Не з тим входимо у четверту хвилю: від коронавірусу на Львівщині захищена лише 1 людина з 5

Від початку вакцинальної кампанії в області вакцинувалося майже 660 тисяч осіб. Повністю вакцинованих (двома дозами) – 14,9%. Першою дозою вакцинувалося трохи більш, ніж 18%.

Про це розповів під час пресбрифінгу регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції на Львівщині Олег Когут, передає “Еспресо.Захід”.

За його словами, ситуація із захворюваністю на коронавірусну інфекцію в області поступово погіршується. Якщо ще минулого тижня на Львівщині щодня госпіталізували у середньому від 40 до 90 хворих, то за вчорашній день до лікарень потрапило 170. Кількість госпіталізованих (як і тих, що захворіли) порівняно з минулим тижнем збільшилася у півтора рази. “Сьогодні ми говоримо про понад 1200 активних хворих, з яких 870 перебувають на лікуванні у стаціонарах”, – зазначив Олег Когут. Він запевнив, що медична мережа в області повністю готова до надання медичної допомоги пацієнтам з коронавірусною інфекцією. Приймати хворих може 14 стаціонарів, з них у роботу включилося вже дев’ять. Всі лікувальні заклади повністю забезпечені киснем.

“Не хотілося б, щоб ми ввійшли у критичну зону, але виглядає, що приблизно у жовтні ми можемо ввійти не тільки у “жовту”, а й у “помаранчеву” зону епіднебезпеки. Тоді почне впроваджуватися багато обмежувальних заходів. Вже зараз Постановою Кабінету Міністрів передбачено, що школи будуть переводитися на дистанційне навчання у разі, якщо не буде вакциновано як мінімум 80% працівників. На жаль, на сьогоднішній день цифра вакцинації освітян залишає бажати кращого – двома дозами вакциновано трохи більш, ніж 36%. З медичними працівниками ситуація дещо краща – вакциновано понад 67%. Але залишаються інші групи епідемічного ризику, які би також мали б проявити активність та вакцинуватися, – каже регіональний координатор з питань вакцинації від COVID-19. – Це – працівники й утриманці закладів соціального захисту, де дуже низький відсоток охоплення щепленнями (особливо працівників) – 12%, працівники силових структур, транспортної галузі та критичної інфраструктури (паливно-енергетичного сектору, енергозабезпечення), від роботи яких залежить нормальне функціонування держави”.

Щодня в області проводиться приблизно 7200 щеплень, але цього, за словами Олега Когута, недостатньо: “Це – менш, ніж половина від наших можливостей. Могли б щодня вакцинувати приблизно по 16 тисяч людей”.

Він додав, що область має всі можливості, щоб досягти популяційного імунітету (70% щеплених): “У нас є всі вакцини, які зареєстровані в Україні. Вичерпуються запаси Moderna, але проблеми у цьому немає – є вакцина Pfizer, яка створена на тій самій платформі (мРНК). Цю вакцину ми отримуємо щотижня. Минулої п’ятниці, була чергова поставка – отримали 17 550 доз. Цього тижня очікуємо приблизно 23 тисяч. Сьогодні, 14 вересня ми погодили отримання ще 28 тисяч доз. Тобто Pfizer у нас буде у достатній кількості, так само як і інші вакцини – CoronaVac (маємо понад 190 тисяч доз) та AstraZeneca (170 тисяч). Щеплення проводять 188 вакцинальних бригад і 102 мобільні вакцинальні бригади. Працює 28 центрів вакцинації. Минулого тижня ми відкрили центр вакцинації у РОКСі. Періодично (минулого тижня – у п’ятницю-суботу, а цього – у четвер-п’ятницю) працюватиме центр вакцинації на автовокзалі “Північний”. Як бачите, медична мережа має всі сили і засоби для того, щоб проводити вакцинацію. Все, що потрібно – аби населення більш активно включилося у цей процес”.

Олег Когут наголосив, що коли буде оголошено локдаун або коли область буде переведена у ту чи іншу зону епіднебезпеки (водночас він не уточнив, в яку саме), у заклади громадського харчування, ЦНАПи, навчальні заклади тощо можуть обмежити доступ невакцинованих осіб.

Він прогнозує, що четверта хвиля захворюваності розпочнеться у жовтні, а оскільки кожна триває приблизно півтори місяці, то завершитися повинна до нового року. У той же час він звернув увагу, що прогнози у випадку з коронавірусом – справа невдячна: “Я колись прогнозував, що COVID-19 закінчиться ще весною минулого року як застудне захворювання. Але, на жаль, так не склалося”.