Перед арештом Климентій Шептицький розповідав про гоніння УГКЦ: листи потрапили до НКВД

Монах-студит, отець-доктор Юстин Бойко на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опублікував унікальні листи Блаженного сященномученика Климентія (графа Казимира Шептицького) до членів його шляхетної родини у 1947 році.


о. Климентій Шептицький. Фото з Радіо Свобода.

Листи за нез’ясованих обставин потрапили до НКВД.

«Збереглися російські переклади листів, які я вирішив опублікувати і донести до відома тих, хто цікавиться життям блаженного Климентія Шептицького», – написав Юстин Бойко.

Першим він опублікував лист о. Климентія Шептицького отцю Кирилу Королевському, Прокуратору монахів Студитів при Апостольському Престолі, якого він передає через о. Йосифа Кладочного.

«Свого часу знайти та скопіювати цей і багато інших листів мені дуже допоміг Володимир В’ятрович, якому буду вдячний до кінця моїх днів!», – написав отець Юстин Бойко.

Лист о. Климентія Шептицького отцю Кирилу Королевському, Прокуратору монахів Студитів при Апостольському Престолі, якого він передає через о. Йосифа Кладочного і який за невияснених обставин попадає у руки НКВД.” title=”Лист о. Климентія Шептицького отцю Кирилу Королевському, Прокуратору монахів Студитів при Апостольському Престолі, якого він передає через о. Йосифа Кладочного і який за невияснених обставин попадає у руки НКВД.

Лист о. Климентія Шептицького отцю Кирилу Королевському.

Унів, 30.[0]4.1947 р.

Дорогий і шановний отче Кириле!

Мого листа я написав 15. [0]8.[19]46 р, вже більше 7 місяців. Доктор Кладочний розкаже Вам справжню ситуацію нашої Церкви і в чому, як мені здається, криється єдина надія на покращення. В Києві арештований також і коад’ютор Перемишля Лакота.

Андрес митрополита Йосифа: Маріїнський округ, Кемеровська область, Маріїнськ ІІ/Я 247/32. Є надія на гарний урожай, але ще 3 місяці. Слава Богу ми маємо картоплю, а тому голод нам не загрожує. Але скільки людей зі Сходу, які все залишили там, приїхало сюди, щоби знайти середники для існування – скільки їх залишиться живими до нового урожаю. Які часи, які часи! Мій, Боже!

Як Ваше здоров’я? Як Ваша робота? Якщо наш [Типікон] схвалений, прошу, перешліть мені, будь-ласка, один екземпляр через доктора К[ладочного].

Ігумен зі Львова /Петра Скарги/ випущений на волю, але йому заборонено залишатися у Львові, тому він зараз знаходиться в Уневі.

Вивезено наших 4 єромонахів і 2 монахів, але усі вони, слава Богу, здорові, та потрібно, можливо, частіше пересилати їм продовольства, щоби вони не дуже страждали через голод.

Чи Ви маєте якісь новини про отця де Режіон? Чи він знаходиться у Парижі, чи, можливо, повернувся до Руссікуму?

Наша іконописна школа, яка зруйнована війною, відновлюється в Уневі. Один чоловік, який закінчив військову службу, повернувся до Унева. Це є унікальний талант в галузі східного релігійного живописного мистецтва – це найкраще з того, що ми мали до сих пір.

Село Підлюте – місце Митрополита зруйноване і спалене, як також усі інші місцевості в цьому районі. Взагалі то, наша країна, будучи 10 років театром війни і партизанських боїв, – це країна розрухи.

Я поновлюю своє прохання, яке я виклав у першому листі: по-перше: будьте такі ласкаві переписати мого листа Конгрегації і друге, які умови є затвердженими, щоби Ви були такі ласкаві переслати мені через доктора К[ладочгого] один екземпляр, щоби можна було до нього пристосувати український текст.

Треба завершувати. Отож, я обіймаю Вас по-братськи від усього серця і поручаюся Вашим молитвам. Будьте ласкаві передати моє вітання отцям Тишкевичу і ще [приятелям з Колегій] Атаназія і Ансельма. Як поживає Р.П.? Передайте йому особливо багато привітів від мене.

А тепер до побачення дорогий отче Кириле, до побачення, але напевно вже не тут. Якщо випаде Вам нагода, передайте мій гарячий і уклінний привіт генералові Редемптористів та Р.П.Гондесек.

Я весь Ваш, вельмишановний і дорогий отче Кириле, не будемо забувати один про одного в наших молитвах.

Ваш у нашому Господі ієромонах Климентій.

Я не передаю листа Конгрегації. Доктор К[ладочний] доповість про ситуацію нашої Церкви.


Лист о. Климентія Шептицького до рідного брата генерала Станіслава Шептицького

Лист о. Климентія Шептицького до рідного брата генерала Станіслава Шептицького

Унів, 10.[0]5.1947 р.

Мій найдорожчий!

Маю можливість, щоби написати тобі хоча б словечко сердечного привіту і обіймів. Я кілька разів намагався [переслати цього листа] поштою до Корчина, але, мені здається, що [він] не доходив.

Я живу тут. Сиджу в Уневі і почуваю себе старим, але в теперішній час не можна цьому дивуватися. Ксенда Д.К. розповість тобі деталі, а я тільки так тебе обіймаю і цілую.

Чи ми побачимося ще тут на цій землі? Дуже сумніваюся.

Бог з Вами … Сердечні вітання Стасьові, Гані, Ізі.

Завжди Ваш отець Климентій

П.С. Позавчора, 8. [0]5., в часі святкової обідниці, я згадав про святого Станіслава і про Вас двох та щиро поручаю Вас нашому Спасителю і також повторюю побажання всього найкращого та щастя.


Лист до матері Йосафати (племінниці о. Колиментія Шептицького).

Лист до матері Йосафати (племінниці о. Колиментія Шептицького).

Унів, 11.0[5].1947 р.

Дорога і возлюблена мати Йосафато!

Це рідка можливість, щоби дати знак життя і переслати тобі сердечний привіт! Тепер ми знаходимося далеко – і простором, і кордонами – але близько та щоденно ми зустрічаємося у ніг нашого доброго Господа і Спасителя.

Занадто довго, щоб писати про все. А так тільки великий сердечний привіт!

Як твоє здоров’я?

До побачення, дай, Боже, коли-небудь зустрінемося в небесах, якщо Він у своєму милосерді і мене пропустить через всі ті двері, незважаючи на мою нікчемність.

Твій старий вуйко!

Отець Климентій.

Довідка:

Блаженний Священномученик Климентій Шептицький, (17 листопада 1869 — 1 травня 1951) був архімандритом монахів Студійського уставу та рідним братом митрополита Андрея Шептицького. Також у світському житті він був послом до Галицького сейму та Віденського парламенту, заступником голови Господарського Товариства.


Тюремне фото Климентія Шептицького, 1947р.

5 червня 1947 року Климентій Шептицький був арештований радянськими спецслужбами у своїй келії під час вечірньої молитви. Він був засуджений на 25 років ув’язнення. Архімандрит Климентій Шептицький помер в ув’язненні 1 травня 1951 року о 21 годині 30 хв. у Владимирському централі. Похований десь під стінами в’язниці.

Джерело: galinfo.com.ua

Comments

comments