В Україні тарифи залишаться незмінними, але опалення буде заслабке і не скрізь: грітися радять електрикою

Україна готується до нового опалювального сезону.

Зима все ближче, і тепло цього сезону прийде далеко не до кожної оселі, – пише ТСН.

Ірина Чернишова – голова ОСББ понівеченого будинку в Ірпені. Сюди було понад двадцять прямих влучань ворожих снарядів. На місці затишних квартир – тепер порожнеча. Однак, будинок – це не просто красивий фасад і гарний ремонт. Куди важливіші комунікації, які потрібно підготувати до опалювального сезону. І от якраз з цим тут – біда.

«Наш чудовий за тисячу євро котел, який дозволяв нам опалювати приміщення і мати в квартирі гарячу воду. Оскільки труби розгерметизовані – запустити опалення по цьому стояку по 17 квартирах ми не можемо, відповідно, люди не можуть мати ні тепла, ні гарячої води», – каже голова ОСББ.

Таких побитих чи зруйнованих ворожим вогнем багатоповерхівок станом на зараз – понад 20 тисяч, приватних будинків – понад 120-ти тисяч. І ця цифра із кожним днем зростає. Це означає – близько трьох з половиною мільйонів сімей ризикують опинитися з холодними батареями цієї зими. Але і ця цифра неостаточна.

Адже росіяни прицільно гатять по критичній інфраструктурі, яка запускає тепло в наші квартири. За даними Міністерства розвитку громад і територій, пошкоджені або зруйновані вщент більше трьох сотень котелень по країні, три теплоелектроцентралі – у Кременчуці, Чернігові та Охтирці, вже шість пошкоджених ТЕС.

Масштаби катастрофи вже оцінили на Сумщині. Григорій Юрко, директор Охтирської ТЕЦ, оглядає те, що залишилося від підприємства після нальоту російських бомбардувальників. І що тут можна полагодити, аби люди не мерзли взимку. «Були ракетні удари, і два рази у нас була авіація бомбила», – каже  Григорій Юрко.

Там, де слід війни ще не вихолов, і там, куди ворожі ракети ще не долетіли, визнають – наступний опалювальний сезон буде ледь не найтяжчим за усі часи незалежності. В українському уряді це усвідомлюють. А тому створили спеціальний штаб із підготовки. Його очолює міністр громад і територій Олексій Чернишов. «Хочу заспокоїти українців, опалювальний сезон розпочнеться вчасно», – каже він.

Вчасно, але ця зима матиме кілька суттєвих відмінностей від усіх попередніх. Перш за все, це стосується температури в оселях і географії тепла. Пошкоджені будинки або ті, де залишалася обмаль мешканців – підключати до централізованого опалення не будуть, каже міністр. «В таких містах місцева влада має верифікувати ті об’єкти, які вона буде під’єднувати до центрального опалення, і ті, які не буде під’єднувати. Такі об’єкти у нас також існують і будуть», – каже Чернишов.

Крім того, варто забути і про температуру у 24 градуси в квартирах. «Це не означає, що в оселях буде холодно. Але ми будемо дуже чітко працювати з підприємствами, теплокомуненерго, з містами щодо забезпечення температури в оселях. Температура в оселях українців має бути плюс вісімнадцять, плюс двадцять градусів. Це комфортна температура», – додає міністр.

Ці урядові нововведення напряму залежать від того, скільки газу та вугілля на складах буде у нас цієї зими. Заступник міністра енергетики Юрій Власенко пояснює, що зараз усі підприємства працюють на повну потужність, аби зробити запас. Нам необхідно 19 мільярдів кубометрів блакитного палива. Половина з них вже лежить у сховищах. Решту маємо викачати з власних свердловин, ще трохи закупити. Подібна ситуація і з вугіллям. «Важко, але проходимо опалювальний сезон, як з електричною енергією, як з вугіллям, так і з газом. Ми зараз наполягаємо, щоб споживачі, які використовували газ для опалення, використовували електричну енергію», – каже заступник міністра енергетики Юрій Власенко.

Це стосується тих українців, чиїм будинкам пощастить не потрапити під обстріли. А як бути, якщо є ризик, що бойові дії не оминуть? Тим більше у розпал сезону?

«Пересувні модульні конструкції, які можна досить швидко розгорнути в тій громаді, яка перебуває, якщо у нас є  проблема з постачанням централізованого тепла взимку, то ми маємо вирішити це дуже швидко, такі речі вони врятують», – каже міністр розвитку громад і територій України.

У звільнених Охтирці та Ірпені лагодять зруйновану інфраструктуру. І там, і там розуміють, що часу залишилосья обмаль. «У нас часу – максимум до вересня, максимум. Потім, коли почнуться дощі і далі слідом прийдуть морози, нам вже буде не дуже весело. Ми втратимо більшу частину будинку», – каже голова ірпінського ОСББ.

Як підготуватись до найскладнішого опалювального сезону самим? Чітко усвідомити, де ви залишаєтеся зимувати. Якщо ваш регіон постійно під обстрілами – існує велика ймовірність, що тепло в батареї вам не запустять. Якщо ви на звільнених або мирних територіях, варто уважно обстежити свою оселю, замінити вікна, перевірити, чи не дує з-під дверей, зробити ремонт у під’їзді. Така побутова тепломодернізація зменшить платіжку, та найголовніше – заощадить коштовний ресурс цілої країни.

Додавайте “Про Львів” у ваші джерела Google Новини