорошої матеріальної забезпеченості, ґудзик – до обновки, кільце – до весілля тощо. Солоний вареник попадеться – до сліз, а солодкий – до щасливого життя.

У деяких сім’ях вареники замінюють пирогами або млинцями, але неодмінно ховають всередину сюрприз-передбачення.

6. Люди примічають і зв’язок природних явищ з цим днем. Коли в Старий Новий рік на дворі розіграється хуртовина, значить, варто очікувати цього року гарного врожаю горіхів. Відлига прийшла – чекай холодного літа і бідного урожаю. Снігопад почнеться – липень дощовий буде. Сухо і холодно – грибів не бачити. А ясна морозна погода в день св. Василя – до рясного урожаю ягід і хліба. Сильний вітер обіцяє сухе і спекотне літо.

7. Вважається, що те, що присниться в ніч на Старий Новий рік, напевно збудеться. Те ж говорять і про святочне ворожіння. Ворожила не тільки молодь, яку цікавило, як життя складеться, коли, та за кого заміж іти. Ворожили і старші – на урожай. Загадували, який сорт хліба краще посіяти в цьому році? Чи буде здорова і плодовита скотина? Василій Великий славився своїми пророцтвами, тому сподівалися, що він їм допоможе знайти правильно рішення або підкаже, чого очікувати, до чого готуватися.

У день св. Василя звертають увагу на того, хто приходить в гості, чекають, що першим увійде чоловік, значить, все в цьому році буде складатися благополучно. Коли першою входить жінка, велика ймовірність голодного року.

8. У це свято заляпати свій одяг – до матеріальних труднощів. Тому під час застілля варто поводитися більш акуратно: напої не проливати, в тарілку рукавом не потрапляти, соусом не капати.

9. Якщо є якась справа, в якій ви мрієте добитися успіху в новому році, хороша прикмета – почати її робити в день св. Василя.

10. Деякі прикмети Нового року також актуальні і для цього свята, показуючи, що перший день року задає тон всьому прийдешньому року. Тому не варто давати в цей день грошей у борг і брати в борг. Виносити сміття з дому – виносити щастя. Того, хто одягнув новий одяг, чекає успішний рік. І, звичайно, потрібно веселитися і радіти.

Дорогі друзі! Ми продовжуємо працювати лише завдяки тому, що ви нас читаєте та підтримуєте. Якщо ви вважаєте вартим уваги те, що ми робимо, будь ласка, станьте нашим щомісячним спонсором, або зробіть одноразовий донат за посиланням👇

☑️ patreon.com/lvivukr || або || ☕️ buymeacoffee.com/lvivukr


А також додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини

Дякуємо!